V teplých letních dnech, když  teplota opustí magickou třicítku a zavládne příjemný prázdninový  podvečer, nastávají ideální podmínky pro čas grilování. Tato forma gastronomického a společenského zážitku se stává stále více a více populární. Češi na nesčetných gardenparty opravdu tráví grilováním spoustu času. Proč je grilování tak oblíbené? Může být občasné grilování škodlivé? Případně jak grilovat zdravěji se dozvíte z následujících řádků.

Grilování je spojení zábavy, relaxace, dobrého jídla a setkávání s přáteli

Grilování do jisté míry nahradilo opékání špekáčků nad ohněm na zahrádkách, které jsme často provozovali v minulosti. Má totiž oproti opékání tu výhodu, že k němu nepotřebujete zakládat oheň, ale úplně stačí si koupit vhodnou grilovací soupravu a můžete začít. Přesto se nedoporučuje grilovat na balkonech panelových či cihlových bytů, jak to někteří známe od našich západních sousedů. Obliba grilování v posledních letech prudce narůstá a je to dáno tím, že spojuje společenskou událost s jistým gastronomickým zážitkem a tato kombinace byla od nepaměti zárukou úspěchu.

Je grilování zdravé?

Grilované potraviny jsou obvykle připravovány bez tuku a také proto i méně tuku obsahují. Navíc se grilované pochoutky konzumují s velkým množstvím čerstvé zeleniny a ovoce, což je pro naše zdraví přínosné. Grilování také přináší pobyt na čerstvém vzduchu a pomáhá tak zvýšení psychické pohody.

Vyznavačů grilování přibývá...

Podle zdrojů Americké dietetické společnosti (ADA) se v letních měsících v USA  grilování pravidelně věnuje až 85% populace, z čehož  71% tvoří muži. U nás neznáme přesný počet, ale přesto je jisté, že ač Američany počtem nedoháníme, počet grilováníchtivých jedinců narůstá.

Riziko častého grilování

I zde však platí, že všeho moc škodí. Pokud přijmete grilování jako nějaký nový druh sportu, nemusí to nutně dobře dopadnout. Nejenže možná začnete mít problémy s nárůstem hmotnosti, ale můžete si dokonce poškodit zdraví. Podle informací Světové zdravotnické organizace je grilování  hodnoceno jako riziková úprava potravin z hlediska výskytu karcinogenních látek (HCA-heterocyklické aminy, PAU- polycyklické aromatické uhlovodíky). Také se však můžete nakazit bakteriálními infekcemi při manipulaci se syrovým masem nebo při snězení špatně tepelně zpracované potravy (salmonely, kampylobakterus, E. coli). Pokud se však chcete vyhnout těmto nepříjemným zdravotním komplikacím, máme pro vás několik dobrých rad a doporučení.

Jak zdravěji grilovat?

Vybírejte výhradně libové, netučné maso, tučné části odstraňte. Tuk odkapávající na žhavé uhlíky vytváří ony nebezpečné karcinogeny. Zvýšenou pozornost věnujte také výběru dřevěného uhlí. Používejte pouze kvalitní dřevěné uhlí a v žádném případě nepoužívejte dřevo. Zvláště smolnaté dřevo zvyšuje riziko uvolňování rakovinotvorných látek. Při samotném grilování by plameny neměly šlehat až na maso či  jiné grilované potraviny. Doporučujeme používat jednorázové alobalové misky nebo potraviny přímo balit do alobalu. Pokud se nechceme dostat na infekční kliniku do nemocnice, je dobré si po každé přípravě syrového masa umýt pořádně ruce. Zabráníte tak přenosu bakterií a parazitů a totéž platí i pro samotnou konzumaci masa. Když sníte nedostatečně tepelně zpracované maso, může se lehce stát, že budete mít grilování spojené s hořkou vzpomínku na bolesti břicha a průjem, které jste si dlouho „odžívali“ v nemocnici. A to rozhodně nestojí za to!

Grilování patří k létu a není nutné se ho bezpodmínečně vzdávat jenom proto, že to není nejzdravější způsob stravování. Pokud však budete grilovat jen příležitostně a naše rady uvedete do reality, nebezpečí číhající v grilovaných pochoutkách vás pravděpodobně mine. Přejeme dobrou chut’!