20131102-chleba

Simon, učeň v londýnské pekárně Better Health Bakery, si chválí terapeutické přínosy pečení. Nový výzkum tvrdí, že výroba chleba může zmírnit deprese. (Epoch Times)

Výroba vlastního poctivého chleba je pro lidi trpící duševními poruchami hotové přírodní antidepresivum, tvrdí výzkum zadaný britským hnutím za propagaci pečení.

Pečení chleba má terapeutický a společenský přínos, zní verdikt výzkumu, který si objednalo hnutí Real Bread Campaign (Kampaň za pravý chléb). Studie byla zveřejněna 28. října. Při jejím sestavování byly použity důkazy z různých terapeutických oblastí. Téměř devět z deseti dotázaných odpovědělo, že získali při pečení pocit úspěchu a většího štěstí.

„Vezmete čtyři základní suroviny. Je to jako alchymie, kdy je přetváříte na tuto nádhernou věc, čerstvý, krásně vonící pecen,“ prohlásil Chris Young, jeden z koordinátorů výzkumného projektu. Podle něj dává pečení chleba lidem pocit užitečnosti a zklidňuje je. „Výroba chleba je velmi uvolňující a uklidňující,“ míní Young.

Při sběru důkazů pro svou studii kontaktovalo sdružení Real Bread Campaign přes sto různých organizací a ergoterapeutů (ergoterapie = léčba prací, pozn. redakce) pomáhajících lidem s duševními poruchami prostřednictvím pečení chleba.

U starších lidí se začínající demencí se při pečení vynořují hezké vzpomínky na dětství, kdy pomáhali svým rodičům. Pečení slouží jako katalyzátor ke spuštění konverzace. Pro osoby, které rychle ztrácejí kontakt se svým okolním světem, je pečení chleba zážitkem, který se jim hluboce vryje do paměti.

John Whaite trpí depresí už dlouho, ale kouzlu pečení chleba naprosto podlehl. V roce 2012 dokonce vyhrál televizní soutěž kanálu BBC2, Great British Bake Off, ve které se utkávají nejlepší pekaři amatéři. „Na procesu pečení chleba je něco meditativního, co mi pozvedává náladu a přiměje převzít (nad sebou) kontrolu,“ cituje studie náruživého pekaře. Whaite by rád viděl víc lidí s duševními poruchami, kteří se do programu pečení zapojí.

Pro Melanii Denyerovou trpící lehčí poruchou osobnosti je příprava chleba činností, která jí „doslova zachránila život,“ tvrdí. „Poskytlo mi to ventil pro emoce, které jsem nedokázala zvládat. Poskytlo mi to alternativu k ublížení si,“ uvádí se ve studii.

Zpráva také zmiňuje projekty pekáren, které takovým lidem pomáhají, jako například malou londýnskou pekárnu The Better Health Bakery. Ta nabízí práci lidem s duševními poruchami. Garvaldova pekárna ve skotském Edinburgu zase umožňuje zkusit si pekařinu jedincům se sníženou schopností učení. Nemocnice Wexham Park ve Slough nabízí pečení chleba jako součást psychologické terapie.

Londýnská neziskovka Freedom From Torture pomáhající obětem mučení pořádá pravidelná pečení chleba pro své klienty. Saba Stefanos, ředitel organizace, říká, že „chléb slouží jako prostředek k propojení obětí mučení, prolamuje jejich izolaci a pomáhá jim se navzájem podporovat v procesu léčby,“ píše se ve studii.

 

small United Kingdom