Ministerstvo zdravotnictví je nyní první na řadě, kdo bude souzen, protože je první, kdo přiznává, že popravení vězni jsou hlavním zdrojem transplantací orgánů. Chan Ping, hostující profesor na právní fakultě Renmin University.

 

Čínský náměstek ministra zdravotnictví Huang Jiefu se vyhýbá otázce ohledně masového odebírání orgánů pro potřeby Čínské komunistické strany. (Bi-Long Song / Velká Epocha)
Čínský náměstek ministra zdravotnictví Huang Jiefu se vyhýbá otázce ohledně masového odebírání orgánů pro potřeby Čínské komunistické strany. Taipei, Taiwan - 19. ledna 2010. (Bi-Long Song / Velká Epocha)

Čínské ministerstvo zdravotnictví připustilo, že hlavním zdrojem transplantace orgánů v Číně  jsou popravení vězni. Tento fakt uvedli zástupci čínské vlády již několikrát, teď to však bylo poprvé, co se tak stalo i před čínskou veřejností. Číňané hned začali o tomto tématu horlivě debatovat na internetu.

Podle deníku Legal Daily se 6. března k otázce odběru orgánů vězňům vyjádřil náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu: „Nedostatek orgánů je překážkou v rozvoji transplantací orgánů v Číně. Vzhledem k nedostatku dobrovolných dárců se hlavním zdrojem orgánů určených k transplantacím stali popravení vězni," cituje deník. Čínští představitelé v minulosti tento fakt jak popírali, tak vyvraceli.

 

Protichůdná prohlášení

Ještě před šesti lety tehdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví použil daleko ostřejší slova: „Některá zahraniční média zlomyslně vymýšlejí zprávy o Číně, že se zde mají vězňům svévolně odstraňovat orgány pro transplantaci… Jsou to zlovolné pomluvy vzniklé s postranními úmysly, které škodí soudnímu systému v Číně a klamou zahraniční veřejné mínění." Podobně se tehdy vyjádřilo i ministerstvo zahraničí.

Na největším světovém lékařském portálu The Lancet byl Chuang v listopadu loňského roku spoluautorem článku, který popisoval, že „k 65% transplantací v Číně byly použity orgány od zemřelých dárců, z nichž přes 90% byli popravení vězni. Na zbylých 35% transplantací pak byly použity orgány od žijících dárců".

Toto prohlášení přitáhlo kritiku široké veřejnosti a v souvislosti s tím se také objevila celá řada zpráv, že do odběru orgánů byl zapojen i čchungčchingský funkcionář Wang Li-ťün, který byl nedávno označen za zrádce, patrně kvůli svému pokusu o zběhnutí do USA.

 

Čínská veřejnost se zlobí

Chan Ping, hostující profesor na právní fakultě Renmin University, který byl v letech 2008 až 2010 oceněn titulem Význačný právník, napsal na svém účtu na Weibo: „Ministerstvo zdravotnictví je nyní první na řadě, kdo bude souzen, protože je první, kdo přiznává, že popravení vězni jsou hlavním zdrojem transplantací orgánů. Pokud nemáte oprávnění vězně popravovat, kdo vám dal příkaz [k veřejnému prohlášení]? Kdo vám dal povolení k odběru těchto orgánů, když poprava vězňů není vaše zodpovědnost? Uvedli jste to ostýchavě a navíc bez vysvětlení, jak spolupracujete s výkonným orgánem, ani jste neuvedli, kolik mu platíte ani kdo platí vám. Pokud nevysvětlíte tyto otázky, nemůžete tvrdit, že jste čistí!"

Další pisatel na internetu vyzval Nejvyšší soud, aby zveřejnil spisy týkající se transplantovaných orgánů z popravených vězňů za posledních deset let: „Informace by měly obsahovat druh a množství orgánů, stupeň souhlasu od rodinných příslušníků, zisk z transplantací a jak byl použit, právní posudky, atd."  Jiní požadovali „zvláštní vyšetřovací výbor", který by se touto záležitostí zabýval.

Podle Liou Čchu-fanga, bývalého člena komise pro disciplinární inspekci ve městě Tchien-ťin a bývalého redaktora nezávislé publikace „Víkend na Jihu“, je v nedávném tvrzení Chuanga řada nejasností: „Dali rodinní příslušníci [k odběru orgánů] souhlas? Dostali rodinní příslušníci právo říci ne? Mohlo dojít k odebírání orgánů zaživa? Byly prodány orgány za účelem zisku? Kdo dostal peníze? Vzhledem k obrovské propasti mezi nabídkou a poptávkou po orgánech, bylo pro své orgány popraveno více lidí?"

Další blogger napsal: „Doslechl jsem se o obvinění z odebírání orgánů zaživa určité skupině věřících. Krutost k nevíře! Nelidské!"

 

Otázka propagandy

Známý kanadský obhájce lidských práv David Matas je spoluautorem zprávy tvrdící, že hlavním zdrojem transplantovaných orgánů v Číně jsou praktikující kultivační praxe Falun Gong.

„Náš výzkum jsme začali v roce 2006 a v té době hlavní straničtí představitelé tvrdili, že orgány pocházejí od dobrovolných dárců, zatímco Chuang říkal, že pocházejí od vězňů. Nyní se zdá, že Chuangovo tvrzení vyhrává. Nikdo už neříká, že orgány pocházejí od dobrovolných dárců.“ Tato protichůdná prohlášení mohla být podle něj výsledkem bojů ve straně. „Je to typická ukázka propagandy v represivním státu. Říkají to, co je v určité době veřejně známo,“ vysvětluje.

„Teď říkají, že orgány pocházejí od vězňů odsouzených k smrti, ale nejsou od praktikujících Falun Gongu, Ujgurů a Tibeťanů. To pro mě má stejnou věrohodnost jako jejich předchozí tvrzení, že pocházejí od dobrovolných dárců," uzavírá Matas.

Související: Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Doporučujeme: Čína prý ukončí odebírání orgánů k transplantaci u popravených vězňů (ČRo)

 

K článku přispěli Sophie Fangová a Ariel Tianová.

 

Čtěte také:

Záznamy telefonních hovorů odhalují, že vysocí čínští funkcionáři vědí o nelegálních transplantacích

Čínský náměstek ministra zdravotnictví odmítl reagovat na dotazy ohledně odebírání orgánů

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Správa vyšetrovateľov potvrdzujúca tvrdenia o vyberaní orgánov v Číne

Čína: Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)

Třetí nejvlivnější muž Číny hledán pro genocidu