Image
(foto: ars.usda.gov)

V dobách letních prázdnin a dovolených se více než kdy jindy vydáváme do přírody nebo třeba do lesa na houby. Často si s sebou z našich potulek můžeme přinést nezvané návštěvníky v podobě přisátých klíšťat. Kromě nepříjemného svědění jsou klíšťata zdrojem dvou  nebezpečných onemocnění, které mohou mít vážné následky. Letošní tuhá zima sice způsobila pozdější nástup klíšťat, ale horké léto má naopak na svědomí jejich rychlé množení. Navíc vysoké procento klíšťat je infikovaných a podle informací hygienicko-epidemiologických stanic se můžeme dozvědět, že letošní první prázdninový měsíc evidují lékaři ze SZU (Státní zdravotní ústav) zvýšený nárůst onemocnění lymeskou boreliozou a klíšťovou encefalitidou oproti loňskému roku. Tato vzrůstající tendence by měla ještě více vygradovat v září a říjnu. Letos bylo nahlášeno 139 případů klíšťové encefalitidy a 1 137 lidí s lymeskou boreliozou.

Lymeská borelioza

Příčinou lymeské boreliozy jsou bakterie rodu Borrelia. Tyto bakterie se vyskytují u divoce žijících zvířat a přenáší je hlavně bodavý hmyz, který se živí krví. Bakterie typu Borrelia přenášejí infekci nejen na člověka, ale také postihují i psy, koně, ptáky a dobytek. Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost přenosu nemoci. Nejvíce ohroženou skupinou lidí pro přenos boreliozy jsou lidé, kteří se často pohybují v lesnatých a travnatých porostech.

Příznaky onemocnění

Typická je pomalu se šířící červená skvrna v místě přisátí klíštěte, která se zvětšuje a uprostřed bledne. Dosahuje velikosti cca 5 cm a objeví se u 80% postižených a to v období od několika dnů až po několik týdnů. Dále následuje horečka, třasavka, únava, bolesti ve svalech- příznaky podobající se chřipce. Po několika týdnech až 3 měsících se vyskytnou projevy postižení nervového, kloubního nebo kardiovaskulárního systému. Jsou to především bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny zejména lícního nervu, bolesti v zádech a končetinách. Dále jsou to krátkodobé bolesti kloubů a dušnost.
- za 6-12 měsíců následuje chronické postižení kloubů, kůže, a nerv. systému.

Léčení

Borelioza se léčí pomocí antibiotik, ale je nutné včasné rozpoznání nemoci. Borelioza se těžko určuje zejména proto, že se  podobá různým jiným nemocem. Proto je při podezření nutné okamžitě vyhledat lékaře a tak zabránit komplikacím. Proti borelioze se nelze očkovat.

Klíšťová encefalitida

Toto onemocnění je virového původu. V první fázi, tj. 2-28 dní po přisátí klíštěte se objevují příznaky podobné chřipce. Přejde-li nemoc do druhé fáze, může to být velmi nebezpečné. Viry totiž napadají nervové buňky, kde se množí a vyvolávají poruchy soustředění, bolesti hlavy, snižují výkonnost a mohou způsobit i stavy deprese a sklíčenosti.

Léčba klíšťové encefalitidy

Proti klíšťové encefalitidě zatím neexistuje účinný lék. Jediná možnost, jak se proti této nemoci chránit, je očkování. Ročně u nás onemocní přes 500 lidí.

Nejlepší způsob obrany je prevence

Nejlepší by bylo, vůbec nechodit ven do přírody, ale tato rada je v letním období nemyslitelná. Proti encefalitidě se můžeme bránit včasným očkováním. Pokud se přesto vypravíme do lesa, je dobré mít tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a nohavice zastrčit do ponožek. Sice to nevypadá zrovna jako poslední výstřel módy, ale je to účinné, zvláště jestliže zvolíte světle barevné oděvy. Můžete také použít  repelent, který účinkuje mimo jiné i na klíšťata. Po návratu domů vytřepejte oblečení a  důkladně se prohlédněte. Jestliže objevíte přisáté klíště, co nejdříve ho vytáhněte ven. Ale dávejte pozor, aby při vytahování nedošlo k poškození klíštěte nebo potřísnění kůže. Nedoporučuje se klíště vytrhávat, spíš viklat, až se samo pustí. Poté je vhodné ránu vydesinfikovat nejlépe jodem.