Tibetští aktivisté během protestního shromáždění v Novém Dillí 31. ledna 2013. (RAVEENDRAN/AFP/Getty Images)
Tibetští aktivisté během protestního shromáždění v Novém Dillí 31. ledna 2013. (RAVEENDRAN/AFP/Getty Images)

ČR – Ve Lhase, hlavním městě Tibetu, začalo 10. března 1959 povstání, které bylo zoufalou revoltou národa proti okupaci čínským režimem. Tento datum zůstává v kalendáři pro všechna demokraticky smýšlející společenství zasvěcen vzpomínce na Tibet. Tradicí se stalo vyvěšování tibetské vlajky na radnicicích, magistrátech i obcích, nevyjímaje Českou republiku.

Na loňský výrok premiéra Petra Nečase, který se vyjádřil o takzvaném „dalajlamismu, který škodí českému exportu“, reagovali někteří starostové měst. „Je to nešťastný výrok,“ soudí většina starostů z ODS.

„Už tradičně se každoročně 10. března vyvěšuje na radnicích, magistrátech a krajských úřadech českých měst a vesnic tibetská vlajka. Symbolicky tak obce vyjadřují podporu nenásilného boje Tibeťanů za autonomii a zachování národní identity,“ sdělil pro lidovky.cz Jaroslav Vymazal (ODS), primátor Jihlavy.

„Nevím, kam premiér s výrokem směřoval. Každopádně na té podpoře morálního boje tibetského lidu není co měnit. Já jsem byl jeden z iniciátorů tohoto kroku, držíme se té linky tradičně. Ta věc je tak jasná, že není důvod to měnit,“ připojuje se starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS).

Někteří starostové nečekají na výzvu protibetských sdružení a sami iniciovali tradiční vyvěšování vlajky na podporu Tibetu. Výrok předsedy vlády nemůže změnit jejich názor na porušování lidských práv čínským režimem. Tibetskou vlajku vyvěšují česká města již řadu let a nedá se říci, že je to pouze nějaká „módní záležitost“.

Dilema pražského magistrátu - morálka versus ekonomika? 

Zástupkyně sdružení Lungta, Edita Kleckerová, sdělila, že jejich sdružení oslovuje všechna města v České republice, nejenom Prahu.

Na této stránce tibinfo.cz lze podle jejích slov najít vyjmenovaná města, která podporují tibetskou vlajku. Mezi nimi jsou i některé pražské radnice: Praha - 10, Praha - 19 - Kbely, Praha - 2, Praha - 20 - Horní Počernice, Praha - 21, Praha - 3, Praha - 6, Praha - Čakovice, Praha - Libuš, Praha - Lochkov, Praha - Lysolaje, Praha - Štěrboholy, Praha - Újezd, Praha – Vinoř.

Na dotaz, zda magistrát letos vyvěsí tibetskou vlajku, asistent primátora hlavního města Tomáš Vychopeň odpověděl: „Stanovisko magistrátu – nevím. Vlajka se vyvěšovala v návaznosti na tradici předchozího primátora, ale pak se to nějak zrušilo. Myslím, že vlajka se poslední dva roky nevyvěšovala.“
 
Vyvěšení tibetské vlajky může být pro magistrát hlavního města Prahy dilematem mezi obchodním či ekonomickým ziskem a morálkou, neboť sebeupalování tibetských mnichů velmi nápadně připomíní upálení Jana Palacha. Důvodem, proč vlajku nevyvěsit, by mohl být například právě ekonomický zájem související s Čínou.

„O vyvěšení vlajky by měla rozhodnout Rada hlavního města Prahy, která by se tímto měla zabývat. Konkrétní termín ještě neznáme,“ sdělila ing. Tereza Králová, tisková mluvčí pražského magistrátu.

Čtěte také:

Další tři Tibeťané se upálili na protest proti komunistické nadvládě

Výročí upálení Palacha: Udělal jsem to proto, aby odešli Rusové

Filmové novinky: Hořící keř - podle skutečných událostí okolo upálení Jana Palacha