Redakce Epoch Times

21. 1. 2024

Není to tak dávno, co bylo pro tisk bezpečné říci o Epoch Times pár dobrých slov.

Například v roce 2010 deník Politico prezentoval noviny jako osobitý ukazatel života v New Yorku.

Jejich článek končil slovy majitele obchodu se smíšeným zbožím, který noviny přirovnal k New York Times – živoucímu symbolu amerického liberálního establishmentu, periodiku, které washingtonský zasvěcenec McGeorge Bundy údajně popsal jako „systém interních zpráv mezi úřady“.

S nástupem Donalda J. Trumpa se však postoj změnil.

Ještě před jeho zvolením v listopadu 2016 Jim Rutenberg z deníku Times naznačil, že Trump, drzý politický outsider, „testuje normy objektivity v žurnalistice“. V roce 2018 napsala stanice CBC, že kvůli prezidentovi jsou novináři „náchylnější k míchání názorů s fakty“.

V roce 2021 předpověděl autor článku pro Nieman Lab Harvardovy univerzity, což je klíčový uzel vznikajících elit v tradičních médiích, že objektivita v žurnalistice bude nahrazena novou hodnotou – „solidaritou“, což je termín, který sice v praxi nemusí být nutně levicový, ale vychází z více než sto let převážně levicového diskurzu. Při vysvětlování toho, co označuje za nedostatky konvenční novinářské objektivity, se odvolává na příspěvek na Twitteru/X, který charakterizuje prezidenta jako „hybatele“ dezinformací a dezinterpretací.

Média zkrátka vyhlásila prezidentu Trumpovi válku. Deník Epoch Times však nadále usiloval o objektivitu ve svém zpravodajství. To znamenalo přistupovat k Donaldu Trumpovi férově, jako ke každému jinému prezidentovi, a ne jako k veřejnému nepříteli číslo jedna.

Reportér Epoch Times Roman Balmakov v New Yorku 19. dubna 2023. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Čtenáři, kteří hledali pravdu a tradici, se do novin jen hrnuli.

Protikomunistické noviny založené čínskými disidenty se najednou už nezdály tak roztomilé a neškodné. Média, která považovala své kolegy z establishmentu za džentlmenské soupeře, se seřadila, aby si vzala na mušku rychle rostoucího konkurenta, v případě některých z nich těsně před prezidentskými volbami v roce 2020.

Pomalu a naráz přicházely útočné články proti Epoch Times – ze zpravodajství NBC News, Times, The Atlantic a dalších deníků.

Útočné články zdůrazňují sílu, dosah a růst

Například v článku NBC News z roku 2019 věnovaném deníku Epoch Times se uvádí, že „má jednu z největších sledovaností na sociálních sítích ze všech zpravodajských stanic“.

V článku se uvádí, že Epoch Times a jeho sesterská společnost New Tang Dynasty (NTD) „podle údajů analytické společnosti Tubular, která se zabývá sociálními médii, dosáhly na Facebooku, YouTube a Twitteru dohromady zhruba tří miliard zhlédnutí, čímž se umístily na 11. místě mezi všemi tvůrci videí napříč platformami a předstihly všechny ostatní zavedené vydavatele zpráv“.

Deník The New York Times ve svém článku z konce října 2020 označil Epoch Times za „jednoho z nejsilnějších digitálních vydavatelů v zemi“. (Andrew Burton/Getty Images)

Deník The New York Times se podobně vyjádřil v článku, který byl původně zveřejněn koncem října 2020, tedy jen několik dní před prezidentskými volbami.

Epoch Times jako „vyvrcholení všeho, co Facebook podporuje“.

Nieman Lab

Stejně jako NBC se Times věnuje úspěchu našeho deníku na sociálních sítích a uvádí, že mají „desítky milionů příznivců na desítkách stránek“.

Mimochodem, Nieman Lab, výše zmíněné referenční centrum pro zavedená média, pochválilo článek New York Times a označilo Epoch Times za „vyvrcholení všeho, co Facebook podporuje“.

Epoch Times se v současnosti mohou pyšnit titulem nejoblíbenější novinové aplikace společnosti Apple v zemi.
Simon van Zuylen-Wood

Další velký úder přišel jen o několik měsíců později. Vydal jej časopis Atlantic v lednu 2021, krátce po událostech z 6. ledna 2021. Roky předtím, než se různé právní argumenty proti prezidentu Trumpovi odvíjely od použití slova „povstání“, a konkrétněji od klauzule o povstání ve 14. dodatku Ústavy, podtitul článku zavrhl Epoch Times coby „pro-trumpovskou propagandistickou mašinérii v době moru a povstání“.

V článku z října 2023 na NBC News je Epoch Times charakterizován jako „jedna z nejúspěšnějších a nejvlivnějších konzervativních zpravodajských organizací v zemi“. (Shaun Heasley/Getty Images)

Přesto i Atlantic uznal popularitu deníku, který podle některých měřítek překonal popularitu mnoha zavedených médií.

Epoch Times jsou v současnosti nejoblíbenější novinovou aplikací společnosti Apple v zemi (The New York Times jsou na druhém místě),“ napsal autor Simon van Zuylen-Wood.

Další mediální útok přišel o více než dva roky později, opět od NBC News.

Článek Brandy Zadrozné z října 2023 charakterizuje Epoch Times jako „jednu z nejúspěšnějších a nejvlivnějších konzervativních zpravodajských organizací v zemi“.

( Zleva doprava) Celostátní editor deníku Epoch Times Ivan Pentchoukov, moderátor pořadu Na faktech záleží Roman Balmakov, editorka pořadu Život a tradice a cestování Channaly Philipp, šéfredaktor Jasper Fakkert a moderátor pořadu Američtí myšlenkoví vůdci Jan Jekielek pózují na společné fotografii v New Yorku 24. května 2023. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Jeho titulek přiznával, že se noviny staly „mainstreamem“.

„Tato mediální organizace,“ napsala paní Zadrozny, „se rozšiřuje“. Jako příklad uvedla její novou pobočku v jižní Kalifornii, o níž organizace psala předchozí měsíc.

Pojďme to dotáhnout na první místo

Známky neustálého růstu nepřicházejí jen ze skeptických nebo vyloženě nepřátelských mediálních zdrojů.

Na svátečním večírku v prosinci 2023 šéfredaktor Jasper Fakkert poznamenal, že díky digitálnímu a tištěnému předplatnému je nyní Epoch Times čtvrtým největším americkým deníkem.

„Pojďme se dostat na první místo. Děkuji vám,“ řekl na stejném večírku Jan Jekielek, vedoucí redaktor a moderátor pořadu „American Thought Leaders“ na EpochTV.

Pokud je posledních několik let ukazatelem budoucnosti, je Epoch Times na cestě k dalšímu úspěchu, ať už se souhlasem nebo bez souhlasu establishmentu.

To vše však jen díky čtenářům a divákům. Bez čtenářů, kteří touží po pravdě a tradici, by se strážci zavedených médií neměli čeho bát a neměli by na co útočit.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram