Číňanka v Pekingu se chrání proti enormnímu smogu použitím respirační masky, 15. listopadu 2015. (Kevin Frayer / Getty Images)
Číňanka v Pekingu se chrání proti enormnímu smogu použitím respirační masky, 15. listopadu 2015. (Kevin Frayer / Getty Images)
Všichni to dávno vědí, jen trvalo, než to přišlo z oficiálních míst.
 
Státní čínská tisková agentura Sin-chua (Xinhua) potvrdila, že přehnané údaje o výši HDP byly roky falšovány, přinejmenším na regionální úrovni. Deník China Daily dokonce napsal, že existenci smyšlených cifer u HDP přiznal i Národní kontrolní úřad, jen svou zprávu nezveřejnil.

„Jeden okres v (provincii) Liao-ning nahlásil fiskální příjmy o 127 procent vyšší než byla skutečná hodnota,“ píše China Daily. Sin-chua citovala funkcionáře, který prohlásil: „Kdyby nebyly předchozí údaje nafouknuté, současný růst hodnot by nevykazoval takový strmý pád.“

Podle China Daily manipulovali státní úředníci s částkami investic, které, přinejmenším v případě provincie Chej-lung-ťiang, nadsazovali o dobrých 20 procent. Předstírali například, že nepodepsané kontrakty jsou skutečné investice bez ohledu, zda peníze skutečně připluly nebo ne.

„U oficiálních statistik se vyskytují hluboké metodologické problémy. Úřady nemají dostatek personálu. Ale co je klíčové, údaje HDP vám ve skutečnosti neřeknou nic moc o růstu v ekonomice,“ říká Leland Miller z China Beige Book, firmy zabývající se průzkumem dat přímo u jednotlivých podniků v ČLR.

Podle státních médií byla velká část tohoto ekonomického růstu smyšlená, což je jedním z důvodů, proč většina investorů a analytiků nevěří tiskovým zprávám o hospodářském výkonu v Číně. 
 
„Právě teď mají ekonomiku, která neroste tempem sedmi procent, je to spíš něco jako jedno nebo dvě procenta. V Pekingu se dokonce šušká, že jde o 2,2 procenta,“ tvrdí Gordon Chang, autor knihy „Nadcházející kolaps Číny“.

Podle oficiálních údajů rostla čínská ekonomika ve třetím kvartálu tempem 6,9 procenta. Americký miliardář a investor Wilbur Ross, za účelem vytvoření vlastní představy o situaci nespoléhá na oficiální statistiky a sleduje skutečná data o výrobě a spotřebě:

„Čínská ekonomika očividně neroste nikde kolem sedmi procent. Už pár let máme pocit, že tyto údaje jsou velice, velice velkorysé. Když se podíváte na fyzické ukazatele – spotřebu elektřiny, spotřebu plynu, spotřebu nafty, spotřebu cementu, spotřebu oceli, spotřebu v telekomunikacích, maloobchodní prodeje – když se na všechny ty ukazatele podíváte, žádný z nich neroste tempem, které by se rovnalo sedmi procentům, a stejné je to u vývozu.“

Jak rychle tedy HDP Číny roste? Přesně to neví nikdo, ale tady je šest nejpravděpodobnějších odhadů.