Moderní psychiatrie: víc škody než užitku. (Natalia Kolesnikova/AFP/Getty Images)
Moderní psychiatrie: víc škody než užitku? (Natalia Kolesnikova/AFP/Getty Images)

Moderní psychiatrie sešla na scestí. Problematika duševního zdraví by měla být prioritou ve všech společenstvích a se stigmaty spojenými s poruchami duševního zdraví by se mělo bojovat na všech úrovních.

Podle amerického Střediska pro prevenci a kontrolu chorob (obdoba našeho Státního zdravotního ústavu) je však 25 procent (americké) populace považováno za „duševně nemocné“[1].

Jde o tak závratné číslo, že jediným závěrem může být jen to, že psychiatrie činí z normálních případů pacienty a zbytečně přediagnostikovává.

Psychiatrická diagnóza

Psychiatrie je rovněž záměrným spoluviníkem podávání léků stovkám milionů mužů, žen a dětí. Velkou část zodpovědnosti za masovou výrobu duševních chorob má Diagnostická a statistická příručka duševních poruch (DSP), která se pro psychiatrickou diagnózu používá a jejímž autorem je Americká psychiatrická společnost. Tato publikace uvolnila kritéria psychiatrické diagnózy a definovala vysoce pochybné „nové“ stavy. 

 

Pole duševního zdraví se stalo "nirvánou zisku" - Dr. Des Spence

  

Model duševního zdraví podle DSP je biologický a veškeré chování se jednoduše vysvětluje jako „chemická nerovnováha“ biochemického neuropřenašeče. Takovéto stavy lze pak samozřejmě léčit lukrativními, značkovými léčivy farmaceutických společností. Americká DSP navíc kulturně dominuje politice duševního zdraví v celém světě. Teď tento průmyslový komplex agresivně vyváží své myšlenky do rozvojového světa pomocí silného marketingu.

Definice duševní nemoci je věcí názoru, a ne neměnný fakt. Tyto definující názory vynáší malá skupinka psychiatrických oligarchů, kteří stojí za DSP. Jejich názor není nicméně čistý, protože mnozí z psychiatrů mají finanční pojítka s farmaceutických průmyslem. Ve Spojených státech například v posledních desetiletích obrovsky narostly diagnózy ADHD. V některých státech USA bylo podle CDC (americká verze našeho Státního zdravotního ústavu) touto diagnózou označeno až 15 procent dětí a 5,6 procent dětí bylo přinuceno brát psychoaktivní léky[ 2]. To vše navzdory faktu, že existuje velmi málo dlouhodobých dat o potenciálních negativních následcích těchto návykových léčiv.

Velký byznys

Dnes je ADHD velký byznys. Dle zprávy společnosti GlobalData, která se na analýzu zdravotnictví specializuje, představuje tento trh hodnotu čtyř miliard USD (asi 80 miliard Kč) a v příští dekádě se má zdvojnásobit [3]. Odborný časopis British Medical Journal v roce 2008 informoval, že světoví experti na ADHD z Harvardu obdrželi na nezveřejněných platbách 4,2 milionu USD (asi 84 milionů Kč)[4].  Pole duševního zdraví se stalo nirvánou zisku, kdy je ohromné množství „pacientů“ dlouhodobě na několika druzích prášků. Článek v letošním březnovém vydání publikace PLOS Medicine uvedl, že 70 procent autorů nové DSP je ve střetu zájmů kvůli svým konexím s farmaceutickým průmyslem. Měli bychom jejich názorům opravdu věřit[5]? Vysloví se nová DSP proti nadměrnému množství diagnóz a léčby duševních onemocnění? Nevysloví. Vypadá to, že nové návrhy mají za úmysl uvolnit diagnostikování ještě o něco víc a začít kategorizovat normální chování jako nemoc. Dokonce se debatovalo o tom, že by se za závislost začaly považoval internetová pornografie, hazardní hry a sex.

Podle nových návrhů by se měla i přirozená bolest nad ztrátou blízkého člověka překlasifikovat na klinickou „depresi“, pokud trvá déle než dva týdny[6]. Zlepšil snad trend považovat změnu nálady za lékařský problém a všudypřítomné předepisování antidepresiv duševní zdraví ve Spojených státech? Některé studie zmiňované v roce 2010 v časopise Journal of the American Medical Association se dokonce táží, zda tato léčiva vůbec fungují a zda-li jsou lepší, než placeba pokrytá cukrem[7].

Přediagnostikované děti

Nejznepokojivější stránkou DSP je invaze do posvátnosti dětství. Desítky milionů normálních, leč nepozorných, rušivých, neukázněných, náladových a zakřiknutých dětí, které profesionálové prohlásí za obtížně zvladatelné, jsou na celý život označeny za duševně choré. Děti jsou nuceny brát návykové léky. Jsou to chlapci, už tak vytlačovaní na okraji společnosti a vzdělávání, kdo jsou neúměrně krmeni léky a stigmatizováni. Státní statistiky ukazují, že v Severní Karolíně je 15,6 procent dětí označkováno jako mající ADHD[8]  a v článku z roku 2007 v publikaci Archívy obecné psychiatrie se píše, že za deset let vzrostl počet dětí s bipolární maniodepresivní psychózou 40krát[9] . Bohužel se tyto nárůsty vychvalují jako „lepší“ diagnózy, a ne jako neštěstí přehnaných diagnóz, čímž skutečně jsou.

Psychiatrické označkování se s vámi veze celý život, sebere vám dětství a duševní pohodu. Ovlivní vaši budoucnost, zaměstnání, vztahy i úctu k sobě samému. Kam to všechno povede? Mnohé z těchto problematických chování jsou jednoduše věcí výchovy. Medikalizace ze strany lékařů a farmaceutického průmyslu úlohu rodičů pouze podkopává a odsouvá.

Kritika psychiatrie se často spojuje s odmítáním lidského utrpení, ale tak to není. Jen bychom se měli na problémy dívat jinak. Psychiatrie odmítá dát lidem příležitost vyvinout si vnitřní strategie na vypořádání se s problémy, a dělá z nich jedince závislé na psychiatrech a lécích. Nová DSP je prošpikovaná finančními střety zájmů a povede jen ke zvýšenému vydávání diagnóz a léků.

Doktoři se musí šílenství moderní psychiatrie postavit.

Reference:

[1] http://www.cdc.gov/mentalhealthsurveillance/

[2] http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/data.html

[3] PR Newswire. Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) therapeutics: pipeline assessment and market forecasts to 2018.2011.www.prnewswire.com/news-releases/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd-therapeutics—pipeline-assessment-and-market-forecasts-to-2018-132679803.html.

[4] Lenzer J. Review launched after Harvard psychiatrist failed to disclose industry funding. BMJ2008;336:1327.

[5]http://www.plosmedicine.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pmed.1001190

[6]http://www.dsm5.org/ProposedRevisions/Pages/proposedrevision.aspx?rid=427#

[7] http://jama.ama-assn.org/content/303/1/47.full

[8] http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/data.html

[9] http://archpsyc.ama-assn.org/cgi/content/full/64/9/1032

Dr Des Spence je praktický lékař a publicista se zájmem o omezení vlivu farmaceutických firem v lékařství. Rovněž rád zpochybňuje zbytečnou léčbu.

English

Čtěte také:

Problémy se spánkem aneb Také jste se včera nevyspali?

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 1.)

Tmavá čokoláda môže znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení