Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastnil Summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny, 16. června 2015. (Vlada.cz)
Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastnil Summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny, 16. června 2015. (Vlada.cz)
Druhá nejvýznamnější členka čínské delegace, která je nyní v Praze u příležitosti summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny, je ministryně Lin Bin, první předsedkyně nově vzniklé Národní plánovací komise pro zdraví a rodinu. V praxi plánování rodiny zahrnuje takzvanou politiku jednoho dítěte, oficiálně označovanou za politiku plánování porodnosti (ťi-chua šeng-jü čeng-cche) zavedenou v ČLR v roce 1979, jejímž cílem je omezit růst čínské populace.

Tato věc v praxi dosahuje výrazně absurdních a zároveň násilných metod, které zahrnují vynucené potraty v pokročilém stádiu těhotenství, několikamilionové pokuty, odmítnutí vydat dítěti průkaz. Politika se často setkává s protesty místního obyvatelstva. Výzkumy expertů přitom poukazují na to, že oblasti v Číně, kde není porodnost uměle regulována, jsou sociálně stabilnější, než ty s řízenou porodností.

Do konce roku 2013 podle odhadů zabránila politika jednoho dítěte narození 400 milionů dětí. Ochránci lidských práv prohlašují, že se jedná o zločiny proti lidskosti.

Známé případy nucených potratů

Úřady nejprve vymáhají na rodičích vysoké pokuty za další dítě, pokud již jedno mají a žena je v očekávání dalšího. Když peníze mají nebo jsou schopni si nějaké vypůjčit, spraví všechno vysoká pokuta. Pokud zaplatit nechtějí nebo nemohou, nařídí úřad pro plánované rodičovství potrat.

Nejzávažnější případy nastávají tehdy, když matka delší dobu svoje těhotenství skrývá a úředníci se dozvědí o jejím stavu. Potom při nesplacení pokuty dochází k nucenému potratu i několikaměsíčních plodů. Případů, které se nedostanou do médií, je drtivá většina a níže zveřejněné údaje jsou pouhou kapkou v oceánu miliardové čínské populace.

Případ paní Kung Čchi-feng

Paní Kung Čchi-feng z čínské provincie Chu-nan. (Weibo.com)
Paní Kung Čchi-feng z čínské provincie Chu-nan. (Weibo.com) 
Závažným případem je například nucený potrat paní Kung Čchi-feng z čínské provincie Chu-nan v sedmém měsíci těhotenství. O tomto případu informoval Epoch Times její manžel Wu Jung-jüan. Pan Wu Epoch Times řekl, že potracené dítě jeho ženy dal doktor do umělého pytle a zaplatil místní uklízečce 80 jüanů, aby ho spálila. „Když ho doktor dával do plastikového pytle, dítě ještě dýchalo a pohybovalo se,“ vypověděl pan Wu.

Manželé žijí v městské části An-pching ve městě Lien-jüan, provincie Chu-nan. Jeho žena se po nuceném potratu psychicky zhroutila. "Bojí se jít ven a potkávat cizí lidi. Často mě kousne. Má také strach z lékařů a když uvidí jehlu," řekl pan Wu v telefonickém rozhovoru s Epoch Times. Podle pana Wu má jeho žena noční můry a trpí výčitkami, že potratu nezabránila. Její manžel se na úřadech pokouší vymáhat kompenzaci, ale nedosáhl velkého úspěchu. Více...

Případ paní Lu

V Číně došlo k dalšímu nucenému potratu v pokročilém stádiu těhotenství. (NTD News)
V Číně došlo k dalšímu nucenému potratu v pokročilém stádiu těhotenství. (NTD News)
V roce 2013 došlo v čínské provincii An-chuej k dalšímu případu nuceného potratu v pokročilém stupni těhotenství. Manžel těhotné ženy vypověděl, že místní úředníci zodpovědní za populační plánování dostali udání o neplánovaném těhotenství jeho ženy, a násilím jí podali látky, které vyvolaly potrat.

„Moje žena neplánovaně otěhotněla a někdo nás udal úřadům. Zatkli nás. Mé ženě dali injekci v pátek, dítě zemřelo v neděli.“ Za udání páru, který čeká druhé dítě, je v Číně vyplácena finanční odměna.

Třiatřicetiletá žena jménem Lu je stále v nemocnici. Podle manžela jí ještě neřekli, že potracené dítě byl chlapec. „Pokud se překročí kvóty, úřady by měly jednat s námi dospělými. To dítě za nic nemůže – a oni prostě jen tak ukončili jeho život,“ uvádí manžel. Více...

Ministryně Lin Bin, první předsedkyně nově vzniklé Národní plánovací komise pro zdraví a rodinu. (Feng Li/Getty Images)
Ministryně Lin Bin, první předsedkyně nově vzniklé Národní plánovací komise pro zdraví a rodinu. (Feng Li / Getty Images)
Obchod s dětmi v Číně

Politika jednoho dítěte také pravděpodobně posiluje černé obchody s dětmi. V čínských mediálních kruzích vyvolala v pátek 6. července 2012 rozruch zpráva o zadržení dvou gangů podezřelých z obchodování s dětmi. Při akci bylo osvobozeno 181 dětí a zadrženo 802 podezřelých. Mezi Číňany panují na internetu rozdílné názory, kdy jedni chválí policejní práci a považují policisty za hrdiny, zatímco ti druzí vidí za celým tímto problémem pouze diskutabilní politiku jednoho dítěte.

Skutečností je, že „obchodu s bílým masem“ se v Číně daří velice dobře a jenom kvete. Není problém najít na internetu příběhy o zločineckých akcích zaměřených na rodiče, které končí únosem dětí. Více...

Sociální nestabilita

Pokud mají dvě generace za sebou jen jediné dítě, musí se dítě postarat jak o své dva rodiče, tak o čtyři prarodiče. Pokud to z nějakého důvodu nejde, jsou často předcházející generace odsouzeny k životu v bídě. Toto se nazývá takzvaný „problém 4-2-1“.

Přichází zlepšení situace?

Oficiální čínská média v roce 2012 informovala, že navržené změny by umožnily rodinám z města mít druhé dítě. Současná praxe je taková, že dvě děti mohou mít pouze rodiče, kteří nemají žádné sourozence.

Vládě však údajně dělá největší starosti rostoucí propast mezi generacemi. Podíl seniorů na celkové populaci je čím dál vyšší, a to by mohlo negativně zasáhnout ekonomický růst země.

Nabídka článků:

Čína si připomněla 30 let od zavedení politiky jednoho dítěte

Čína se chystá zjemnit krvavé slogany politiky jednoho dítěte

Číňan neměl na pokutu za čtvrté dítě, napadl úředníky nožem

Čína má největší populaci seniorů na světě