Každý čtvrtý člověk na planetě platil letos úplatek za přijetí základních služeb, hlásí nová výroční zpráva organizace Transparency International. (Ilustr. foto: Svilen Milev/SXC.hu)
Každý čtvrtý člověk na planetě platil letos úplatek za přijetí základních služeb, hlásí nová výroční zpráva organizace Transparency International. (Ilustr. foto: Svilen Milev/SXC.hu)

Každý čtvrtý člověk na planetě platil letos úplatek za přijetí základních služeb, hlásí nová výroční zpráva organizace Transparency International (TI), která monitoruje míru korupce na světě. „Barometr globální korupce" byl zveřejněn 9. prosince a analyzuje data z rozhovorů s 91 500 lidmi v 86 zemích.

Organizace zjistila, že lidé ve většině oblastí světa bez podplácení nedostanou základní služby, na které mají nárok, jako jsou technické služby, zdravotní služby nebo vzdělávání.

Nejvíce zasaženi se zdají být lidé v mladší věkové skupině, kde každý třetí dotázaný mladší 30 let přiznává, že podplácel.

Nejvíc se mastí kapsy státním pracovníkům v asijsko-pacifické oblasti a Jižní Americe, kde musí podplácet jedna třetina obyvatel, aby se dostaly k základním službám.

Transparency International považuje za nejvíce zneklidňující nárůst v uplácení policie a soudů. V porovnání s rokem 2006 se letos vyplatilo policii na úplatcích dvakrát větší množství. Nelegální poplatky v soudnictví a na úřadech za udělení registrace a různých povolení jsou také na vzestupu.

„Ty instituce, které by měly korupci předcházet a zajišťovat vynucování zákona, jako např. policie a soudci, musí ve společnosti dobře fungovat," píše se ve zprávě. Přesto jsou právě policisté skupina, která přijímá úplatky nejčastěji (policisty uplácelo 29 procent z dotázaných).

Podle TI jsou korupcí nejvíce zasaženi chudí lidé a jsou to oni, od kterých jsou úplatky vymáhány nejčastěji.

V chudých zemích, jako Libérie (89 procent) nebo Kambodža (84 procent) platil v uplynulém roce úplatek téměř každý. Nejnižší míra korupce je v Evropě a Severní Americe, nicméně i tam se tento nešvar s pokračující krizí rozšiřuje.

Většina účastníků průzkumu v Evropě i Severní Americe se domnívá, že korupce se v posledních třech letech zvýšila.

Polovina dotázaných po celém světě se domnívá, že protikorupční opatření jejich vlád jsou neúčinná, ale zároveň většina lidí věří, že veřejnost má moc situaci změnit.

Vydání zprávy připadlo na Mezinárodní protikorupční den a generální tajemník OSN, Ban Ki-moon vyzval představitele finančního světa na celém světě, aby korupci odsoudili „adoptovali antikorupční politiku v souladu s konvencí OSN a přijali nezbytnou kontrolu k posílení poctivosti a průhlednosti".

Article in English