Joe Gomez

19. 11. 2023

Dvě samostatné analýzy údajů FBI o kriminalitě odhalily 15 amerických měst, kde dochází k největšímu počtu násilných trestných činů a kde se vynakládá nejvíce prostředků na výdaje spojené s kriminalitou.

Na základě analýzy nejnovějších dostupných celostátních údajů o násilných trestných činech a nákladech na kriminalitu jsou téměř ve všech deseti nejnebezpečnějších městech Spojených států starostové z řad demokratů.

NeighborhoodScoutMoneyGeek použily k určení měst s nejnásilnější a nejnákladnější kriminalitou odlišné metodiky, přesto se pět měst dostalo na oba seznamy.

Zpráva NeighborhoodScout vychází z počtu násilných trestných činů na 1 000 obyvatel ve městech s více než 25 000 obyvateli. Údaje vycházejí z počtu násilných trestných činů nahlášených FBI v jednotlivých městech, z prognóz míry násilných trestných činů na základě údajů z předchozích let a z počtu obyvatel jednotlivých měst, uvádí společnost.

Společnost MoneyGeek analyzovala nejnovější statistiky kriminality od FBI, aby odhadla společenské náklady na kriminalitu na jednoho obyvatele ve 263 městech s více než 100 000 obyvateli.

10 nejnebezpečnějších měst

NeighborhoodScout uvádí, že porovnává údaje o trestných činech ze „všech více než 18 000 místních orgánů činných v trestním řízení v USA ke konkrétním místním komunitám, které agentura pokrývá, a tedy i k tomu, ve které komunitě k trestným činům došlo.“

Organizace považuje za násilné trestné činy vraždy, znásilnění, ozbrojené loupeže a útoky s přitěžujícími okolnostmi.

Nejnebezpečnějším městem je Bessemer v Alabamě s mírou násilných trestných činů 33,1 na 1 000 obyvatel. Bessemer je předměstím Birminghamu, který je na tomto seznamu na šestém místě a na druhém místě v žebříčku MoneyGeek „náklady na kriminalitu“.

NeighborhoodScout uvádí jako druhé nejnebezpečnější město Monroe v Louisianě s mírou násilných trestných činů 26,3 na 1 000 obyvatel. Monroe leží na půli cesty mezi městy Shreveport ve státě Louisiana a Jackson ve státě Mississippi.

Na třetím místě je Saginaw v Michiganu s mírou násilné kriminality 25,1 na 1 000 obyvatel. Saginaw leží asi 100 mil severozápadně od Detroitu.

První desítku uzavírají Memphis v Tennessee, Detroit, Birmingham v Alabamě, Pine Bluff v Arkansasu, Little Rock v Arkansasu, Alexandria v Louisianě a Cleveland.

Některé volby starostů ve výše uvedených městech probíhají jako volby nestranické, což znamená, že všichni kandidáti jsou pro voliče v jedné skupině.

Všechna města kromě jednoho však vedou starostové, kteří jsou buď demokraté, nebo jsou spojeni s Demokratickou stranou. Výjimkou je Monroe ve státě Louisiana, jehož starosta Friday Ellis je republikán, který se stal nezávislým.

Top 10 v nákladech na trestnou činnost

Údaje společnosti MoneyGeek měří náklady na kriminalitu na obyvatele ve městech nad 100 000 obyvatel. Nezahrnuje tak malá města jako NeighborhoodScout (25 000), ale poskytuje velmi podobný seznam a pět přesných shod.

„Kriminalita a bezpečnost jsou provázány s prosperitou, příjmy a ekonomickými příležitostmi. Kriminalita je nákladná pro konkrétní oběti, pachatele, komunity i celou společnost,“ uvedla finanční společnost na svých internetových stránkách.

Celkově MoneyGeek spočítal, že náklady na kriminalitu v roce 2021 činily v amerických městech 1 836 dolarů na obyvatele, což je o 6 %, tedy o 100 dolarů na obyvatele více než v roce 2020.

Společnost uvádí, že analyzovala údaje o trestné činnosti, včetně násilných trestných činů, jako jsou vraždy, znásilnění a těžká ublížení na zdraví, a majetkových trestných činů, jako jsou vloupání do domů a krádeže motorových vozidel. MoneyGeek vynechal všechna města, která neohlásila vraždu a znásilnění.

Náklady na trestnou činnost vypočítala na základě „přímých ekonomických nákladů na trestnou činnost pro jednotlivce a společnost“.

To zahrnuje náklady na lékařskou a psychiatrickou péči o oběti, škody a ztráty na majetku a náklady na policii a nápravná zařízení, uvádí MoneyGeek ve své zprávě.

„Kromě bezprostředního nebezpečí kriminality mají lidé žijící v oblastech s vyšší kriminalitou sníženou hodnotu domů a platí vyšší ceny za klíčové potřeby, včetně pojištění domácnosti, pojištění nájemníků a pojištění automobilů,“ uvádí se ve zprávě.

Na prvním místě žebříčku MoneyGeeku je St. Louis, kde se podle finanční společnosti odhadují náklady na kriminalitu na jednoho obyvatele na 8 457 dolarů. Demokratka Tishaura Jonesová složila 20. dubna 2021 přísahu jako 47. starostka a první černošská starostka v historii města. Její předchůdkyně byla rovněž demokratka.

Na druhém místě je Birmingham s odhadovanými náklady na kriminalitu na obyvatele ve výši 7 900 USD. Také jej vede demokrat, starosta Randall L. Woodfin, který 23. listopadu 2021 započal své druhé funkční období jako 30. starosta Birminghamu.

Podle serveru MoneyGeek je Baltimore třetím nejnákladnějším městem v USA, pokud jde o kriminalitu, s odhadovanými náklady na jednoho obyvatele ve výši 7 230 dolarů.

Další tři města na seznamu jsou Memphis, Detroit a Cleveland. Na sedmém, osmém a devátém místě jsou tři města z Louisiany – New Orleans, Shreveport a Baton Rouge.

První desítku uzavírá Little Rock.

Všechna výše uvedená města mají demokratické starosty, kromě Shreveportu, který si zvolil starostu Toma Arceneauxe, republikána, který se ujal funkce 31. prosince 2022, tedy po období, které MoneyGeek použil pro svou zprávu. Předchozí starostové od roku 2006 byli demokraté.

Na opačném konci žebříčku jsou Naperville v Illinois a Sunnyvale v Kalifornii, která jsou podle MoneyGeeku nejméně nákladnými městy z hlediska kriminality – v obou případech se jedná o 156 dolarů na obyvatele.

Exit obchodních řetězců

Kromě toho, že se na seznamu nebezpečných měst umístila na předních místech, přicházejí metropolitní oblasti řízené demokraty o velké podniky a pociťují s tím spojené finanční ztráty.

Společnost Target patří mezi několik obchodních řetězců, včetně společností Nordstrom, Walmart a Walgreens, které zavírají své prodejny ve velkých městech po celých Spojených státech kvůli krádežím a organizovanému zločinu v maloobchodě.

„Učinili jsme obtížné rozhodnutí uzavřít devět prodejen Target ve čtyřech státech, a to s platností od 21. října,“ uvedl Target ve svém prohlášení.

Jeden obchod se nachází v newyorské čtvrti Harlem, dva v Seattlu, tři v Portlandu ve státě Oregon a tři v oblasti San Francisco-Oakland.

„Nemůžeme pokračovat v provozu těchto prodejen, protože krádeže a organizovaný maloobchodní zločin ohrožují bezpečnost našeho týmu a zákazníků a přispívají k neudržitelným hospodářským výsledkům,“ uvedla společnost Target.

V San Francisku se jedna z prodejen Walgreens uchýlila k tomu, že na mrazáky připevnila řetězy, aby zabránila krádežím. V květnu společnost Nordstrom uzavřela svůj 35 let starý vlajkový obchod v centru San Francisca kvůli obavám z „nebezpečných podmínek“.

V Kalifornii, kde společnost Target zavírá tři obchody, zvýšil zákon z roku 2014, známý jako Prop. 47, minimální hranici pro trestný čin krádeže ze 400 na 950 dolarů, což kritici označují za hlavní příčinu nárůstu drobných krádeží ve státě.

Společnost Target podpořila vytvoření pracovních skupin pro boj s organizovaným maloobchodním zločinem na státní a místní úrovni a podpořila nedávné přijetí zákona INFORM Consumers Act, který dává obchodům větší prostor v boji proti prodeji kradeného zboží z druhé ruky.

Velký maloobchodní řetězec vyzval Kongres, aby přijal právní předpisy pro boj proti krádežím v maloobchodě, jako je zákon o boji proti organizovanému maloobchodnímu zločinu, který vytváří pracovní skupinu federálních agentur pro potírání organizovaného maloobchodního zločinu.

Dvoustranický zákon, který na začátku roku 2023 předložili senátoři Chuck Grassley (Republikáni-Iowa) a Catherine Cortez Masto (Demokrati-Nevada), se zaměřuje na nárůst počtu loupežných přepadení a komplikovaných krádeží v maloobchodech, které se šíří po celé zemi.

„Tyto organizované zlodějské gangy vyvíjejí nové taktiky krádeží zboží, čímž způsobují ekonomické škody americkým podnikům, ohrožují zákazníky a zároveň financují nadnárodní zločinecké organizace po celém světě,“ uvedl Grassley ve svém tehdejším prohlášení.

Organizovaný zločin v maloobchodě „stojí maloobchodníky 720 000 dolarů na každou miliardu dolarů tržeb – o 50 % více než v roce 2015“, uvedli Grassley a Masto.

„Zločinecké organizace se stále častěji zaměřují na maloobchodní kriminalitu, aby dosáhly nezákonných zisků, a využívají internetové nástroje k organizování bleskových davů, prodeji kradeného zboží a přesunu peněz,“ uvedli senátoři.

Průzkum Národní maloobchodní federace z roku 2022 ukázal, že obchodní řetězce zaznamenaly v předchozím roce výrazný nárůst násilí a agrese spojené s organizovaným zločinem v maloobchodě. Respondenti průzkumu uvedli, že počet incidentů organizované maloobchodní kriminality se za poslední rok zvýšil v průměru o 26 %.

Grassleyho a Mastův návrh zákona by v rámci vyšetřování vnitřní bezpečnosti zřídil centrum pro boj s organizovaným maloobchodním zločinem, které by spojovalo odborné znalosti státních a místních donucovacích orgánů a zástupců maloobchodního průmyslu. Vytváří také nové nástroje, které by pomohly při federálním vyšetřování a stíhání organizovaného maloobchodního zločinu a pomohly získat zpět ztracené zboží a výnosy, uvádí se v prohlášení senátorů.

Zákon o boji proti organizovanému maloobchodnímu zločinu podporují Národní maloobchodní federace, Asociace vedoucích představitelů maloobchodu, Americká obchodní komora, Kalifornská asociace pro výzkum mírových důstojníků, Federální asociace policistů, Asociace seržantů newyorské policie a Koalice na ochranu amerických malých prodejců.

Tento článek vyšel původně v rámci americké edice Epoch Times

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram