Zahajovací koncert letošní sezony Pražské komorní filharmonie v pražském Rudolfinu.  Pod vedením francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villaumea, hostem lednového vystoupení byla americká sopranistka Ailyn Pérezová. (Milan Mošna / Pražská komorní filharmonie)
Zahajovací koncert letošní sezony Pražské komorní filharmonie v pražském Rudolfinu. Pod vedením francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villaumea, hostem lednového vystoupení byla americká sopranistka Ailyn Pérezová. (Milan Mošna / Pražská komorní filharmonie)

Primátor hlavního města Prahy Tomáš Hřib uskutečnil pracovní návštěvu Tchaj-wanu a odmítal politický nátlak z Číny, odsoudil zneužívání vězňů v Číně k transplantacím orgánů a politiku „jedné Číny“


PRAHA – Pražská komorní filharmonie naplánovala podzimní turné po Číně, během něhož má uskutečnit 14 koncertů. Akci organizuje čínská agentura sídlící ve Vídni. Filharmonie v Číně již absolvovala několik úspěšných turné. Nyní však čínský organizátor vedení filharmonie naznačil, že jim bude uděleno povolení vystupovat v Číně, pouze pokud se členové filharmonie distancují od postojů vedení hlavního města.

„Ze strany pořadatele bylo naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj-wanu,“ uvedl 29. dubna 2019 šéf správní rady Pražské komorní filharmonie Martin Klimpl v rozhovoru pro Český rozhlas. „Reagovali jsme na to tak, že pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky, tak to odmítáme,“ řekl Kimpl a dodal: „Nebudeme vydávat žádná prohlášení, která by nám byla případně podsouvána, nebo by nám byl jejich obsah dokonce předem diktován.“

Úmysly čínského režimu zrušit turné Pražské komorní filharmonie potvrdil 28. dubna 2019 český ministr kultury Antonín Staněk, který nedávno jednal s čínským ministrem kultury Luo Šu-kangem.

Podle ministra Staňka čínské úřady zaznamenaly některá prohlášení primátora hlavního města Prahy, a v důsledku toho čínský režim ruší spolupráci s kulturními tělesy, která mají v názvu „pražský“. Což je právě případ Pražské komorní filharmonie.

prazsky-simfonicky-orchestr-clenove
Členové Pražské komorní filharmonie na žertovných fotografiích ukazují „dotek hudby“ na průhledné  skleněné stěně před nimi. (Milan Mošna / Pražská komorní filharmonie)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček 29. března 2019 uvedl, že si nejprve informace o plánovaném zrušení turné filharmonie ověří a poté naplánuje schůzku s čínským velvyslancem v Praze, aby s ním celou věc prodiskutoval.

„Je to nešťastné rozhodnutí, pokud by právě kulturní obec měla být omezována kvůli nějakým nesouladům v politice,“ řekl ministr Petříček. „Kultura je od toho, aby lidi sbližovala. Jestli mají umělci nějaké názory, tak by za to neměli být trestáni,“ doplnil.

Houslista Pražské filharmonie na svém blogu popsal zkušenosti orchestru z posledního turné po Číně v roce 2017 . „Každý z nás si udělal svůj názor na zemi, o které u nás v poslední době tak často slyšíme. Na jedné straně lesk, na druhé bída, na jedné Bentley, na druhé rodinný moped se stříškou nebo nákladní kolo, na jedné architektonický šperk, na druhé polorozpadlá chatrč. Vidíme jiné věci než turisté, vidíme víc než pozvaní politici, ale ve skutečnosti vidíme nehorázně málo. Lidé jsou nevychovaní, arogantní, ale i milí a schopni pomoci tam, kde to ani trochu nečekáte. Prostě jsou stejní jako všude na světě. A je jich moc, tak moc, že když někdo zmizí, nikdo si toho nevšimne.“

Prohlášení primátora Tomáše Hřiba


Při návštěvě Tchaj-wanu 29. března 2019 místním médiím primátor města Prahy Tomáš Hřib sdělil, že na něj byl ze strany čínského režimu vyvíjen nátlak, aby v Praze zrušil setkání s vyslancem Tchaj-wanu, který je považován za „nepřijatelný“.

screenshot-zdenek-hrib-primator
Pražský primátor Zdeněk Hřib 29. března 2019 odpovídal médiím během své návštěvy Tchaj-wanu na závažné otázky týkající se Číny. (Zdeněk Hřib - primátor Prahy / Facebook)

Na svém facebookovém účtu primátor Hřib napsal: „Tchaj-wan je jedním z našich největších zahraničních investorů. Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků.“

„Z pevninské Číny přišlo mnoho slibů o investicích (v ČR). Nicméně se tyto sliby nenaplnily. A ukázalo se, že slibované investice ve skutečnosti nejsou investice,“ uvedl Hřib v rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na Tchaj-wanu.

Rovněž komentoval jednání české ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, která 27. března 2019 na žádost čínského režimu vyloučila zástupce Tchaj-wanu ze setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO), o čemž informoval Hlidacipes.org. Podle stránek Novinky.cz požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu.

„My naopak chceme navázat intenzivnější spolupráci s městem Tchaj-pej. Tomu by pomohla také přímá letecká linka s Prahou, o jejíž podporu jsem požádal ministra zahraničních věcí Tchaj-wanu Josepha Wua,“ napsal Hřib na svém facebookovém účtu.

Hřib také pro Český rozhlas uvedl, že čeští představitelé rozhodně nemají za povinnost takovému nátlaku ustupovat. „Neudělal jsem to počátkem tohoto roku, kdy se pokoušel čínský velvyslanec vyvolat stejný problém na mém novoročním setkání s diplomatickým sborem, a neudělám to ani příště. Politici České republiky nemusí podlézavě přitakávat přáním čínského velvyslance, jsme suverénní stát,“ uvedl Hřib.

„Čelil jsem stejné žádosti z pevninské Číny, ale prostě jsem ji odmítl. Není možné vykázat hosta, kterého jsem pozval,“ uvedl Hřib v rozhovoru pro televizi NTD.

Primátor odsoudil zneužívání transplantační chirurgie v Číně


Hřib se také v několika větách ohradil vůči situaci lidských práv v pevninské Číně a případům zneužívání moderních výdobytků transplantační chirurgie. „Pro Prahu je zároveň otázka lidských práv důležitější než pandí diplomacie. Osobně naprosto odmítám obchodování s lidskými orgány. Chceme také vypustit tvrzení o jedné Číně z partnerské smlouvy s Pekingem, protože do takových smluv podobné proklamace nepatří.“


V rozhovoru pro televizi NTD 29. března 2019 na otázku zneužívání transplantační chirurgie v Číně, kterou nedávno probíral český Senát, uvedl: „Role Senátu je na tomto poli mnohem důležitější než města Prahy, ale musím říci, že jako pro studovaného lékaře je pro mě tato praxe naprosto nepřijatelná. Násilné odebírání orgánů je naprosto nepřijatelné téma a reakce mezinárodního společenství by v tomto směru měla být velmi silná.“

Shodou okolností je primátorem hlavního města Tchaj-peje doktor Ko Wen-je, který se objevuje jako jeden z hlavních svědků zneužívání vězněných následovníků duchovního hnutí Falun Gong v Číně k orgánovým transplantacím. Publicista a spisovatel Ethan Gutmann zveřejnil rozhovor s doktorem ve své knize Jatka (C-press 2015). Ko Wen-je zde uvádí, že mu čínští kolegové, transplantační chirurgové, potvrdili, že využívají následovníky Falun Gongu k orgánovým transplantacím.

O těchto případech jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a také Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy[1] o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu jsou „důvěryhodné“.

Jedná se o případy nedobrovolného dárcovství, tedy násilné odebrání životně důležitých orgánů, což způsobí smrt nedobrovolného dárce. Od roku 2006 stoupal počet expertů, kteří se začali o výzkum těchto praktik v čínských nemocnicích zajímat, a vniklo několik nevládních vyšetřovacích skupin[1]. Po roce 2014 se mnohé z nich spojily a vytvořily uskupení ETAC, které bojuje za prosazení etických norem do čínského transplantačního průmyslu a ukončení násilných odběrů orgánů politickým vězňům.

Setkání s prezidentkou Tchaj-wanu

„Dnes jsem se setkal s paní prezidentkou Tchaj-wanu Tsai Ing-wen. Jednalo se o jednu z nejzásadnějších schůzek celé naší cesty a také o jednu z nejpříjemnějších,“ napsal 30. března 2019 na svém facebookovém účtu Zdeněk Hřib.


„Paní prezidentce jsem zopakoval, že lidská práva jsou pro nás důležitější než panda. Společně jsme řešili přímou leteckou linku mezi Prahou a Tchaj-pejí, která může pomoci kulturní i obchodní výměně. Také jsme se bavili o studentských výměnách, moderních technologiích v lékařství i o mém studiu tady na Tchaj-wanu,“ napsal Hřib.

„Jsem rád, že s paní prezidentkou sdílíme stejné hodnoty jako je udržitelný rozvoj a liberální demokracie. V navázané spolupráci chceme rozhodně pokračovat. A rozhodně neplánuji po vzoru paní ministryně Novákové vyhazovat tchajwanského diplomata,“ dodal Hřib.

Během své cesty na Tchaj-wan obdržel primátor Hřib od primátora Tchaj-peje, doktora Ko Wen-je čestné občanství.

Podle zprávy Pražského deníku se stal Hřib na Tchaj-wanu poměrně slavnou osobou.


Čtěte také:

ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů

Primátor Zdeněk Hřib hovořil na Tchaj-wanu o čínských investicích, politickém tlaku a odsoudil zneužívání vězňů v Číně k transplantacím

Reportáž z debaty o kybernetické bezpečnosti – zkušenosti Tchaj-wanu a České republiky

AMO: Jaké strany a poslanci ovlivňují debatu o Číně v českém a maďarském parlamentu? (Analýza v článku)

Ústavní soud nařídil přezkoumat, zda byla porušena ústavní práva občanů ČR při návštěvě čínského prezidenta

ČR: Huawei hrozí úřadu pro kybernetickou bezpečnost soudem. Svoji práci děláme dobře, říká ředitel NÚKIB