Socha Spravedlnost před budovou Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí v Brně. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)
Socha Spravedlnost před budovou Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí v Brně. (Foto: Filip Teplý)

 

Socha, kterou ve čtvrtek slavnostně zprovoznil primátor města Brna, je jednou ze série čtyř soch, které se postupně objeví na brněnském Moravském náměstí. Umělecké dílo s vodním prvkem akademického sochaře Mariuse Kotrby, které je již k vidění před budovou Nejvyššího správního soudu, má symbolizovat Spravedlnost.

Socha Spravedlnosti je jednou ze série čtyř soch, které se na Moravském náměstí postupně objeví. Díla jsou inspirována starořeckým námětem filozofa Platóna a jeho výčtu čtyř kardinálních ctností, a to Spravedlnosti, Odvahy, Mírnosti a Prozíravosti.

 

Moravské náměstí v novém


Dav lidí kolem sochy Spravedlnosti na Moravském náměstí. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)
Dav lidí kolem sochy Spravedlnosti na Moravském náměstí. (Foto: Filip Teplý)

Umělecké ztvárnění Spravedlnosti se objevilo na nově zrekonstruovaném Moravském náměstí. Frekventovaný prostor v centru Brna se dočkal celkové obnovy a může tak konečně sloužit jako odpočinková zóna. To donedávna nebylo možné, díky velkému počtu aut, která na náměstí parkovala. Návštěvníci blízké galerie a kina si tak budou moci více v klidu vychutnat svůj kulturní zážitek.

„Smyslem celkové rekonstrukce Moravského náměstí a instalace čtyř ctností bylo plochu, která dříve sloužila zejména jako parkoviště, uvést do příjemnější a klidnější atmosféry. Doufám, že čtyři výtvarná díla včetně první Spravedlnosti, tuto myšlenku uvedou v praxi," sdělil primátor města Roman Onderka.

Extravagantní dílo

Ačkoliv se radnice podle náměstka primátora Daniela Rychnovského nesetkala se zásadní kritikou ze strany veřejnosti, bylo z proslovu primátora Onderky cítit, že má potřebu sochu obhájit. Několikrát zdůraznil, že socha je pro město „odvaha" a že doufá, že se s ní brněnští obyvatelé rychle sžijí. Slovo odvaha také padlo z úst uznávanému brněnskému architektovi Petru Hrůšovi.

Moravské náměstí v novém. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)
Moravské náměstí v novém. (Foto: Filip Teplý)