Obaly čtyř alb zpěvačky a skladatelky Katie Melua. (katiemelua.com)
Obaly čtyř alb zpěvačky a skladatelky Katie Melua. (katiemelua.com)
Nadaná zpěvačka a skladatelka Katie Melua dokázala uspět v Britských hitparádách, ačkoliv je gruzínského původu a nezpívá ve svém rodném jazyce. Dívka vlastním jménem Ketevan Melua se narodila se v Gruzii, odkud v devíti letech odjela před ohněm občanské války i s rodinou do Belfastu v Severním Irsku.

Dnes tato 34letá úspěšná umělkyně žije v Londýně. Na Britských ostrovech, ale i v Evropě a vlastně i v celosvětovém měřítku se její hudba stala poměrně populární. V České republice o ní v rozhlase a médiích velký zájem nejeví a její evropská koncertní turné se zdejší scéně bohužel vyhýbají. Jedinou výjimkou je pražský koncert v roce 2012.

Fanoušci jejího blues, jazzu a folku se snaží Katie v době koncertu vyhledat, aby získali její autogram, ale údajně si ji často spletou s personálem a ptají se „kde najdou Katie Meluu?“ Když jim Katie řekne, že je to ona, často jí nevěří. Na vině je údajně její obyčejná vizáž. V rámci své dobročinnosti nakupuje obnošené oblečení u charitativních obchodů Oxfam a nenávidí plýtvání a utrácení za luxus, přiznává, že „vypadá jako tramp spíše než jako hvězda showbyznysu“.

20180509-katie-melua-zpevacka-skladatelka2
Zpěvačka a skladatelka Katie Melua ve Wrightegaarden, Norsko, 29. červenec 2009. (CC BY-SA 2.0)

První hudební úspěchy zaznamenala jako patnáctiletá vítězka soutěže o nejlepší zpěvačku v rámci dětské televizní šou. Přestože v dětství snila o kariéře historičky nebo političky, místo studia na univerzitě v devatenácti letech natočila první studiové album Call of the Search, kterého se prodalo 1,8 milionů kopií a které během prvních pěti měsíců vystoupalo na vrchol britské hitparády. V roce 2006 byla podle počtu prodaných nosičů nejúspěšnější ženou v hudebním průmyslu ve Spojeném království, ale i v Evropě jako takové.

Dnes již protřelá zpěvačka se kromě hudby věnuje také charitě. Stala se ambasodorkou dobré vůle projektu Zachraňte děti, účastnila se v Africe v akcí pomáhajících proti hladomoru a šíření viru HIV nebo na Srí Lance proti občanské válce.

Katie má na svém kontě celou řadu úspěšných studiových alb. Podívejme se níže na některé z jejích nejúspěšnějších Hitů.
 

Britsko-gruzínská zpěvačka, a jak někteří tvrdí, žena s neodolatelným hlasem, vydává svoje šesté studiové album s názvem Ketevan, jehož hlavním hitem je skladba I Will Be There, kterou uvádíme výše. Její videoklip dodnes zhlédlo téměř deset milionů lidí. Na desce nalezneme 11 songů žánrově orientovaných podobně jako dosavadní alba, jen proti albu Secret Symphony je zde méně orchestrálnosti a epičnosti a oproti albu The House zase méně elektropopových vlivů.

 

Skladbu Nine Million Bicycles, která se stala hlavním hitem alba Piece by Piece z roku 2005, si Katie napsala sama. Prodala více než 3,5 miliónu kopií a vynikající videoklip k písni Nine Million Bicycles si na YouTube našlo téměř osmnáct milionů uživatelů internetu.


Další pozornost skladba přitáhla v okamžiku, kdy její text na stránkách deníku The Guardian kritizoval vědec Simon Singh. Melua v písni zpívá: „Jsme dvě miliardy světelných let od okraje vesmíru. To je myslím fakt, o němž nikdo nemůže říci, že je to pravda, ale já vím že budu vždy s tebou.“ Simon Singh její text označil za útok na přesnost práce kosmologů, která vyvolala sérii dopisů od čtenářů Guardianu se souhlasnými i nesouhlasnými názory.

Následně po zanícené diskusi se Katie Melua a Simon Singh objevili společně před kamerami televize BBC. Katie uvedla novou verzi své písně, kterou vtipně přepsala tak, aby vyhověla kritice Simona Singhta. Kritizovanou část skladby změnila na: „Jsme 13.7 milionů světelných let od okraje pozorovatelného vesmíru. To je dobrý odhad s dobře definovanými chybovými mřížkami a dostupnými informacemi. Předpokládám, že budu navždy s tebou.“

20180509-katie-melua-zpevacka-skladatelka
Zpěvačka a skladatelka Katie Melua na Frankfurt Book Fair 2017. (CC BY-SA 4.0)

Oba dva poté uznali, že nový text bude určitě méně úspěšný i navzdory jeho vědecké korektnosti, která kontrastuje s původní uměleckou licencí. Melua také údajně prohlásila, že by měla vědět lépe jak to dopadne, protože na škole byla členkou astronomického klubu.


Původní text:
We are twelve billion light years from the edge
That's a guess, No-one can ever say it's true
But I know that I will always be with you

Opravený text:
We are 13.7 billion light-years from the edge of the observable universe
That's a good estimate with well-defined error bars and with the available information
I predict that I will always be with you


 

Videoklip ke skladbě If You Were A Sailboat se natáčel v Praze v roce 2007. Klip dodnes zhlédlo na YouTube téměř pět milionů uživatelů. Během natáčení údajně Katie Melua zůstala viset ve výtahu v mezipatře přibližně půl hodiny, než jí vysvobodili opraváři. Podle ní se s trochou vtipu a nadsázky jednalo o ideální místo pro strávení volného času. Není mi známo, že by tato událost inspirovala nějakou její píseň. Možná by stálo za úvahu napsat skladbu nazvanou 30minutes Prisoner in the Heart of Europe :).Více o zpěvačce Katie Melua naleznete na: * Wikipedii * Oficiální WEB * YouTube * Facebook *

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.