20122119_tibet
Tibeťané a příznivci apelují za nezávislost Tibetu před čínským konzulátem v New Yorku, 10. března. (Yi Yang/Velká Epocha)

Minulou sobotu vyšli lidé po celém světě do ulic, aby podpořili Tibeťany, kteří nemají možnost poklidně apelovat za svobodu uvnitř ve své vlasti. 10. březen připadl na 53. výročí  povstání Tibetu. Příznivci čínský režim vyzývali, aby se  z kdysi svobodné země stáhl. 

Protestu v New Yorku se zúčastnila také Tenzin Čchoenjiová, která v Tibetu vyrostla, ale v roce 2005 se přestěhovala do Spojených států za lepším životem. Život v Tibetu pod nadvládou čínské komunistické strany pokládá za „život v útlaku, bez svobody a volnosti".

Tibet byl napaden komunistickou Čínou v roce 1949 a následně byl připojen ke komunistickému státu Mao Ce-tunga v roce 1951. Po deseti letech frustrace, 10. března 1959 Tibeťané poprvé povstali. Povstání však bylo rychle potlačeno a tibetský vůdce dalajláma byl přinucen uprchnout do Indie, kde žije dodnes.

Dalajláma má během Dne národního povstání obvykle proslov, ale letos se ho rozhodl přenechat nově zvolenému předsedovi vlády v exilu Lobsangu Sangajovi. „Spor o Tibet se dotýká daleko většího problému než práv a blaha 6 milionů Tibeťanů," uvedl Lobsang Sangay v prohlášení na serveru Tibet.net. „Má to dopad na celou planetu. Unikátní tibetskou kulturu s bohatým jazykem, duchovností a historií je třeba chránit," dodal.

V posledním roce se napětí v oblasti výrazně zvyšuje a dochází k rostoucímu počtu sebeupálení mnichů, mnišek i civilistů, kteří tento způsob považují za jedinou možnou formu protestu s útiskem své vlasti.

Někteří čínští představitelé prohlásili, že všechna tragická úmrtí jsou jen součástí spiknutí proti Číně, které je organizováno a placeno dalajlámou.

Premiér Sangaj v prohlášení však všem připomněl, že dalajláma a Ústřední tibetská samospráva od takových akcí odrazuje: „I přes naše prosby se v roce 2012 vyskytlo dalších 13 případů sebeupálení. Chyba je přímo v tvrdé linii vůdců v Pekingu, kteří řeší věci tímto způsobem."

Karma Namgjal, generální tajemník newyorské protibetské organizace Dhokham Chushi Gangdruk, hovořil minulou sobotu před čínským konzulátem v New Yorku o tom, proč se Tibeťané upalují.

„Pod tímto krutým komunistickým režimem je velmi obtížné přežít. Jediný způsob, jak ukázat nespokojenost, je vzdát se té nejdůležitější věci - a to života," řekl Namgjal a dodal: „Takže obětují svůj život tím, že se upálí, aby lidé věděli, co se v Tibetu děje."

Podle organizace Stand Up For Tibet, jedné ze skupin pořádajících celosvětové protesty, se od roku 2009 upálilo 26 Tibeťanů. Čínská komunistická strana, v reakci na zvýšený počet sebeupálení, zvýšila v poslední době svou vojenskou přítomnost v Tibetu a zakázala do oblasti vstup všem zahraničním médiím.

Cewang Rigzin, předseda Tibetského kongresu mládeže, který v sobotu protestoval před sídlem OSN, se bojí, k čemu toto potlačení médií povede: „Velmi se obáváme, že bez mezinárodní přítomnosti v Tibetu bude Čína v genocidě tibetského lidu pokračovat."

Rigzin pomáhal třem Tibeťanům, kteří od 22. února drží hladovku před budovou OSN. Ti po OSN chtějí kromě ukončení útisku médií, aby čínský režim zastavil nelegální stanné právo v Tibetu, přestal s vlasteneckou výchovou a propustil všechny politické vězně. „Teď je to na soudu OSN," řekl Rigzin. „Ať se s těmito lidmi (kteří drží hladovku), stane to, co OSN chce, aby se stalo.“

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

ČR: Tibeťanka říká: Tibeťané trpí a nemají lidská práva

Čínské úřady: Mrtví Tibeťané jsou zločinci a k represím nedochází (video)

Den Tibetu v ČR: Mluvím za naše lidi - vzkazuje Tibeťanka západním zemím a OSN (video)

Dr. Bernhard Müller – Tibeťané vymírají na svém vlastním území

„Tibet hoří!“: za rok se upálilo nejméně 23 mnichů, v ČR se plánují protesty (video)

Udělejte si pořádek nebo vás potrestáme, hrozí Peking svým úředníkům v Tibetu

Další mladistvý Tibeťan se upálil na protest proti čínské nadvládě

Další tibetská jeptiška se upálila na protest proti čínské nadvládě

Záběry sebeupálení mnišky z Tibetu zveřejněny na internetu (video)