Pozitivni uloha porodnich bolesti, porod ditete, porodni bolesti
Ilustr. foto: Michael Hanlon/Flickr.com

Odcizení matky a dítěte dnes začíná už před prvním nádechem novorozence. Přesto je bezbolestný porod vychvalován jako vrchol pokroku, dokonce i s možností si porod naplánovat a nechat si z něj natočit videozáznam.

Císařský řez, který byl vždy považován za ultima ratio, tedy poslední řešení, mají i dnešní školáci za důkaz, že život je díky vědě pohodlný a bezbolestný. Například: každé čtvrté německé dítě v roce 2003 přišlo na svět císařským řezem (Zdroj: Spolkový statistický úřad).

Ale v životě je to možná jinak. Právě bolest, které se tak obáváme, je při porodu důležitým pomocníkem. Pomáhá regulovat hormonální hladiny u matky a dítěte a podporuje první základní citové vazby mezi matkou a dítětem. Informace bolesti usnadňuje zotavení a dává dítěti první dojmy nového světa po bolestném přechodu, který nazýváme „porod“.

Zřídkakdy jsou matky informovány o smysluplném vzájemném působení přirozených faktorů. A to přesto, že tyto speciální hormony, které matčino tělo při porodu vyplavuje (mezi nimi i oxytocin), bývají dnes také nasazovány při léčbě depresí.

Existuje mnoho možností, jak se s bolestí vypořádat. Není pravda, že ženy jsou jí prostě vydány na pospas. Jak vydržet porod bez obvyklého umrtvení nebo alespoň zredukovat medikamenty na minimum? Pomoci mohou masáže, akupunktura nebo hypnóza. Proti zdrcujícím pocitům bezmocnosti ale nejlépe pomáhá „obyčejná“ lidská důvěra. Dostatek informací a přítomnost lidí, kteří nastávající mamince dají pocit bezpečí a dodají sílu, mohou špatně pocity dokonce i úplně zaplašit.

Nejkrásnější je ovšem odměna ze společného úsilí matky a dítěte, pouto, které je spojuje na věky.

Článek v němčině