Právní poradna. (Ilustr. foto: Brian Turner)
Právní poradna. (Ilustr. foto: Brian Turner)

Český právní řád rozlišuje jak způsobilost k právům a povinnostem, tak způsobilost k právním úkonům. Jedná se o pojmy, které na první pohled zní téměř shodně, avšak svým obsahem se jedná o dvě naprosto odlišné věci.

Při následujícím výkladu se nebudu zabývat právnickými osobami, tj. podniky, sdruženími aj., a to z důvodu lepšího pochopení a zjednodušení problematiky.

Způsobilost k právům a povinnostem

Co se týče termínu „způsobilost k právům a povinnostem," tam by v podstatě nikdy neměly nastat pochybnosti, jelikož tyto se nabývají narozením a zanikají smrtí. Tato práva jsou přiznána všem lidem bez rozdílu, tj. ohledu na pohlaví, rasu či barvu pleti, víry nebo např. sociálního původu. Jedná se zejména o právo na život, osobní svobodu, právo vlastnit majetek, svobodu pohybu a pobytu a o další práva, jež jsou zaručena Listinou základních práv a svobod.

Způsobilosti k právním úkonům

Jinými slovy se jedná o způsobilost vlastním jednáním nabývat práv a brát na sebe povinnosti a vzniká v plném rozsahu zletilostí. Všimněte si, že zákon[1] hovoří o „plném rozsahu", to znamená že způsobilost k právním úkonům je v jisté míře přiznána i osobám před dovršením zletilosti, nabývá postupně na základě duševní a mravní vyspělosti jedince.

Zákon stanovuje okamžik zletilosti pro osmnáctý rok věku, takže do té doby za osobu jedná v běžných záležitostech její zákonný zástupce, což je ve většině případů její rodič, osvojitel či poručník, v ostatních případech soudem ustanovený opatrovník v mezích soudního rozhodnutí. V případě, že zákonní zástupci spravují i majetek těch, které zastupují, a nejde-li o běžnou záležitost, je k nakládání s majetkem třeba schválení soudu. To se týká např. v případě, kdy nezletilé dítě zdědí velký majetek nebo mu rodiče naspořili velkou sumu v bance a nyní by ji chtěli použít.

Majetek dítěte není majetkem rodičů

Často se stává, že si rodiče myslí, že s majetkem dítěte mohou volně disponovat, jelikož mu ho koupili nebo darovali. Avšak opak je pravdou, tyto věci vlastní jen nezletilý a jak s nimi naloží je pouze na jeho vůli.

Stejně tak i při nákupu zboží v obchodě. Jedná se v podstatě o uzavření kupní smlouvy, kterou může vykonat i malé dítě. I v tomto případě bude však nutno jednání posoudit podle konkrétního případu.

Svatba může posunout hranici zletilosti

Zákon připouští jednu výjimku z pravidla nabytí zletilosti před dosažením osmnáctého roku věku, a to v případě uzavření manželství. Český právní řád povoluje uzavření manželství od šestnáctého roku věku, avšak s přivolením soudu. Takto nabytá zletilost se již neztrácí.

[1] § 8 zák. č. 40/1964 Sb., Občanský zákoník v platném znění.

JUDr. Nina Rydlová provozuje právnickou praxi v advokátní kanceláři paní Silvie Walterové a pro Velko Epochu pracuje jako externí dopisovatelka. Na dotazy čtenářů je ochotna odpovědět na telefoním čísle: 733 756 580 nebo na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čtěte také:

Česká právní poradna: Zánik společného jmění manželů

Česká právní poradna: Datové schránky – doručení dokumentu a zmeškání vyzvednutí

Česká právní poradna: Žaloba – provedení a náležitosti