Populární publicistická show Očima Josefa Klímy, 14. ledna 2018. Čínská transplantační chirurgie a duchovní hnutí Falun Gong. (Screenshot / TV Prima)
Populární publicistická show Očima Josefa Klímy, 14. ledna 2018. Čínská transplantační chirurgie a duchovní hnutí Falun Gong. (Screenshot / TV Prima)

Populární publicistická show Očima Josefa Klímy se nyní zaměřila na oblast čínského transplantačního průmyslu, která čelí celé řadě obvinění ze zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím.

V krátké reportáži se někdejší autor válečných reportáží z Kosova, Čečenska a Palestiny Jan Reinish setkává postupně s Číňankou Annie Yangovou, ujgurským chirurgem Enverem Tohtim, advokátem a vyšetřovatelem Davidem Matasem nebo religionistou Zdeňkem Vojtíškem z Karlovy Univerzity.

Pestrá škála výpovědí mapuje zejména represivní politiku čínského režimu namířenou proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun Kung). Co to má do činění s transplantacemi orgánů? Zdá se, že mnoho. Právě členové hnutí se údajně stali nejpočetnější skupinou nedobrovolných dárců, kterým dle vyšetřovatelů byly ve vězení „uloupeny“ jejich životně důležité orgány.

 20170116-klima-annie
(Screenshot / TV Prima)

Český žurnalista Karel Hvížďala tuto praxi již v roce 2007 označil jako „popravy na objednávku“.

Čínské velvyslanectví v Praze v souladu s politikou čínského režimu obvinění popřelo a následovníky Falun Gongu očerňuje.

Na vlastní oči před čínským velvyslanectvím v Praze. (Screenshot / TV Prima)

Čínský transplantační systém je podle mezinárodního transplantačního společenství neprůhledný. Neprovozuje veřejnou, ověřitelnou listinu dárců a čekatelů. Dodává orgány v rekordně krátkých čekacích lhůtách a na opakované žádosti o odhalení původu orgánů a zveřejnění listin dárců Čína dosud nereagovala kladně.

Po roce 2006, kdy byla zveřejněna první vyšetřovací zpráva Bloody Harvest, čínské úřady přiznaly, že nemocnice oficiálně k transplantacím využívají orgány popravených vězňů, ale popřely, že by využívaly následovníky Falun Gongu.

 20170116-matas
Advokát a vyšetřovatel David Matas. (Screenshot / TV Prima)

V roce 2015 Čína vyhlásila, že ukončuje program využívání popravených vězňů k transplantacím a zavádí průhledný transplantační systém. Experti a světové transplantační kruhy snahy o reformu vítají, ale prozatím jí považují za neúspěšnou a její výsledky za nejasné a neprokazatelné.

Zprávy o vyšetřování neetických postupů čínské transplantační chirurgie a jejího spojení s vězeňským systémem přinesla také další česká média.

Zpravodajský kanál iDnes přinesl článek „Jatka za mřížemi. Publicista líčí byznys s orgány vězňů v Číně,“ v němž investigativní žurnalista Ethan Gutman shrnuje výsledky svého sedm let dlouhého terénního výzkumu.

 20170116-tohti
Ujgurský chirurg Enver Tohti. (Screenshot / TV Prima)

Trochu nepřesně kauzu uvedl Český rozhlas, který píše „Čínské vojenské nemocnice údajně zabíjejí politické vězně kvůli orgánům“. Téměř nepostřehnutelná chybka je v pojmu „politický vězeň“. Obvinění totiž uvádějí, že oběťmi jsou „vězni svědomí“ nikoliv političtí vězni, což je podstatný rozdíl. Takoví lidé totiž nemají politické ambice a jsou pronásledováni pouze na základě jejich víry nebo etnické příslušnosti.

Týdeník Echo24 zase přinesl rozhovor s bývalým kanadským státním návladním a ministrem zahraničí Davidem Kilgourem, který byl jedním z klíčových členů vyšetřování.

 20170116-vojtisek
Religionista Zdeněk Vojtíšek. (Screenshot / TV Prima)

ARCHIV POŘADU: TV Prima, Očima Josefa Klímy, neděle 14.1. ve 22:30.