Rytířské turnaje, ve kterých se podle A. Jiráska proslavil zejména hrabě Jan Kolovrat Žehrovský. (Libušínský spolek přátel historie, o.s)
Rytířské turnaje, ve kterých se podle A. Jiráska proslavil zejména hrabě Jan Kolovrat Žehrovský. (Libušínský spolek přátel historie, o.s)
Největší středověká bitva ve střední Evropě se odehraje u Kladna 21. dubna 2018 na 27. ročníku historického festivalu Bitva Libušín, jehož bude vyvrcholením. Akce se každoročně účastní kolem 2 000 šermířů. Diváků z České republiky i ze zahraničí je očekáváno na tisíce.

„Za králů šlechtici museli přilbici vzít,a jiné šlechtice,chtíce či nechtíce, bít – k tomu měli boží požehnání…“  zpívalo kdysi nejslavnější české trio, Golden Kids

Hudba navozuje dobovou historii, kterou znázorní velkolepá bitva v Libušíně u Kladna. Nejen rytířské turnaje a velkolepá klání, jako je popisuje Alois Jirásek, budou diváci moci vidět na vlastní oči, ale pro návštěvníky všech věkových kategorií je připraven bohatý odpolední program, který začíná otevřením brány ve 12 hodin.

Libušínský spolek přátel historie, o.s., kromě bitvy nabídne ukázky středověkých řemesel, speciální program pro děti a další dobové aktivity.

„Mezinárodní festival je určený především pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Program je připravený tak, aby zde každý mohl prožít příjemné odpoledne a též se něco zajímavého dozvědět. Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozděleným do několika částí,“ uvádí za pořadatele Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie.

Dalším lákadlem tohoto ročníku jsou, kromě hlavní bitvy, dva jezdecké turnaje – lovecký ve 12:00 a rytířský ve 14:45.

Mezi nimi mohou diváci zhlédnout ukázku středověkého rugby. Oblíbená dětská bitva s hadrovými míčky a vlastnoručně vyrobenými štíty začne v 15:30 v kulisách velké bitvy, která vypukne v 16:00. Od 17 hodin zde budou probíhat volné boje, kde o vítězi rozhoduje jen zručnost ve zbrani a velení.

20180324-libus2
Rytířské turnaje, ve kterých se podle A. Jiráska proslavil zejména hrabě Jan Kolovrat Žehrovský. (Libušínský spolek přátel historie, o.s)

Pestré tržiště 

Druhou část areálu představuje dobové tržiště, na kterém si návštěvníci budou moci prohlédnout a zakoupit repliky historických předmětů. Bude zde probíhat komentované cvičení dravých ptáků k lovu, přičemž odvážní zájemci budou mít možnosti vzít si je na ruku. 

Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu k tanci i poslechu. V dětském koutku budou umístěné tvořivé dílny, ve kterých si děti vlastnoručně vyrobí vše potřebné k této události, společně si namalují prapory, zhotoví štíty, vyzkouší si zbroj atp. Mezi oblíbené aktivity návštěvníků patří mimo jiné též komentované prohlídky historického vojenského ležení a šermířské turnaje. Turnaje letos umožňují vyzkoušet si boj na vlastní kůži.

„Scénář hlavní bitvy 2018 ukončí příběh, kterým nás provedly předchozí dva ročníky. Předvedeme divákům velkou, předem domluvenou polní bitvu mezi dvěma znepřátelenými pány. Rád bych upozornil na fakt, že příběhy jednotlivých bitev jsou vždy smyšlené, předvádíme tedy vlastně pohádky. Co se však týká rekonstrukce zbraní, zbroje a vybavení, je naším cílem, aby vzhledem a funkcí co nejvěrněji odpovídaly historii. Návštěvníci festivalu vidí na jednom místě historické postavy a repliky předmětů z doby v rozmezí od 800 do roku 1500. Vedle sebe zde stojí například Vikingové, husité, členové rytířských řádů a další. Je to průřez rekonstrukcí života v Evropě ve středověku,“ řekl Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie.

Program: Můžete se těšit třeba na dětský koutek, živou hudbu, sokolníky, ukázky taktiky jednotek, turnaje a největší bitvu v ČR. A to vše za jednu vstupenku. Více o programu zde. V areálu bude rovněž bohatý výběr občerstvení.

Místo konání: Libušín u Kladna, areál bývalého koupaliště.

Datum konání: 21. dubna 2018. Areál je pro otevřený od 12 hodin, hlavní bitva začíná v 16:00.

20180324-libus3
Bitva Libušín, tisíce válečníků dvou znepřátelených pánů jdou do boje. (Libušínský spolek přátel historie, o.s)

Okolí festivalu nabízí možnosti výletů na hradiště Libušín s kostelíkem sv. Jiří, v přírodní rezervaci Pašijová draha, po naučné stezce Vinařická hora, návštěvu hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, zastávku v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno – Čabárna a další.

Vstupenky do areálu jsou k zakoupení na místě v ceně: 150 Kč pro dospělé, děti do 120 cm mají vstup zdarma, ostatní děti do 15 let zaplatí 100 Kč. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a čtyři děti do 15 let stojí 400 Kč.

Děti z dětských domovů s doprovodem zdarma. Nutno předem domluvit na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Dopravní spojení: Z Kladna autobusem městské hromadné dopravy č.7, nebo autem, nejlépe na centrální parkoviště kousek od bojiště (viz mapa). Vše bude jasně a zřetelně značeno. Mapa a konkrétnější instrukce, jak se do areálu dostat Golden Kids.

O Libušínském spolku přátel historie

Spolek byl založen v roce 2011 zástupci největších spolků historického šermu v České republice s cílem ujmout se organizace Bitvy Libušín a pozvednout akci na mezinárodní úroveň. V rámci toho navázal spolupráci s širokým spektrem organizací zabývajících se rekonstrukcí života ve středověké Evropě.

Podrobné informace o festivalu najdete na libusin.org a facebooku.  

Epoch Times je mediálním partnerem Bitvy Libušín.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.