Zahraniční novináři nahrávají výpověď čínského právníka Ťianga Tchien-junga v Pekingu, 2. května 2012. (Mark Ralston / AFP / Getty Images)
Zahraniční novináři nahrávají výpověď čínského právníka Ťianga Tchien-junga v Pekingu, 2. května 2012. (Mark Ralston / AFP / Getty Images)
Právník Ťiang Tchien-jung podle výpovědi své ženy je ve vězení nucen brát neznámé léky. Jeho manželka Ťin Pien-ling to uvedla při rozhovoru pro Radio Free Asia (RFA).

Ťiang Tchien-jung je vězněn již od listopadu 2016. Státní žalobci jej obvinili z „účasti na podvracení socialistického systému“ a „závažného poškozování státní bezpečnosti a sociální stability“ poté, co uspořádal osvětovou kampaň na podporu právníků a aktivistů, kteří byli zatčeni při celostátním „zátahu“ v červenci 2015.

Ťin Pien-ling v rozhovoru s RFA z 27. června 2018 sdělila další podrobnosti o věznění svého muže. Vězeňské stráže mu prý dvakrát denně nuceně podávají neznámé léky, v důsledku čehož se mu zhoršuje paměť.

Podle zpráv z května 2018 byly neznámé léky s podobnými účinky podávány také dalším skupinám vězňů, které čínský režim pronásleduje. Jedná se konkrétně o vězněné účastníky petičních akcí, disidenty, právníky obhajující lidská práva a Ujgury, kteří jsou zadržováni v „převýchovných táborech“.


Čtěte také: Poslední rozhovor s právníkem Ťiangem Tchien-jungem před jeho zatčením


Výzkumník mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International Patrick Poon zmínil pro RFA, že další právníci zadržovaní od celostátního zátahu v červenci 2015 rovněž podávají zprávy o tom, že jsou nuceni brát neznámé léky.

Žena vězněného právníka vznesla oficiální požadavek na vedení 2. věznice v provincii Che-nan, aby jí poskytlo informace ohledně léků, které mu podávají a v jakém množství.

Vedení věznice mezitím znemožnilo právníkovi nakupovat základní hygienické potřeby a přijímat dopisy a balíčky od rodinných příslušníků. Podle jeho ženy je mu údajně pouze dovoleno se občas procházet na chodbě, nikoliv však ve venkovních prostorách.

Právníkův otec Ťiang Liang-chou řekl RFA, že když svého syna navštívil ve vězení, seděl na kovové židli připevněné k podlaze s pouty na rukou. „Měl zčervenalé a oteklé nohy,“ svěřil se otec, který předpokládá, že připoutávání syna k židli po dlouhá časová období je ve vězení běžná forma mučení.

Právník Ťiang Tchien-jung je jedním z nejznámějších obhájců v Číně. Zastupoval již celou řadu klientů nespravedlivě pronásledovaných režimem Komunistické strany Číny. Neobával se přijímat ani právní zastoupení členů nejpronásledovanějších skupin, jakými je Falun Gong. V roce 2011 byl právník už jednou zadržován a ve vězení mučen za to, že se účastnil pro-demokratických protestů známých jako Jasmínová revoluce.


Přeložil Milan Kajínek; Originální článek zde.


Čtěte také:

11 evropských zemí žádá Čínu o prošetření případů mučení lidskoprávních aktivistů

Čínský soudní systém je „bezchybný“, tvrdí úředník. Občané si stěžují...

Právníci zastupující Kanaďanku vězněnou v Číně pod tlakem opustili její případ