Jin Yinan, generálmajor Státní univerzity obrany prozradil podrobnosti o osmi funkcionářích Čínské komunistické strany, kteří pracovali jako špióni pro zahraniční vlády. (YouTube)

Na internetu se nedávno objevilo video, ve kterém čínský generálmajor Jin Yinan z čínské Státní univerzity obrany otevřeně jmenuje osm vysoce postavených funkcionářů Čínské komunistické strany (ČKS), kteří prováděli špionáž pro zahraniční země. Uniklé video, které trvá přes dvě hodiny, bylo uploadováno na YouTube a okamžitě se stalo senzací.

Záznam byl údajně pořízen 17. března, kdy generál přednášel na pekingském ředitelství pojišťovny China Life. Z původně nudného přednesu přešel Jin k tématu „špionáže ve velkém“, do které jsou zapleteni „zkažení funkcionáři komunistické strany“.

Podle něj se k některým případům přistupovalo jako ke korupci, aby si strana zachovala tvář. Seznam špehů, o kterých Jin hovořil, zahrnuje Kang Rixina, bývalého ředitele čínského jaderného programu, který byl vloni v listopadu odsouzen na doživotí. Kang byl členem ústředního výboru strany a jedním z nejvyšších představitelů zapletených do špionáže.

Ústředí strany velmi znervóznělo.Nařídili inspekci od shora až dolů, nikdo nebyl ušetřen,“ zmínil vojenský předák.

Li Bin, bývalý velvyslanec v Jižní Koreji, měl provádět rozvědnou činnost pro svou hostitelskou zemi, ale namísto usvědčení ze špionáže ho zavřeli do vězení za smyšlené obvinění z korupce. „To je obrovský skandál, Li Bina mohli odsoudit jen k sedmi, osmi letům místo delšího trestu. Proč? Aby si zachránili tvář. Na celém světě, který velvyslanec státu pracuje jako špión pro druhou zemi? Nikdo, jen my.“ Kromě Li Bina Jin promluvil i o případu Tong Daninga, který pracoval na úřadu sociálního pojištění a který byl v roce 2006 popraven za to, že předal tchajwanským činitelům měnová tajemství, čímž jim umožnil vyhnout se obrovským ztrátám, které by vznikly při změnách ve směnném kurzu. Dalším zrádcem byl plukovník Xu Junping, který zběhl roku 2000 do Spojených států. Američanům sice neprozradil žádná technická tajemství, nicméně se jim svěřil se svou znalostí osob na vrcholných postech armády a jakým způsobem se zde rozhoduje, což je podle Jina „ta životně nejdůležitější tajná informace.“

 

Systém se hroutí

I když všichni vyzvědači pracovali za peníze, nebyla to jejich jediná motivace, míní Hu Ping, politický komentátor žijící v exilu.


Je možné, že nesouhlasí s tím, co čínský režim provádí. Můžete to srovnat s tím, co se děje v Libyi. Ačkoliv hodně zahraničních diplomatů uniklo a přeběhli, nikdo jim to nemá za zlé. Kdyby jim (čínským kádrům) šlo jen o peníze, mohli by je prostě zpronevěřit, tak by mohli dostat víc,“ uvedl pro Velkou Epochu Hu.

Chen Kai, bývalá basketbalová hvězda a nyní demokratický aktivista, se vyjádřil, že lidé uvnitř strany už jí nejsou loajální a při vyzvědačství pro druhé státy nemají žádné morální výčitky. Podle něj politici systém opouštějí a posílají své děti a peníze do ciziny. Článek People's Daily (Lidový deník) z 26. července 2011 uváděl, že z Číny uprchlo přes čtyři tisíce komunistických funkcionářů. S sebou si vzali desítky miliard dolarů.

Čínská vláda se k uniklému videu nevyjádřila a neučinila žádné prohlášení. Ačkoliv byl záznam z čínského internetu záhy smazán, existuje v audio podobě a textových přepisech na mikroblozích.


small_United_Kingdom

Související články:

Tajný agent ČKS vystoupil z komunistické strany

Novinář největšího deníku v Číně veřejně vystoupil z komunistické strany

Náměstek ředitele veřejné bezpečnosti v Xinjiangu vystoupil z komunistické strany