20130917-film1
Herec Brad Pitt na premiéře filmu „12 Years a Slave" 6. září 2013, která proběhla na filmovém festivalu TIFF v Torontu. Pitt je producentem snímku a také si v něm zahrál. (Matthew Little/The Epoch Times)

 

TORONTO – Je to příběh vyprávěný jen vzácně a něco, čemu by měl každý Američan věnovat pozornost, říká Brad Pitt o filmu „Dvanáct let otrokem" (12 Years a Slave), který měl 6. září premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu (TIFF). Pitt je producentem snímku.

„Když jsme se poprvé začali bavit o tom, že spolu něco uděláme, Steve McQueen mi položil tuhle otázku: 'Proč není více filmů o americkém otroctví? Je to tak velká část vaší historie'. A já jsem mu nemohl odpovědět. Přesně tak. Proč? To je významná otázka. Proč jich není víc? A musel se na to zeptat Brit," usmívá se slavný holywoodský herec.

„Dvanáct let otrokem" ovšem není typický příběh o dobrém otroku a zlém otrokáři. Britský režisér Steve McQueen říká, že jde o zpracování, jež není zdaleka jen o rase: „Pro mě je tento snímek o lásce. A je to jedna z těch věcí, kde je v lásce trocha bolesti, ale vy víte, že se přes to musíte přenést."

Film vypráví skutečný příběh Solomona Northupa, svobodného černého muže uneseného roku 1841 do otroctví a prodaného majiteli plantáže. A oproti většině ostatních, kteří se dočkali stejného osudu, má jeho příběh šťastný konec.

 

Režisér Steve McQueen na premiéře "12 Years a Slave" na 2013 Toronto International Film Festival. (Chris Cheung/Wikimedia)
Režisér Steve McQueen na premiéře "12 Years a Slave" na 2013 Toronto International Film Festival. (Chris Cheung/Wikimedia)

McQueen vypráví příběh, který přesahuje rasu a jednoduché vyprávění. Vyvolává příběh tak spletitý jako období, ve kterém se odehrál – čas, kdy ponížení bylo na denním pořádku a považovalo se za něco naprosto normálního. Režisér si přeje, aby se diváci po zhlédnutí snímku zamysleli.

 

„Je to dar z minulosti k otevření diskuse – ani ne tak o rase, jako spíš o lidské důstojnosti a naší svobodě," - herec Chiwetel Ejiofor.

 

„V Americe a Karibiku panuje ohledně otroctví hodně studu, říká McQueen. A skoro jako u znásilnění, které bylo pro mnohé otroky smutná a devastující realita, se i oběti otroctví mohou cítit zahanbeně. Pro McQueena je nejsilnějším okamžikem filmu chvíle, kdy hlavní protagonista prosí svou ženu za odpuštění, že byl pryč tak dlouho, a ona mu odpoví, že se nemá za co omlouvat.

Chiwetel Qjiofor, představitel Northupa, říká, že film vyniká tím, že je to historický příběh vyprávěný z první ruky – z Northupova vlastního diáře. „Je to dar z minulosti k otevření diskuse – ani ne tak o rase, jako spíš o lidské důstojnosti a naší svobodě," říká herec.

„Otřáslo to se mnou"

20130917-film
Herečka Lupita Nyong'o na premiéře filmu Dvanáct let otrokem v Torontu, 6. září 2013. Nyong'o uvedla, že otrokyně musely kromě fyzického utrpení snášet také pomyšlení, že i jejich děti se narodí do otroctví. (Matthew Little/The Epoch Times)

McQueen se dozvěděl o Northupovi díky své ženě, která ho k deníku přivedla. Řekl, že to na něj hluboce zapůsobilo, a přirovnal ho k deníku Židovky Anne Frankové. Brad Pitt film popisuje jako hluboce strhující. Jako producent měl na starosti financování a aby všechno šlapalo. Podle něj je McQueen mistr režisér a herecké výkony ve filmu jsou také vynikající. „Jako fanoušek těch herců (říkám), že jsou to ty nejlepší výkony, jaké jsem kdy viděl," prohlásil Pitt.

Říká, že práce na snímku pro něj byla transformační zkušeností. Film nabízí všechny prvky - skvělý námět, vypravěčství i herecké výkony. „Otřáslo to se mnou, opravdu to se mnou otřáslo," svěřil se Pitt.

Lupita Nyong'o hraje jednoho z těch, která si v otroctví vytrpěla nejvíc – mladou, často zneužívanou, ženu – která ví, že její děti mohou trpět stejným osudem jako ona.

„Být matkami dalších generací otroků určitě nebylo snadné pomyšlení," říká Nyong'o.

Ale nebyly to pouze ženy, které zakusily násilí. „Otroctví bylo plné násilí skrz naskrz. Každý otrok protrpěl tento druh násilí, pokud jste neměli štěstí a neměli laskavého pána."

McQueen říká, že se skrze tento film chce podělit o příběh otroctví, který může pohnout lidmi způsobem, jakým je to možné jen v kině. „Jedna věc je o otroctví číst. Když to vidíte ve výpravném příběhu, je to jiné."

Otroctví ale není věcí minulosti. Pitt poukázal na fakt, že v současné době je na světě více otroků, než kdykoli dříve v historii, a vyzdvihl ty, kteří bojují proti obchodování s lidmi. „Tento film nám připomíná naši zodpovědnost k sobě navzájem. Je to něco, čemu bychom měli věnovat víc pozornosti," zdůraznil herec.

Do českých kin by se měl film dostat v lednu 2014.

 

small United Kingdom

 Přeložil: Pavel Porubiak