20120309-tibet-hori

Jen za uplynulý rok se podle informací Amnesty International zapálilo nejméně 23 mnichů a mnišek, někteří z nich svým zraněním podlehli. (amnesty.cz)

V minulosti býval Tibet nezávislým královstvím. Od padesátých let 20. století, kdy došlo k okupaci Tibetu čínskou armádou, je většina původního území označována za autonomní oblast Čínské lidové republiky. Důsledkem je, že v Tibetu dochází stále k častějšímu sebeupalování lidí, kteří se tak snaží důrazně upozornit na porušování základních lidských práv a svobod.

Amnesty International uvádí, že od minulého března se v Tibetu upálilo nebo pokusilo upálit nejméně 23 mnichů a mnišek. Podle Lenky Pitronové z české pobočky Amnesty International se k mnichům přidávají také občané Tibetu.

„To poukazuje na to, že situace v Tibetu je opravdu zoufalá pro ty lidi a vlastně přistupují k zoufalým činům. A snaží se, aby si jich média všimla, aby si jich veřejnost všimla," uvedla kampaňová koordinátorka Amnesty International ČR Lenka Pitronová.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Dnes se v Praze před čínským velvyslanectvím od 17. hodiny bude pořádat akce, na které se postaví pomník sebeupálenému mnichovi.

„Podtitul té akce je: „Co ještě musí udělat, abychom si jich všimli?" My jim chceme vzkázat, všem Tibeťanům, že nám to není lhostejné, co se tam děje," říká Pitronová.

 

Související články:

Den Tibetu v ČR: Mluvím za naše lidi - vzkazuje Tibeťanka západním zemím a OSN (video)

ČR: Tibeťanka říká: Tibeťané trpí a nemají lidská práva

Další mladistvý Tibeťan se upálil na protest proti čínské nadvládě (07.03.12)

Záběry sebeupálení mnišky z Tibetu zveřejněny na internetu (video) ( 28.11.11 )

Tibetská básnířka Tsering Woeserová je v domácím vězení (video)

Udělejte si pořádek nebo vás potrestáme, hrozí Peking svým úředníkům v Tibetu