Jordan Peterson. (Screenshot / Epoch Times)
Jordan Peterson. (Screenshot / Epoch Times)

Jordan Peterson, kanadský klinický psycholog a profesor psychologie na univerzitě v Torontu, v rozhovoru s deníkem The Epoch Times hovoří o získávání moci prostřednictvím politiky identity a o absurdnosti regulování sociální spravedlnosti.


V této části rozhovoru Peterson vysvětluje nesmyslnost prosazování rovnoprávnosti ve výsledku. To znamená například v kontextu firmy, že politik nařídí sociální spravedlnost způsobem, že firmu přinutí, aby měl polovinu zaměstnanců mužského a polovinu ženského pohlaví.


Nesmyslnost vidí Peterson především v tom, že tento přístup nebere v úvahu, jestli tu práci někdo chce nebo nechce dělat, ale nařizuje nebo vynucuje, aby došlo k určitému výsledku.


Podle Petersona dává smysl rovnoprávnost v příležitostech něco dělat, což znamená, že pokud chce ve firmě pracovat muž nebo žena, černoch nebo běloch, křesťan nebo buddhista, mají mít rovnocenné příležitosti do firmy vstoupit. Ale uměle firmu nutit, aby dosáhla konkrétní tabulkové obsazenosti je podle něj nesmysl. Například, aby splnil, že bude mít stejný poměr pohlaví, ras, vyznání nebo sexuální orientace.


Podívejte se na část: 1 a 2.


Základ nesmyslnosti a mylného pojetí přístupu politiky identity vidí Peterson také v tom ohledu, že se nezajímá o člověka jako jednotlivce, o jeho osobní zájmy a nebere v úvahu jeho vlastní vůli, co chce nebo nechce dělat nebo jeho svobodnou volbu. „Je jim jedno, kdo jste. Zajímá je pouze vaše skupinová identita,“ říká Peterson o levicové politice identity.


Rozhodovat a přirozenosti člověka?

Podle některých průzkumů dochází v zemích, kde je rozvinutý přístup k poskytování rovnocenných příležitostí, k tomu, že si například ženy přirozeně volí spíše tradičně ženská povolání a muži tradičně mužská povolání. Nevynucovaná sociální rovnost ukazuje, že například prosazování feminismu způsobem, který tlačí ženy pryč od tradičně ženské činnosti a natlačí muže do tradičně ženských rolí, může odporovat lidské přirozenosti a ovlivňovat spokojenost se životem a pocit osobního naplnění. Ženy a muži dosahují spokojenosti spíše při vykonávání tradičních mužských nebo ženských rolí ve společnosti.

Proudy neomarxismu

Podle Petersona došlo k téměř nepozorovanému rehabilitování dříve odsouzeného marxismu, který se ukryl do nového pozlátka – postmodernismu, který podporuje politiku identit.

Marxismus, který se následně rozvíjel a rozšiřoval do marxismu-leninismu a komunistických režimů, přivodil smrt nejméně 100 milionů lidí. Zločiny komunismu dosud nebyly plně odhaleny a zdokumentovány a jeho ideologie ve světě i nadále přetrvává.

Epoch Times publikuje sérii dokumentů a reportáží, v nichž se snaží odhalovat historii a přesvědčení tohoto hnutí, které od doby svého vzniku proslulo tyranií a ničením.


Více o Jordanovi Petersonovi * Wikipedie * Facebook * WEB *

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Další díl: Jordan Peterson hovoří o podvracení hodnot Západu (video – část 4.)