odebirani organu v Cine, vyberanie organov v Cine, Taiwan zakazal lekarum z Ciny dojednavat transplantace v Cine
David Kilgour (v popředí) a David Matas 31. ledna 2007 na tiskové konferenci na Parliament Hill v kanadské Ottawě, kde představili svou přepracovanou zprávu o odebírání orgánů v Číně s názvem "Krvavá sklizeň". (Matt Hildebrand/Velká Epocha)

Tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny (MAC) nedávno oznámila zákaz vstupu do země všem lékařům z pevninské Číny, kteří zde mají v úmyslu zprostředkovávat transplantace orgánů.

Oznámení je součástí spolupráce MAC a tchajwanského ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti, z níž má vyjít jednak směrnice, která by zastavila transplantační turismus do Číny, jednak vyšetřování ilegálních obchodů s orgány a transplantačními operacemi mezi Tchaj-wanem a Čínou.

"Jakou zemi má Tchaj-wan v úmyslu vybudovat?" zeptala se podle Liberty Times demokratická poslankyně Tien Čchiou-čchin na tiskové konferenci 29. října v tchajwanské legislatuře. "Když budeme dál mlčet o těch zvěrstvech zabíjení nebo odebírání orgánů, k němuž dnes dochází u našich sousedů, naše děti to nakonec mohou brát jako samozřejmost a pokračovat v tom," prohlásila Tien na konferenci v odpovědi na obvinění, že jsou tchajwanští lékaři zapojeni do zprostředkovávání neetických transplantací pro Tchajwance v pevninské Číně.

Podle tchajwanské Centrální tiskové kanceláře Tien uvedla, že v Číně mohu být zdraví vězni zabiti pro své orány, nikoli popraveni za své zločiny. Podnět k popravě vězně dává, podle Tien, peněžní hodnota jeho orgánů, prodávaných čekatelům na transplantace. Odsoudila "transplantační turismus" do Číny a vyzvala k potrestání lékařů, kteří jej na Tchaj-wanu zabezpečují.

Ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti dokonce navrhla zvýšení trestů pro lékaře, kteří lidem z Tchaj-wanu transplantaci v Číně domluví. Ředitel Oddělení lékařských otázek úřadu zdravotnictví Hsueh Ťüej-jüan na tiskové konferenci poznamenal, že lékařům může za takové jednání hrozit pozastavení nebo odebrání lékařské licence.

"Ministerstvo zdravotnictví říká, že čeká, až jim dáme víc případů; provedou vyšetřování všech čínských lékařů, kteří [Tchaj-wan] navštívili," uvedla Theresa Čchu, právnička v oblasti lidských práv a ředitelka Právní nadace lidských práv (Human Rights Law Foundation) pro oblast Asie.

Čchu Velké Epoše sdělila, že Tchaj-wan začal věnovat pozornost zdrojům orgánů v Číně poté, co loni v říjnu ostrov navštívili lidskoprávní advokát David Matas a bývalý kanadský ministr zahraničí pro Asii a Tichomoří David Kilgour. Oba Kanaďané vydali počátkem tohoto roku vyšetřovací zprávu pod názvem Krvavá sklizeň, kde rozebírají obvinění, že se čínské úřady podílejí nebo samy organizují obchod s orgány vězněných stoupenců meditační praxe Falun Gong. Ze závěru zprávy vyplývá, že se obvinění zakládají na pravdě.

Falun Gong byl -  zřejmě kvůli své rostoucí popularitě - v roce 1999 postaven mimo zákon a jeho stoupenci od té doby čelí pronásledování. Matas s Kilgourem stanovují počet obětí odebírání orgánů na několik desítek tisíc.