Nesrovnalost mezi počtem dárců, poprav a transplantací naznačuje, že lidské orgány čínské nemocnice získávají ještě z jiných zdrojů

Doktor Li Lej-š' vyskočil ze svého bytu ve 14. patře, Nanking 16. března 2010. (Internet obrázek)
Doktor Li Lej-š' vyskočil ze svého bytu ve 14. patře v Nankingu 16. března 2010. (Internetový obr.)

Zprávy o sebevraždách dvou lékařů podnítily diskuse na čínském internetu, týkající se zločinů transplantační chirurgie, které držel čínský režim až do nedávna pod pokličkou.

Nejvíce přeposílaný komentář hovořil o tom, že doktoři byli zapojeni do násilných odběrů lidských orgánů politickým vězňům v čínských vězeních, které používají lékaři jako nedobrovolné dárce. Při odebrání životně důležitých orgánů vězni umírají.

Komentář prohlašoval, že se chirurgové zavraždili, protože nedokázali unést tíhu svých činů.

David Matas, právník a vyšetřovatel, známý jako spoluautor zprávy o zneužívání transplantační chirurgie v Číně nazvané „Krvavá sklizeň“, je v reakci na události opatrnější. Je velmi obtížné vysvětlit příčinu sebevraždy bez dopisu na rozloučenou," řekl. Ale co je důležitější je to, že se takové informace dostávají v Číně do oběhu," dodal.

Skutečně neobvyklé na celé situaci je to, že internetoví cenzoři nechávají všechna témata týkající se nelegálních transplantací a násilných odběrů orgánů politickým vězňům bez povšimnutí. Spekulace a diskuse na toto téma rychle zaplavily čínská internetová fóra.

David Matas říká, že i přes nedostatek přímých důkazů čínští občané implicitně spojují obrovské zločiny se sebevraždami těchto dvou lékařů. Do nelegálních obchodů s orgány byli údajně také zapleteni policejní ředitel Wang Li-tün a stranický tajemník Po Si-laj.

Vzestup transplantační chirurgie v Číně je spojován s masivní kampaní na potlačení duchovního hnutí Falun Gong, kterou započal generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min v roce 1999. Od té doby začal počet politických vězňů a transplantací v ČLR podle Davida Matase prudce stoupat.

Ve vyšetřovací zprávě, kterou vydal Matas společně s bývalým kanadským tajemníkem pro Ásii a Tichomoří Davidem Kilgourem, potvrzují existenci zneužívání politických vězňů z řad Falun Gongu k násilným odběrům orgánů ke komerčním transplantacím.

 

Pozadí sebevražd

David Matas, právník a vyšetřovatel známý jako spoluautor zprávy o zneužívání transplantační chirurgie v Číně nazvané Krvavá sklizeň. (Velká Epocha)
David Matas, právník a vyšetřovatel známý jako spoluautor zprávy o zneužívání transplantační chirurgie v Číně nazvané „Krvavá sklizeň“. (Velká Epocha)

První případ sebevraždy oznámil 4. května 2007 večerník Jang-c'. Nejslavnější čínský expert na ledviny, dr. Li Pao-čchun, tehdy spáchal sebevraždu skokem z dvanáctého patra budovy nemocnice Šanghaj při Šanghajské lékařské univerzitě č.2. Dr. Li pracoval jako náměstek ředitele nemocnice a jako profesor a primář pro onemocnění ledvin. Zpráva uváděla, že příčinou sebevraždy dr. Li byly deprese, více…

Druhá sebevražda se udála 16. března 2010, kdy 84-letý doktor Li Lej-š', zástupce ředitele Velitelství nankingského vojenského prostoru a specialista na transplantace ledvin, vyskočil ze svého bytu ve 14. patře.

Podle článku v deníku Science and Technology vydaném na webových stránkách čínské vlády a stránkách čínské armády, provedlo transplantační centrum, ve kterém doktor Li pracoval, v roce 2004 přes 1000 transplantací ledvin, v průměru tedy více než 3 transplantace za den.

Tak vysoké číslo je podle Davida Matase podezřelé. „Na něco takového musíte mít velký počet dárců," řekl Matas v telefonickém rozhovoru s Velkou Epochou a dodal: budete je muset udržovat v pohotovostním režimu. ... Číslo samo o sobě naznačuje, že kromě vězňů odsouzených na smrt existují i jiné zdroje."

Podle stránek The World se v Číně každý rok uskuteční deset tisíc transplantací, z nichž dvě třetiny pocházejí z popravených vězňů.

Podle Amnesty International je oficiální počet poprav za rok 2003 vykonaných v Číně 726, v roce 2005 (1 770), 2006 (1 010), 2008 (1 714), 2010 (527).

Nesrovnalost mezi čísly, které uvádí The World a Amnesty International, naznačuje, že počet poprav musí být mnohonásobně větší nebo že lidské orgány čínské nemocnice získávají ještě z dalších neuvedených zdrojů, podle Kilgoura a Matase jsou zdrojem pravděpodobně političtí vězni z řad duchovního hnutí Falun Gong.

Čína odmítá zveřejnit oficiální statistiky popravených a dokonce odmítla zveřejnit statistiky transplantací v letech 2000 - 2005, přestože je takový postup v rozporu se standardy OSN.

 

Čínský „zázrak“ - ledvina do 15 dnů

Při srovnání délky čekací doby na dodání tělesného orgánu zjišťujeme další velmi bizarní rozdíly mezi světovou a čínskou transplantační chirurgií. Ze statistik sesbíraných v roce 2008 vyplývá, že zatímco je čekací doba na ledvinu v těchto zemích USA (1 825 dní), Kanada (2 555 dní), Velká Británie (1 095 dní), čínské nemocnice uvádějí, že mohou ledvinu dodat do 15 dnů.

Podle Kilgourovy a Matasovy vyšetřovací zprávy, jejíž zjištění dále potvrdil kanadský novinář Ethan Gutmann, jsou politickým vězňům z řad duchovního hnutí Falun Gong ve vězeních pravidelně prováděny zevrubné zdravotní prohlídky k určení jejich zdravotního stavu, krevní skupiny a dalších podrobností. Postupy prohlídek se podle porovnání svědectví propuštěných vězňů, která zveřejnil Ethan Gutmann, shodují s prohlídkami prováděnými před plánovanou transplantací.

Pro dodání ledvin v tak krátkém čase a v takovém množství musí mít nemocnice dispozici rozsáhlé kartotéky vhodných dárců. Při poptávce na trhu stačí pouze zvolit vhodného vězně s odpovídající krevní skupinou a fyzickými předpoklady a odebrat mu jeho orgány.

Kromě ledvin se také v Číně široce transplantují oční rohovky, srdce a játra.

 

Čína připouští, že používá vězně

V půli ledna 2007 publikovala webová stránka čínské BBC rozhovor s tématem odebírání orgánů v Číně. Poprvé mluvčí čínského Ministerstva zdravotnictví Mao Čchu-nan připustil, že v Číně se odebírají orgány popraveným vězňům, což do té doby veřejně popíral, více...

26. srpna 2009 napsal list China Daily, že náměstek čínského ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu uvádí, že přes 65 procent transplantovaných orgánů v Číně pochází z popravených vězňů, více...

Začátkem dubna 2012 uvedl Chuang Ťie-fu, náměstek čínského ministra zdravotnictví, v rozhovoru pro čínskou tiskovou agenturu Sin-chua, že odebírání orgánů vězňům je „tradiční čínský způsob“ a že odklon od této praxe může být náročný, více...

Profesor Arthur Caplan, ředitel Centra pro bioetiku na Pensylvánské univerzitě, v dubnu 2012 prohlásil, že Chuang Ťie-fu svým oznámením možná potvrdil, že čínský režim odebírá orgány zadržovaným praktikujícím Falun Gongu, duchovní praxe, kterou od roku 1999 pronásleduje.

„Podívejte, myslím si, že si dokážete domyslet, že používají vězně a oni potřebují vězně, kteří jsou relativně zdraví, kteří jsou relativně mladí. Není třeba nějaké velké představivosti se dovtípit, že mezi těmi, kdo jsou pro své orgány zabíjeni, budou praktikující Falun Gongu. Prostě to z toho vyplývá, protože nezapomeňte, že jako zdroj orgánů nemůžete použít lidi příliš staré a lidi, kteří jsou nemocní. Lidé praktikující Falun Gong jsou mladší a zdravější díky svému životnímu stylu. Divil bych se, kdyby nepoužívali jako zdroj orgánů někoho z těchto vězňů,“ řekl profesor Caplan.

S výzkumem Ariel Tian

Článek upravil Milan Kajínek

Článek byl aktualizován 28. dubna 2012

 

Související články:

Americká víza teď kladou čínským žadatelům nepříjemné otázky o potencionálních zločinech

Čína hodlá skončit s odebíráním orgánů vězňům (video)

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

V Jižní Koreji byl zatčen gang, který dohazoval nelegální transplantace orgánů v Číně