Letecký záběr pobřežního městečka Tynemouth (geograph.org.uk) a katedrála Minster v Yorku. (maxpixel.net)
Letecký záběr pobřežního městečka Tynemouth (geograph.org.uk) a katedrála Minster v Yorku. (maxpixel.net)
Velká Británie má turistům hodně co nabídnout. A rozhodně to není jen Londýn, Oxford nebo Bath, kam byste se měli zajet podívat. Své kouzlo má rozhodně i severovýchodní část Anglie se svými historickými městy, písečnými plážemi a zelenými kopci, ani nemluvě o místním akcentu „geordie“, kterému možná ze začátku nebudete příliš rozumět, obzvlášť když se do něj zakomponují nářečové  výrazy.

Nejbližší letiště pro tento region a zmiňované lokality jsou Leeds nebo Newcastle. Z obou se dostanete do Prahy a z Leeds i do Bratislavy, byť jen v některé dny. Pokud rádi řídíte, auto si zamluvte předem k vyzvednutí na letišti, ať zbytečně nečekáte, a můžete vyrazit. V opačném případě si vystačíte i s vlakem a autobusem.

Výlet se dá absolvovat i v rámci prodlouženého víkendu, stačí si vybrat, na co vám síly stačí a co je vašemu srdci nejbližší.

York

Starobylé sídlo York byste si rozhodně neměli nechat ujít. Město má bohatou římskou a vikingskou historii a bylo kdysi centrem dění, dokonce bylo hlavním městem Anglie ještě před Londýnem. Když přišla průmyslová revoluce, vliv Yorku zcela upadl a stalo se z něj malé provinční městečko. Díky tomu se zde dobře zachovala řada historických budov.

20180508 the shambles york
Ulička The Shambles v Yorku. (Keith Laverack / Flickr)

Proudy turistů přitahuje hlavně středověké centrum s dřevěnými domky a úzkými uličkami a pověstná katedrála York Minster. Jde o jednu z největších gotických katedrál v severní Evropě. Fanoušci vlaků uvítají Národní železniční muzeum (National Railway Museum) s největší sbírkou lokomotiv na světě.

Do Yorku se snadno a rychle dostanete vlakem z Leedsu (cca 25 minut). Z Newcastlu je to pendolinem cca 1 hodina.

Durham

Když pojedete z Yorku na sever, po cestě (vlakem cca 45 minut) vás čeká další historické město s krásnou katedrálou, a to Durham. Město bylo založeno v roce 995 n. l. mnichy, kteří zde vystavili kostel, aby v něm pochovali ostatky svatého Cuthberta. Z kostelu postupně vyrostla majestátní katedrála, která stále ukrývá ostatky světce.

20180508-durham
Durhamská katedrála. (Mick306 / CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons)

Další atrakcí je podobně starý normanský hrad ležící na protějším kopci. Den ve městě si můžete za hezkého počasí zpříjemnit procházkou kolem řeky Wear nebo projížďkou v člunu. Z Durhamu se dostanete do Newcastlu vlakem nebo autobusovou linkou č. 21, která zastavuje i u další atrakce.

Angel of the North

20 metrů vysoká kovová socha anděla se stala symbolem regionu a jednou z ikon Velké Británie. Je vyrobena ze speciální oceli odolné povětrnostním podmínkám a křídla mají rozpětí ohromujících 54 metrů. Fotogenická skulptura se nachází kousek od Newcastlu, a spatřit ji můžete i z vlaku nebo z auta.

20180508-angel
Anděl severu. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Pokud budete projíždět kolem, určitě se zastavte, stojí hned u dálnice A1. Snadno se k ní dostanete i z Newcastlu autobusem č. 21, zastávka Durham Road-Deneford, Allerdene. Cesta trvá cca 40 minut. Místní autobusy mají k dispozici bezplatné wi-fi a většinou i USB sloty na nabíjení telefonu. Další možnost je vzít si taxi nebo Uber.

Hadrian’s Wall

Hadriánova zeď prochází krásnou kopcovitou krajinou s vřesovišti a malebnými městečky a vesničkami. Tento kamenný val nechal postavit římský císař Hadrian, když britské ostrovy roku 122 n. l. navštívil. Římané Británii okupovali asi 400 let. Zeď dosahovala na většině míst do výše přes dva metry, a měla bránit barbarům v pronikání na římské území.

20180508 hadrian wall - geograph.org.uk
Pevnůstka Milecastle 39, jedna z mnoha podél Hadriánovy zdi, se nachází nedaleko Once Brewed. (geograph.org.uk)

Podél zdi vede dobře značená stezka Hadrian‘s Wall Path. Jako výchozí bod bych doporučil Haltwhistle nebo Hexham, kam se dostanete vlakem anebo autobusem z Newcastlu. Tam naskočte na turistický autobus AD122, který má zastávky podél Hadriánovy zdi. Vysedněte, kde se vám bude líbit nejvíc, např. v Once Brewed, odkud to není daleko k jezeru Crag Lough s hezkými výhledy do okolí. Po cestě narazíte i na muzea a možnost občerstvení.

Whitley Bay, Tynemouth

Pokud máte před sebou slunečný, teplý den, pak stojí za to vyrazit k moři a zažít, jak vypadá takový typický britský den na pobřeží – piknik na pláži, skvělá panoramata, výborná zmrzlina, fish and chips. Rychle a snadno se tam dostanete metrem z Newcastlu. Z hlavního nádraží to zabere jen půl hodiny. Když si uděláte o trochu delší procházku, dorazíte až k majáku St. Mary‘s Lighthouse.

20180508beach tynemouth
Pláž v Tynemouth, srpen 2017. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Další alternativou je vystoupit o dvě zastávky dřív, v sousedním Tynemouth, kde na vás čekají obdobné atrakce. Navíc tu ale mají akvárium a zábavní park (lákadla obzvlášť pro děti) a také skvělou restauraci v Grand Hotelu – The Brasserie, kde se můžete těšit nejen na vynikající kuchyni francouzského stylu s rozumnými cenami, ale i na stylové prostředí a výhled na moře (když se vám podaří chytit stůl u okna).

Na sever, na sever…

Kdo má víc času, může se vydat ještě na sever od Newcastlu směrem ke Skotsku. Tady už budete potřebovat auto. Po cestě navštivte:

Alnwick Castle – druhý největší obydlený hrad v Anglii přezdívaný „severský Windsor“. Jde o oblíbenou turistickou atrakci, jejíž počátky sahají do roku 1096. Natáčel se tu i Harry Potter. Historické tržní městečko Alnwick stojí také za návštěvu.

tuleně na Farne Islands – z rybářského městečka Seahouses vyjíždějí na ostrovy turistické lodě. Kromě tuleňů můžete spatřit i exotické papuchalky a kolonie dalšího mořského ptactva. Co lze vidět v který měsíc, můžete zjistit zde.

Bamburgh Castle – dobře zachovaný hrad z 11. století ležící v dunách na pobřeží Severního moře. Hrad ležící nedaleko od Farne Islands patří rodině Armstrongů a platí se zde vstupné. Na přilehlou písečnou pláž je samozřejmě přístup zdarma a v létě bývá plná.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.