Image
Epilepsií trpěli také některé proslulé historické postavy, např.: Galius Julius Caezar, Fiodor  Dostojevskij, údajně i slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte a dpaší. (foto: epilepsie.cz)

Mnozí z nás se už setkali s někým, kdo trpí epilepsií, ať už je to člověk z vašeho blízkého okolí nebo jste byli náhodnými svědky epileptického záchvatu třeba někde na ulici. Epilepsie je onemocnění jako každé jiné a přesto je opředena nánosem mýtů a pověr. Čeští epileptici se pokusí 30. 9. 2006 v rámci Národního dne epilepsie poodhalit roušku tajemství, kterou je k epilepsie zahalena a osvětlit různými formami problematiku této nemoci veřejnosti.

Temný středověk a epilepsie

Ač je epilepsie stará jako lidstvo samo, největšího pranýřování se jí dostalo za středověku. Lidé považovali epileptiky za lidi posedlé démony a epilepsie byla chápána jako trest boží. I když středověk už dávno skončil, mnohé mýty a pověry zůstaly. Někteří lidé dnes mají zafixováno, že epilepsie je duševní, nevyléčitelná a dědičná porucha, která vede k úbytku duševních schopností postiženého člověka. Ale tak to vůbec není.

Co to tedy vlastně je ta epilepsie?

Epilepsii můžeme charakterizovat jako soubor opakovaných záchvatů, jejichž příčina je v mozku. Onemocněním trpí až 1% obyvatelstva. Epilepsie nepostihuje duševní stav nemocného, ale u těžkých a dlouhodobých případů může vést k některým psychickým poruchám.

Není záchvat jako záchvat...

Epilepsie se vyskytuje u lidí všech věkových skupin i společenského postavení. Může se projevit jako malý záchvat (petit mal), který bývá častější spíš u dětí. Projevuje se jakousi zahleděností do prázdna, která zakrátko odezní Velké záchvaty (grand mal) mají klasický projev, pod kterým zná epilepsii většina z nás. Je charakterizovaný pádem, poruchou vědomí, záškuby a křečemi svalstva, pěnou u úst, někdy i pomočením a pokálením. Po „procitnutí“ si nemocný většinou na záchvat nepamatuje.

Spouštěče a příčiny záchvatu

Příčina vzniku epilepsie je často neznámá, může být podmíněna geneticky nebo se vytvoří během těhotenství, může k ní dojít po úrazech hlavy nebo vzniká jako komplikace po zánětech mozku.

Příčiny vzniku zánětu jsou různé, od nedodržení léčby přes stres, alkohol, nedostatek spánku, vyčerpání, působení světelných efektů nebo některé léky.

První pomoc

Pokud se někde setkáte se záchvatem epilepsie, můžete nemocnému pomoci tím, že zabráníte poranění hlavy nebo jiné části těla při pádu a zavoláte sanitku. Případy, kdy se laik snažil zabránit překousnutí jazyka postiženého, jsou někdy tragické a mohou skončit i pokousáním zachránce.

I epilepsie má svá tajemství...

Někteří lidé s epilepsií zažívají různé neobvyklé stavy. Asi u 10% nemocných se vyskytuje tzv. aura neboli předzvěst záchvatu. Trvá krátce a projevuje se jako brnění, zvuky hudby, zvonů, zpěv, pískání, pocit hořkosti nebo trpkosti v ústech nebo různé virtuální obrazy, vidění blesků, plamenů, osob. Některé záchvaty dokonce mohou vyvolat prožitky extatického až mystického charakteru.

Léčba epilepsie

Základem úspěšné léčby je dodržování pravidelnosti v běžném životě. Nemocní by se měli vyvarovat ponocování, stresu, alkoholu a drog, práci ve výškách a v noci. Dalším klíčem k úspěchu je pravidelná návštěva neurologa a užívání speciálních léků- antiepileptik. V těžkých případech onemocnění může pomoci operační zákrok.

Osobnosti s epilepsií

Epilepsie se pojí i s různými historickými postavami. Trpěli jí Galius Julius Caezar, Fiodor  Dostojevskij, údajně i slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte, křesťanský světec Pavel -Saul i  francouzská národní hrdinka Johanka z Arku, ale zkuste tohle říci Francouzům....

Těžký úděl epileptika...

Fakt, že epilepsie není prokletí se pokoušejí říct široké veřejnosti nemocní s epilepsií v celé republice. V Brně to pojali osvětovou formou a po divadelním představení pro děti v divadle Polárka pohovoří lékař o první pomoci při epileptickém záchvatu. Ve Veselí nad Lužnicí proběhne 30.9. 2006 EPPI vodácký triatlon, kde se utkají sportovci epileptici s ostatními vodáky.