20090619-Hu-protesty-Slovensko-agent-
Aktivista drží nápis "lidská práva" před rozběsněným davem Číňanů žijících v zahraničí, kteří přišli přivítat čínského prezidenta, při jeho příjezdu na Slovensko v roce 2009. Jen málo z nich pochopilo, že aktivista vlastně bojuje za jejich práva, která jim čínský režim upírá. Měli dojem, že aktivista útočí na jejich zemi a brali to velmi vážně. Tehdy jsem stál na místě, odkud je pořízena tato fotografie. (Petr Šváb/Velká Epocha)

První díl

 

Lži a manipulace

Nástroje udržování moci jsou obecně známé: cenzura (100% médií vlastní a ovládá režim), policie (včetně tajné a internetové policie), armáda, soudy, prokuratury, vězení, pracovní tábory a mnohé další.

Není to poprvé, co čínský režim záměrně konstruuje smyšlené informace o událostech v Tibetu, o činnosti a záměrech dalajlámy. Jak se nakonec ukázalo, byly například protesty v Tibetu před olympiádou v roce 2008 předem naplánovány komunistickou stranou. Důkladné plánování, jak vyplynulo z odhalených a získaných informací mezinárodním společenstvím, bylo skutečně vysoce a detailně promyšlené.

Zmíním se o celé události pouze v bodech. Když celá akce „Tibet 2008“ vypukla, byla rozdělena do několika fází: příprava, provedení, propaganda.

 

Příprava:

Jako datum akce bylo stanoveno výročí povstání v Tibetu. V první fázi byli z hlavního města Tibetu, Lhasy, odvezeni všichni novináři, zamezen vstup turistům a odsunuti ti, kteří měli kontakty se zahraničím. Následně zde provedla policie několikanásobné razie do domovů Tibeťanů, kde jim ničila jejich svatyně, sochy buddhů a některé z nich zbila a zatknula. Tibeťané doslova „soptili zlostí vůči režimu“.

Protože se blížilo výročí povstání v Tibetu, měli se nechat Tibeťané snadno vyprovokovat a padnout do předem připravené pasti. Tajná policie nechala označit všechny čínské obchody smluvenými značkami a tibetské obchody neoznačila.

 

Akce:

V den výročí povstání se na ulicích objevili pokojně protestující Tibeťané s transparenty, ale mezi ně byly vyslány skupinky tajných policistů oblečených v civilních šatech. Tajní policisté použili kamení naskládané „příhodně“ v hromadách na ulicích a začali rozbíjet a zapalovat označené čínské obchody. Tajní policisté v šatech Tibeťanů potom začali pobíhat s mačetami a tyčemi po ulicích a ohrožovat kolemjdoucí Číňany, a Tibeťany nechávali být.

Někteří demonstrující Tibeťané se nechali strhnout do víru demolice. Přítomné polovojenské složky do situace nijak nezasahovaly, pouze celou situaci zaznamenávaly na videokamery.

Čistě náhodou nemohl situaci zaznamenat žádný zahraniční reportér, protože ve Lhase žádný nebyl. Následně na místo dorazila čínská armáda, která spustila střelbu do demonstrantů.

 

Propaganda:

Po celém světě se začaly objevovat v médiích videozáznamy z nepokojů ve Lhase, na nichž Tibeťané demolují obchody Číňanů a ohrožují kolemjdoucí Číňany zbraněmi.

Opět „zabil“ čínský režim „několik much jednou ranou“. Postavil veřejné mínění lidí ve světě proti Tibeťanům, kteří se „ukázali“ jako vandalové. Postavil veřejné mínění proti Tibeťanům, protože vypáleny byly pouze čínské obchody a napadáni pouze Číňané. Navíc obvinil z organizování a podněcování protestů dalajlámu, čímž z něj udělal hlavního strůjce násilných protestů a varoval svět před jeho „radikální politikou“ za odtržení Tibetu od Číny a podněcování nenávisti vůči Číňanům.

Úplným zázrakem v předkládaných informacích nikde nefiguroval čínský režim, který pouze jako jednatel pořádku začal oprávněně střílet do „rozběsněných tibetských vandalů a násilníků“.

 

Kdo věří v promyšlenou akci čínského režimu

Že byla celá akce vykonstruována komunistickým režimem, potvrdila řada pozorovatelů.

Podle zpravodajského serveru G2 Bulletin (Britská vládní agentura pro monitorování a odposlech GCHQ), která elektronicky monitoruje polovinu světa z vesmíru, potvrdila dalajlámovo tvrzení, že agenti čínské LOA, převlečeni za mnichy, stáli za násilnostmi, které způsobily stovkám Tibeťanů zranění nebo smrt." Více…

Bývalý vysoce postavený úředník ČKS Ruan Ming upozorňuje, že násilné protesty, které se odehrály minulý týden ve Lhase, se možná nestaly tak, jak nám byly podány čínskými vládními médii. Více…

Podle dalajlámova čínského překladatele Ngawanga Nyendru existuje svědkyně, která říká, že čínský policista ve Lhase převlečený za Tibeťana se přidal k protestujícím, přičemž v ruce držel nůž. Tato svědkyně poznala tohoto muže i ve zprávách na BBC a na fotkách, které poskytla Čína. Více…

Tibetský duchovní vůdce dalajláma varoval – Tibeťané jsou nespokojeni s čínskou vládou a může kdykoliv dojít ke konfliktům. Také obvinil policejní složky Čínské komunistické strany ze zinscenování násilné vzpoury ve Lhase. Více…

Násilné nepokoje z března 2008 se podobaly zinscenovaným násilnostem ze Lhasy z roku 1989. Více… Reportér Chen Pokong (účastník studentského prodemokratického hnutí a následně politický vězeň) poukazuje na podobnost nepokojů z roku 1989 ve Lhase s těmi, které se odehrávají nyní.

"Velmi se to podobá březnu 1989. Skupina mladých mužů ve věku kolem dvaceti let se při protestech chovala velmi organizovaně. Nejdříve křičeli hesla, pak spálili několik aut poblíž kláštera Ramoche, nakonec se vlámali do okolních obchodů a vykradli je. Některé z nich spálili. Celá akce se zdála být dobře připravena a koordinována, vše bylo uděláno velmi zkušeně. Na křižovatkách poblíž kláštera Ramoche byla předem připravena hromada kamenů stejné velikosti.  Každý z nich mohl vážit několik kilogramů. Tyto zázračně unikly pozornosti policie i tajných agentů, kteří zaplavili město.“ Více…

Třicet mladých mnichů vtrhlo na tiskovou konferenci, kterou pořádal čínský režim pro zahraniční novináře v klášteře Jokhang ve Lhase. Podle reportéra USA Today Calluma MacLeoda, mniši na novináře vykřikovali: "Nevěřte jim. Podvádějí vás. Co vám říkají, jsou lži." Více…

Při pohledu na průběh celé události a ve světle svědectví a faktů, které jsem o celé věci přečetl, viděl, slyšel a analyzoval, věřím výrokům lámů více, než komunistické straně i já sám.

 

Související články:

Mladičká Tibeťanka rozdávala letáky. Dostala tři roky natvrdo

Čínská vláda odmítá americkou zprávu o stavu náboženské svobody za rok 2011

Čína vyhrožuje, že zruší přípravný olympijský tábor na severu Anglie

Zpřísnění bezpečnostních opatření v Lhase, turisté nesmí do města (video)

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Konference „Tibet v plamenech“ upozornila v Evropském parlamentu na závažnost situace