Pohled na život z jiné perspektivy – té pozitivní – může zlepšit vaše zdraví a duševní pohodu. (Photos.com)
Pohled na život z jiné perspektivy – té pozitivní – může zlepšit vaše zdraví a duševní pohodu. (Photos.com)

Pokračování článku - Zdraví: Tajemství stresu - jak se ho zbavit

Změna vašeho pohledu na obtížné situace může změnit váš stres. Vnímání určitých zkušeností v negativním světle může do celého těla vyslat negativní emoce. Zato denní praktikování pozitivního náhledu může zabránit stresovým hormonům typu “boj nebo útěk“ (viz předchozí článek), aby vytvářely své negativní účinky.

Považuje se za vědecký fakt, že člověk může zastavit produkování stresových hormonů vědomým uvolněním, ať už meditací, jógou, zahrádkařením, psaním deníčku nebo jinými metodami. Počáteční pozitivní vnímání potencionálně stresujících okolností vás ale ušetří od bolesti negativní hormonální reakce už hned ze začátku.

„Úzkost jako stav vyvolaný životními tlaky a je pravděpodobně emoce s největší váhou vědeckých důkazů, které ji dávají do souvislosti s nástupem onemocnění a průběhem zotavování,“ píše Daniel Goleman, doktor filozofie, v Emoční inteligenci. Jeho práce čerpá z mnoha studií. Jedna z nich, vypracovaná výzkumnými pracovníky při univerzitě Yale, objevila: „Intenzivní negativní přecitlivělost jakéhokoliv druhu ... pravidelně vysílá do těla vlny stresové hormony.“ Ať už tato úzkost vyvěrá ze starostí, strachu, zlosti nebo jiných negativních vjemů, Goleman tvrdí, že klíčovým komponentem při střetnutí se stresem je „emocionální reakce dané osoby“.

Představte si dvě ženy, které jsou teoreticky ve stejné životní situaci – obě dvě očekávají velký obchod, který nakonec nevyjde. První žena se cítí situací těžce vystresovaná a jde se domů  svěřit deníčku, po čemž se cítí o hodně lépe. Tím, že při návalu stresu použila stres snižující činnost, účinně přivedla své tělesné funkce zpět do jejich normální stavu. Druhá žena si naproti tomu okamžitě pomyslela: „Příště změním vystupování. To je přínosný krok k tomu, jak se stál lepším prodejcem,“ a tím pádem stresovou reakci vůbec nezažila. Ten rozdíl byl ve vnímání.

Stresovaná žena se domnívala, že lépe to udělat nešlo a neučinila nic, aby příště duševní problém vyřešila. Navzdory tomu, že provádí denně stres snižující aktivity, aby snížila své pocity stresu a úzkosti, její pesimistické vjemy zůstávají, zatímco, jak uvádí Goleman: „Optimisté mají tendenci reagovat aktivně a s nadějí a formulují si plán akce ... vidí neúspěch jako něco, co jde napravit.“

„Dobrá zpráva je,“ říká Goleman, „že povaha může být umírněna zkušenostmi. Optimismus a naděje, stejně jako beznaděj a zoufalství, se dají naučit.“

Jerome Kagan, profesor vývojové psychologie na Harvardu, zkoumal amygdaly, emoční oblast mozku, která se může stát příliš vznětlivá, a jak se tyto amygdaly mohou vyprovokovat reakcí typu „boj nebo útěk“. Kaganův výzkum potvrzuje myšlenku, že životní zkušenosti mohou zabránit emoční amygdale v negativní reakci. To záleží na tom, jak jsme se naučili emocionálně reagovat na různé okolnosti.

Goleman poukazuje na studii vysoce úzkostlivých lidí (posedle nutkavých), která zjistila, že „zkušenosti změnily funkci mozku a uvolnily symptomy tak účinně, jako léky“.

Goleman prohlašuje: „Synaptická spojení se mohou vytvořit během pouhých hodin či dnů.“

Jedno z Golemanových řešení je jednoduché: „Když je chronická emocionální tíseň v jejích mnoha formách toxická, opačný rozsah emocí může být toxický rovněž – alespoň do určité míry.“ Cvičení pozitivních myšlenek a emocí namísto opakovaných úzkostlivých myšlenek naučí mozek jiná spojení. Stejně tak, jako trénink s činkami posiluje určité svaly, i jakákoliv forma sebehypnózy, meditace nebo duševního zobrazování může být použita na posílení určitých vjemů. Goleman to potvrzuje: „Veškeré učení znamená změnu v mozku a posilování synaptických spojení.“

Víte se o této problematice dozvíte v následujícím článku „Léčba základních příčin stresu.“

James Goodlatte je americký kvalifikovaný poradce v otázkách holistického zdravotního stylu a momentálně pomáhá novým rodičům a těhotným maminkám v dosažení optimálního zdraví. Jeho webstránky jsou GetFitForBirth.com, SecretsofPainlessChildbirth.com a Your SuperBaby.com

Article in English


Přečtěte si:

Zdraví: Tajemství stresu - jak se ho zbavit

Zdraví: Léčba základních příčin stresu