Přinášíme vám další díl z rubriky cesta k původu slov (Etymosofie) od Rolanda R. Roperse - předchozí díly naleznete zde.

20120918 ropers
Taoistické symboly u vchodu do svatyně. (Cornerstone/Pixelio)

Každý den jsme konfrontováni množstvím úloh a problémů, pro něž neustále hledáme řešení. V angličtině se často říká: There are no problems but only solutions.

Spasení je spojováno s vysvobozením a blahem (záchrana). Avšak nejen problémy (řecky „próblema“) vyžadují řešení. Řešit se musí i nesčetné zdravotní potíže a nemoci.

Rezoluce je stále návrat k řešení. V křesťanství je Ježíš Kristus nazýván spasitelem (latinsky  salvator, anglicky saviour). Spasení (latinsky salvatio a anglicky salvation).

Nedělní návštěvníci kostela říkají před svatým přijímáním: „Řekni  slovo, a má duše bude uzdravena!”, ale ono spasitelské slovo vůbec neznají.

V motlitbě Otčenáš směřují modlící se lidé své prosby k Bohu:  „Zbav nás od všeho zlého!“ - „Libera nos a malo!“ 

Zde se jedná o zproštění (německy Liberation), o osvobození. Každá duchovní cesta je stezkou k osvobození a není žádným nástrojem pro dogmatickou závislost na víře.

Latinská slovesa salvare (spasit, zachránit) a solvere (odstranit) jsou navzájem těsně spojena. Spása – latinsky jak salvatio, tak i salus – má přirozeně co do činění také s výrazem pro „být svatým a úplným“, latinsky sacer a sanctus, anglicky holy, saintly, wholy. Zdraví, latinsky sanitas, obsahuje svatou úplnost. Svatý (saint), celistvý (whole being) je zdravý člověk, žijící ve svém středu (latinsky medium). Prostředek ke spasení, k návratu do středu, se nazývá remedium (léčivý prostředek), anglicky remedy – návrat ke středu, k centru.

Zda jde o medicínu, meditaci nebo činnost média, všechno má co dělat se středem. Prostředník vytvoří střed, rovnováhu. 

V 71. kapitole „Tao Te Ťing“ od Lao Tse čteme:

„Vědět, že nevím, se považuje za silnou stránku. Nepoznání poznaného se považuje za nemoc. Ten, kdo onemocní touto nemocí, není nemocný. Moudrý není nemocný, neboť onemocněl touto nemocí. Proto není slabý.“

Spásný moment spočívá v obnovení původního středu a vystředění, návrat z periférie senzací na místo původu, pra-počátku. 

Kdo nemá žádné řešení, je insolventní. Proto potřebujeme místo poradců v insolvenci skutečné odborníky na solventnost. 

 

"Etymologie“ se skládá z řeckých slov „etymos“ (pravdivý, skutečný, pravý) a „lógos“ (ponaučení). Etymosofie však běžnou etymologii převyšuje (podobně jako filologie a filosofie, teologie a teosofie).

Rubrika cesta k původu slov Etymosofie od Rolanda R. Roperse vychází exkluzivně v EPOCH TIMES Deutschland. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . 

20120801 ropers
Autor Roland R. Ropers.

Čtěte také: první díl: úvod a původ slova EPOCH TIMES

druhý díl: ČLOVĚČE buď zásadní!

třetí díl: Passion – utrpení nebo vášeň, smutek nebo radost

čtvrtý díl: Pokrok a neo-utopická evoluce

pátý díl: Rekordance: Podstata paměti

šestý díl: Přítomnost (prezence) – dar (prezent)

sedmý díl: Rezoluce – návrat k řešení aneb putuj tam, kde není žádná cesta

osmý díl: Virtuální kybernetický svět – datové impérium mužské cti a ctnosti?

devátý díl: Kariéra – běžecké závody manažerů na Olymp kapitálových výnosů

desátý díl: Trans-horizont – mimo jakékoliv omezezení

jedenáctý díl: Apokalypsa – horory o konci světa nás klamou

dvanáctý díl: Životní cesta – tajemství prastarého počátku

třináctý díl: Preciznost – seříznutí špičky