Warren Buffett.  (Mark Hirschey/licence)
Warren Buffett.  (Mark Hirschey/licence)

WASHINGTON—Warren Buffett měl během ekonomické recese spoustu práce. Jeho posledním kouskem je proslulá železniční společnost Burlington Northern Santa Fe (BNSF), která bude Buffettovou zásluhou již počátkem roku 2010 patřit jeho holdingové společnosti Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire měl ve firmě dosud 22,6% vlastnický podíl. Zbývajících 77,4% dostane po 100 dolarech za akcii a stane se tak úplným vlastníkem železniční společnosti, která se prohlašuje největší severoamerickou sítí železnic.

„Prosperita naší země do budoucna závisí na efektivním a dobře udržovaném systému železnic,“ říká v tiskové zprávě Buffett, prezident a ředitel Berkshire Hathaway. „Investice o hodnotě 34 miliard dolarů, kterou do BNSF vložila společnost Berkshire, je velkou sázkou na tuto firmu, ředitele Matta Roseho a jeho tým a na železniční průmysl.“

Buffett, který věří v prosperitu Spojených států, hledá způsoby, jak se ujistit, že jeho důvěra nezůstane pouhou iluzí.

„Hlavně jde ale o vabank sázku na ekonomickou budoucnost USA... Takové sázky zbožňuji,“ prohlásil Buffett v tiskovém prohlášení.

Rozvážnost a žádné záruky

Jenže „Orákulum z Omahy“ není dokonalé.

„Během roku 2008 jsem v investicích provedl pár pitomostí,“ píše Buffett v ročence firmy Berkshire za rok 2008. „Udělal jsem nejméně jednu velmi špatnou zakázku a několik dalších, které rovněž zabolely... Kromě toho jsem některé věci zanedbal a vrtal se v nose, když se objevila nová fakta, která mě měla donutit znovu se zamyslet a okamžitě jednat.“

Buffettova „velmi špatná zakázka“ byla koupě akcií ConcoPhillips v době, kdy byly ceny ropy a plynu na vrcholu. Tato chyba v načasování stála firmu „několik miliard dolarů“ kvůli dramatickému propadu cen plynu a ropy v roce 2008.

Warren Buffett přiznává i další nesprávný krok – skoupení dvou irských bank, které vyústilo v 89% ztrátu. Od vydání ročenky za rok 2008 hodnota akcií bank klesla ještě níž.

Berkshire navzdory Buffettově obezřetnému přístupu neproklouzla globální finanční krizí bez úhony. Firma v roce 2008 přišla o 11,5 miliardy dolarů – což není zanedbatelná suma. Hodnota akcií firmy se tak smrštila o 9,6 procenta. V roce 2007 přitom cena společnosti stoupla o 12,3 miliard a cena akcií stoupla o 11 procent.

„Na konci roku (2008) byli všichni investoři zoufalí a zmatení – asi jako ptáčci, kteří se omylem připletli do badmintonového zápasu,“ uvedl Buffett ve zprávě pro rok 2008.

V dopise akcionářům, kde odkazuje na bažiny finančních zmatků v americké historii včetně světové hospodářské krize a různé propady ekonomiky ve 20. století, se Buffett snaží uklidnit tisíce držitelů akcií jeho společnosti.

Ve třetím čtvrtletí roku 2009 už firma znovu vykazovala zisk, nicméně stále nedosáhla prosperity, jaké se těšila před ekonomickou krizí.

Hold Warrenu Buffettovi

Každoroční setkání držitelů akcií Berkshire je pro mnohé z nich obdobou finančnické pouti, kde „vzdávají hold muži, jenž vydělává jejich peníze akciemi Berkshiru, svými investicemi a obchodními postřehy,“ uvádí se v nedávno vydaném článku Knowledge @ Wharton (KW).

V roce 2007 se na této schůzi sešlo 31 000 akcionářů, toužících prohlédnout a poslechnout si Warrena Buffetta, proslulého investora a druhého nejbohatšího muže světa.

Majitelé akcií Buffettovi důvěřují; nejen z důvodu, že co možná nejopatrnějším investováním drží ochrannou ruku nad jejich jměním, ale také proto, že v něm vidí muže důvěryhodného, etického a poctivého až na kost.

Držitelé akcií dokonce akceptují i některé Buffettovy vylomeniny, třeba propagování vlastních produktů na každoroční akcionářské konferenci –  berou to s nadhledem a vesele utrácí peníze, které jim Buffett vydělal.

„Nejlepší důvod pro odchod z konference akcionářů jsou samozřejmě nákupy... Loňských 31 000 příchozích splnilo svou úlohu a skoro ve všech odvětvích byl zaznamenán rekordní nárůst prodejů. Ale vy to zvládnete lépe. (Přátelské varování: Jestliže přijdu na to, že prodeje váznou, nechám zamknout východy.),“ poznamenal Buffett ve zprávě pro rok 2008.

Důležitá ponaučení

Warren Buffett byl nejbohatším mužem roku 2007. Loni se vinou finančních ztrát propadnul na druhé místo, kam ho sesadil bývalý prezident Microsoftu Bill Gates. Gates, zakladatel Microsoft Corporation, má čisté jmění 40 miliard dolarů oproti Buffettovým 37 miliardám.

KW píše, že Buffettovy dopisy akcionářům v ročence firmy Berkshire hojně čtou nejen majitelé jejích akcií, ale i mnozí investoři, ohromení Buffettovou schopností shromažďovat miliardy.

„V dopisech se rozebírají dobré a špatné obchody, jsou zde příklady manažerů, již zacházejí spravedlivě se zákazníky i zaměstnanci a zároveň vykazují solidní zisky, a odhaluje účetnické triky, které dokážou ošálit mnoho investorů,“ uvádí se v článku v KW.

Dopisy jsou také posety ukázkami Buffettových oblíbených i zavrhovaných metod. Buffett například vysvětluje, že odmítá udělovat bonusy vedení firem, které nezastiňují svou konkurenci.

V březnu 2003 vypadal Buffett jako prorok, když upozorňoval, že na trhu s odvozenými cennými papíry se tvoří finanční časovaná bomba.

Když Buffett roku 1998 získal pojišťovnu General Re Corp., s odvozenými zakázkami této společnosti se snažil popasovat. V roce 2002, neschopen zbavit se svých odvozených cenných papírů, začal tuto oblast podniku pomalu rozkládat. Výsledkem byla ztráta 173 milionů dolarů za rok 2002 a 99 milionů v roce 2003.

Article in English