Protestující u úřadu vlády ČR, Praha 15. 6. 2015. (Epoch Times)
Protestující u úřadu vlády ČR, Praha 15. 6. 2015. (Epoch Times)
Čínská delegace v Praze je provázena poklidnými protesty několika desítek lidí, převážně příznivců Falun Gongu a bojovníků za svobodu původních obyvatel Tibetu. Protestující od pondělí stojí před hotelem Hilton, kde je delegace ubytována, a provázejí delegaci na místa různých setkání, k úřadu vlády, fakultní nemocnici Motol, ministerstvu zdravotnictví či k Žofínskému paláci.

Předmětem protestů je kulturní, náboženská a etnická genocida prováděná čínským režimem na území Tibetu, za kterou byli zodpovědní čínští úředníci obžalováni u španělského soudu, kam se nedostavili, a začali vyvíjet diplomatický tlak na stažení obžaloby.

Dalším tématem protestů je oblast čínské transplantační chirurgie, která  podle expertních analýz a vyšetřování provedla na 100 tisíc transplantací orgánů, které pocházejí z neznámého zdroje. Čínský režim původ těchto orgánů na opakované žádosti OSN a Evropského parlamentu odmítá vysvětlit. Experti poukazují na to, že podle terénního výzkumu a výpovědí svědků, převáženě bývalých vězňů a nemocničního personálu, jsou tímto zdrojem „vězni svědomí“ patřící do skupin následovníků Falun Gongu (Fa-lun-kung), křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů, kterým byly bez jejich souhlasu násilím odebrány životně důležité orgány, v důsledku čehož zemřeli.

Protože Česká republika nedávno podepsala Úmluvu proti obchodování s lidskými orgány, měli by její zástupci i v tomto ohledu důkladně zvážit svoje působení a osvětovou činnost v této oblasti.

20150617-protesty-praha-falun-gong-protibet
Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)

Problematiku čínské transplantační chirurgie řešily nedávno publikovaný článek v časopise Tempus Medicorum, rezoluce Evropského parlamentu z prosince 2013, zprávy zpravodajů OSN, vyjádření expertů lékařského sdružení DAFOH a mezinárodní tým vyšetřovatelů.

Policie protestujícím nebránila v poklidném vyjádření nesouhlasu prostřednictvím transparentů a rozdáváním letáků. Nedošlo ani k násilným střetům mezi čínskými „mávači“ a aktivisty. Opakovaly se pouze případy, kdy členové delegace zakrývali transparenty protestujících čínskými vlajkami nebo svými těly během průjezdu čínské vicepremiérky.

Podle aktivistů došlo v pondělí k odcizení několika transparentů členy čínské delegace. „Ukradli transparent s čínskými nápisy: ,Zastavme násilné odběry orgánů v Číně‘. Druhý den jsem nechal vyrobit ještě větší transparent se stejným nápisem,“ řekl Epoch Times Jiří Pokorný z Asociace Falun Gong ČR z. s.

Tiskový mluvčí vlády ČR Martin Ayrer slíbil aktivistům, že předá jejich otevřený dopis s protestem proti násilným odběrům orgánům vězňům svědomí v Číně zástupcům vlády ČR. K otevřenému dopisu se spontánně připojil také český podnikatel Kvído Štěpánek, ředitel společnosti Isolit-Bravo.

Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)
Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)

Čínský režim obvinění ze zneužívání vězňů svědomí odmítá. Na žádost OSN však dosud neposkytl žádné informace ani statistiky, které by mohly obvinění vyvrátit nebo přinést relevantní vysvětlení původu značného množství transplantovaných orgánů. Problematika fungování transplantační medicíny v Číně zaujímá čelné místo v mezinárodním bioetickém diskurzu.

Předmětem značného etického znepokojení je zejména vynucené darování orgánů od vězňů odsouzených k smrti a vězňů svědomí. Taková praxe spadá do kategorie obchodování s lidmi, které zapovídá Norimberský kodex, Helsinská deklarace, Belmontova zpráva, příslušné principy WHO a WMA i nedávno přijatá Istanbulská deklarace.

Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)
Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)
Protest u Žofínského paláce, 16. 6. 2015. (Ya Noya Photo)


Čtěte také:

Tempus Medicorum: Čína čelí tlaku kvůli využívání orgánů vězňů pro transplantace

Členka čínské delegace Lin Bin řídí politiku jednoho dítěte a nucené potraty

Čínská vicepremiérka Liu Yandong v Praze reprezentuje zkorumpovaný systém čínského zdravotnictví