Janice Hisle

11. 5. 2024

Objevil se nový blok voličů; bude hrát rozhodující roli v předpokládaném volebním souboji Trump-Biden?

53letá Tina DeMedeirosová z Dartmouthu ve státě Massachusetts je typickou voličkou, která zastává postoj „Trump nebo nic“.

Poté, co ve svých dvaceti letech odevzdala svůj první hlas v prezidentských volbách demokratu Billu Clintonovi, byla Tina DeMedeirosová od všeho, co se týkalo politiky, odříznuta.

Donald Trump se stal pozoruhodnou výjimkou.

DeMedeirosová ho volila poprvé v roce 2016 a podruhé v roce 2020. V roce 2018 ani v roce 2022 však k volbám nechodila; řekla, že většina lidí, které zná, také pravidelně nevolí.

„Nemám moc ráda politiky, ale líbí se mi Donald Trump,“ řekla deníku Epoch Times. „Nedívám se na něj jako na politika.“

Průzkumník Rich Baris tyto voliče typizuje přízviskem „Trump nebo nic“ – nepravděpodobní voliči, kteří mají tendenci hlasovat výhradně pro Trumpa. 

Nyní tvoří kritickou volební skupinu, kterou začínají pozorovat i ostatní analytici.

„Republikáni bez nich nemohou vyhrát,“ řekl Baris deníku Epoch Times. 

Mezi protrumpovskými voliči je mnoho těch, kteří v minulosti nikdy nevolili nebo volili jen zřídka, řekl Baris.

Mnozí průzkumníci mohou tyto lidi označit za „nepravděpodobné“ nebo „méně pravděpodobné“ voliče a mohou jejich potenciál podcenit nebo je vyřadit na základě předpokladu, že k volbám nepůjdou.

Baris však řekl, že v případě voličů prezidenta Trumpa je tento předpoklad chybný. Vidí v tom určitý vzorec; tito dříve nemotivovaní a sporadičtí voliči se nyní chovají poměrně předvídatelně.

Příznivci poslouchají republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na předvolebním shromáždění ve státě Ohio 27. října 2016. (Jeff Swensen / Getty Images)

Fenomén „Trump nebo nic“ je patrný mezi respondenty, kterých se na podzim roku 2023 dotázal Barisův průzkum Big Data Poll (BDP). Baris vypracoval jeden z mála průzkumů, který správně projektoval, že Donald Trump v roce 2016 vyhraje volby. Společnost BDP v minulosti prováděla průzkumy veřejného mínění i pro deník Epoch Times.

Mapa BDP například ukazuje 38letého muže z venkovského okresu Shelby v Ohiu. Sám sebe popsal jako svobodného, bezdětného, nevěřícího a pracujícího na plný úvazek s ročním platem nejméně 50 000 dolarů.

Tento muž je podle Barise typickým voličem stejného typu jako DeMedeirosová. Ta začala sledovat Donalda Trumpa, když jí bylo 15 let. Tehdy podnikla první cestu do New Yorku, kde navštívila Trump Tower. To v ní vzbudilo zvědavost ohledně úspěchu realitního magnáta. Začala sledovat Trumpa v televizních talk show, například u Oprah Winfreyové; stala se fanouškem jeho reality show The Apprentice. 

Přesto byla DeMedeirosová natolik politicky neznalá, že ji překvapilo, když se dozvěděla, že se Trump uchází o prezidentský úřad. Ačkoli svou kandidaturu ohlásil v červnu 2015, nevěděla o ní nic, dokud se její manžel nezmínil, že se Trump chystá v září 2016 debatovat s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. „Řekla jsem si: ‚Proboha, on kandiduje na prezidenta?‘“ vzpomínala.

V té době už Clintonová prohlásila, že příznivce Donalda Trumpa lze označit za „politováníhodné“. Podle ní to byli „rasisté, sexisté, homofobové, xenofobové, islamofobové“.

Její komentář vyvolal odpor. A když se o tom paní DeMedeiros doslechla, předpověděla: „Vyhraje.“

„Všichni si mysleli, že jsem blázen,“ řekla.

Viděla však známky toho, že proti Trumpovi se zvedají vlny podpory, částečně kvůli zášti vůči Clintonové.

„Lidé měli před svými domy cedule s nápisem ‚Tady žije politováníhodný člověk‘,“ řekla paní DeMedeiros.

Zaujalo ji to a začala se učit o politikách navrhovaných budoucím prezidentem; zdálo se jí, že jsou založeny na „zdravém rozumu“. Podporuje jeho tvrdou politiku v oblasti nelegálního přistěhovalectví, jeho obranu ústavních práv a jeho plány na snížení vládní byrokracie.

Příznivci republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa stojí ve frontě na shromáždění v Hershey, Pensylvánie, 4. listopadu 2016. (Spencer Platt / Getty Images)

Řekla, že prezident Trump má její podporu. Přestože připustila, že se možná až příliš pouští do nadávek, řekla: „Líbí se mi, když jde po lidech, kteří jdou po něm.“ Jako obyvatelka Nové Anglie je na tuto drzou osobnost zvyklá: „Mám ráda lidi, kteří v sobě mají trochu ohně.“

„A myslím, že pro tuto zemi udělal hodně,“ dodala. „Kdybych měla jeho peníze, nevím, jestli bych pokračovala dál, když na mě neustále ostatní útočí.“

DeMedeirosová řekla, že někteří bohatí demokraté z Cape Cod, kteří byli kdysi proti Trumpovi, nyní naopak nadávají na ekonomickou politiku prezidenta Joea Bidena. Chtějí, aby se prezident Trump vrátil do úřadu. Ty prý vítá na palubě.

Ačkoli DeMedeirosová uvedla, že si myslí, že prezident Trump směřuje k volebnímu vítězství v roce 2024, zároveň uvedla, že se nadále obává, že se ho demokraté pokusí sabotovat.

Několik dní poté, co se DeMedeirosová vyjádřila pro Epoch Times, rozhodl levicově orientovaný Nejvyšší soud v Coloradu, že prezident Trump nemůže být volen v primárních volbách v tomto státě. Republikánská strana v Coloradu požádala Nejvyšší soud USA, aby zasáhl.

Relevantní politika

36letá McKayla Roseová z Dallasu je příkladem další kategorie příznivců prezidenta Trumpa – ti, kteří se kdysi o politiku nezajímali, ale díky němu se stali velmi angažovanými. Aby se vyhnula odvetným opatřením, požádala tato vdaná matka dvou dětí deník Epoch Times, aby pro tento článek použil její internetový pseudonym.

Starost o děti ji podle jejích slov motivovala k tomu, aby se politice začala věnovat. Stalo se tak poté, co se Roseová dozvěděla, že se školy „snaží učit děti o homosexualitě a ‚trans‘ tomhle, ‚trans‘ tamtom“, řekla s odkazem na transgenderismus.

Začala si uvědomovat, jak zásadní roli hraje americký prezident, který řídí politiku země a udává tón trendům v americké společnosti. Toto poznání ji motivovalo k tomu, aby se do věci ponořila hlouběji. Proto začala poslouchat přímo projevy prezidenta Trumpa a přesvědčila se, že mnohé zprávy mainstreamových médií ho špatně charakterizují.

Rich Baris, ředitel Big Data Poll, hovoří 24. února 2022 na semináři Hillsdale College National Leadership Seminar v Naples na Floridě. (Se svolením Riche Barise)

A tak Roseová, které tehdy bylo kolem 30 let, poprvé v životě hlasovala ve volbách – konkrétně pro Trumpa ve volbách 2020. Uvedla, že souhlasí s jeho tvrzením, že volby byly zmanipulované nebo ukradené, a že ho hodlá volit i v roce 2024.

Ale na rozdíl od voličů, kteří volí Trumpa, nebo nikoho, Roseová uvedla, že v polovině volebního období v roce 2022 hlasovala (tj. v midterms volbách). Nyní se považuje za informovanou a aktivní členku voličského sboru.

Jeff Bloodworth, profesor politických dějin USA na Gannonově univerzitě v pensylvánském Erie, uvedl, že Roseová a voliči „Trump nebo nic“ mu připadají jako „velmi typický druh lidí, které do politického systému přivedl Donald Trump“.

Přestože kritici Trumpa tvrdí, že drama kolem něj je vyčerpávající, upoutalo pozornost občanů, kteří dříve považovali politiku za bolestně nudnou a pro svůj život nepodstatnou. Zdá se, že bývalý prezident má talent tyto lidi oslovit, ukázat jim, jak je politika důležitá, a inspirovat je, aby se zapojili, řekl Bloodworth deníku Epoch Times.

„Díky němu je politika docela srozumitelná. A kupodivu si někteří lidé myslí, že je bližší lidem, i když je to miliardář z New Yorku,“ řekl. „Trump našel způsob, jak udělat politiku zajímavou pro širší vrstvy voličů.“ Bloodworth sdělil, že si myslí, že mnoho průzkumníků musí ještě přijít na to, jak zjistit a plně odhadnout příznivce prezidenta Trumpa.

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump hovoří před davem lidí na předvolebním shromáždění v Rochesteru ve státě New York 10. dubna 2016. (Brett Carlsen / Getty Images)

Obrázek z Pensylvánie

Nedávné výsledky průzkumů veřejného mínění pro Trumpa i současného prezidenta Bidena odpovídají postřehům Bloodwortha o politickém klimatu v Pensylvánii.

Průzkumy ukazují, že prezidentu Bidenovi, který pochází z Pensylvánie, hrozí, že pokud se udrží současné trendy, tak tento stát ztratí. Podle BDP má Trump v Pensylvánii náskok 3,5 procentního bodu před současným prezidentem. Když jsme požádali Bloodwortha o komentář, sdělil: „Asi nejvíce mě překvapila čísla ve městech, zejména ve Filadelfii.“

V roce 2020 vyhrál tehdejší kandidát Joe Biden v okrese Filadelfie o přibližně 63 procentních bodů. Tato úroveň podpory podle BDP klesla o 16 procentních bodů. Podobný pokles mezi příznivci prezidenta Bidena průzkum zjistil i v Pittsburghu, kde v roce 2020 zvítězil o zhruba 20 procentních bodů. Nyní se jeho náskok v Pittsburghu smrskl na přibližně čtyři procentní body, zjistila BDP.

Tato zjištění se shodují s dalšími průzkumy, které ukazují, že podpora současného prezidenta ze strany menšin klesá; někteří stratégové demokratů připouštějí, že tato čísla představují varovné signály ohledně snahy prezidenta Bidena o znovuzvolení.

„Jednoduše řečeno, čísla ukazují, že Biden je zranitelný,“ řekl Bloodworth. „A myslím, že i on to chápe.“ Někteří spojenci současného prezidenta však význam průzkumů v této fázi snižují.

Prezident Joe Biden hovoří o svém návrhu federálního rozpočtu na rok 2024 během akce v Institutu dokončovacích prací ve Filadelfii 9. března 2023. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Demokraté a další vyzývají k opatrnosti

Washingtonský demokratický stratég Matt Angle, který byl minulý měsíc požádán, aby se vyjádřil k nedávným klesajícím trendům v průzkumech prezidenta Bidena, přirovnal nadcházející volby k dostihům: „Průzkumy pro dostihy s ročním odstupem nejsou prediktivní a zacházet s nimi, jako by byly, je hloupé ze strany jednotlivců a nezodpovědné ze strany novinářů.“

Podobně se vyjádřil i Baris pro Epoch Times: „Lidé by měli zůstat k průzkumům skeptičtí, měli by se o nich vzdělávat.“

Měli by si také uvědomit, že průzkumy veřejného mínění nikdy nebyly určeny k tomu, aby s naprostou přesností určovaly výsledky. Místo toho jsou průzkumy určeny k identifikaci trendů a zaznamenávání nálad voličů v daném časovém okamžiku; jsou to snímky zaznamenávající současnost, nikoli křišťálové koule nahlížející do budoucnosti.

Většina průzkumů obsahuje výběrové chyby, které mohou zkreslit výsledky, obvykle plus nebo minus tři až čtyři procentní body. Náskok v rámci těchto mezí tedy není jasný. A zatím se většina výsledků průzkumů mezi Bidenem a Trumpem pohybuje v rozsahu této chyby.

Angle uvedl, že Bidenovo pořadí v průzkumech pravděpodobně trpí tváří v tvář „zuřivému odporu ideologů“ Trumpa v pravicových zpravodajských médiích.

V mnoha nedávných zprávách se objevily kritické poznámky k tomu, jak prezident Biden (ne)zvládá ekonomiku, imigrační otázky a zahraniční záležitosti, včetně izraelsko-hamaské války.

V mnoha nedávných zprávách se objevily kritické poznámky k tomu, jak prezident Biden (ne)zvládá ekonomiku, imigrační otázky a zahraniční záležitosti, včetně izraelsko-hamaské války. Prezident Biden navíc čelí vyšetřování impeachmentu kvůli milionům dolarů, které údajně plynuly z ciziny na bankovní účty jeho příbuzných. Biden pochybení popřel.

Příznivci prezidenta Bidena tvrdí, že Bidenův skandál je ve srovnání s 91 body obžaloby v trestních stíháních vůči Trumpovi maličkost. Obvinění Trumpa vyplývají z jeho zpochybňování výsledků voleb v roce 2020 spolu s jeho nakládáním s obchodními záznamy a vládními záznamy.

Bývalý prezident opakovaně prohlásil, že se ničeho nedopustil. Tvrdí, že je terčem bezprecedentního politického honu na čarodějnice, jehož cílem je poškodit jeho kandidaturu a zasáhnout do voleb v roce 2024.

Opakovaně také poukazoval na výsledky průzkumů veřejného mínění jako ukazatele toho, že Američané vnímají trestní kauzy jako „politické pronásledování“ a že oceňují jeho práci v Bílém domě.

Prezident Donald Trump (vpravo) a demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden (vlevo) se účastní poslední prezidentské debaty v Nashville ve státě Tennessee. 22. října 2020. (Jim Bourg-Pool / Getty Images)

Za předpokladu, že se Biden a Trump znovu utkají, budou voliči volit mezi dvěma starými kandidáty, řekl Angle. Trumpovi je 77 let a Bidenovi 81 let. Mezi oběma muži jsou však samozřejmě značné rozdíly. Angle řekl, že Trumpa považuje za „nebezpečně destruktivního, nečestného a za hrozbu pro americkou demokracii“.

Trump a jeho příznivci tuto charakteristiku odmítají jako řeči demokratů. Oponují, že prezident Biden klopýtá jak o svá slova, tak nohama, což jsou známky toho, že se na něm projevuje jeho věk a že na světové scéně působí slabě. Prezident Trump však podle nich zůstává pohotový a zdá se být v pořádku navzdory náročnému programu soudních jednání a předvolebních akcí. 

Angle označil prezidenta Bidena za „schopného, zkušeného [a] vlastence, i když je méně než vzrušující“. Kritici prezidenta Bidena mu vyčítají, že nedokáže „postavit Ameriku na první místo“. Pod jeho vedením zaplavilo americko-mexickou hranici rekordní množství nelegálních přistěhovalců.

Novinář Andrew Ross Sorkin (vlevo) dělá rozhovor s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou během akce v New Yorku 29. listopadu 2023. (Michael M. Santiago / Getty Images)

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která 29. listopadu 2023 vystoupila na summitu The New York Times DealBook Summit v New Yorku, upozornila, že průzkumy představují neúplný obraz hodnot a přesvědčení lidí. Vyjádřila však přesvědčení, že voliči podpoří znovuzvolení prezidenta Bidena poté, co budou mít možnost slyšet z první ruky, k čemu se ona i prezident zavázali.

Biden zaostává v klíčových státech

BDP na přelomu roku ukázala, že prezident Trump mírně vede ve Wisconsinu, ale má o něco větší náskok v Pensylvánii (3,5 %) a Michiganu (4,7 %). Analytik společnosti RealClearPolitics (RCP) Sean Trende uvedl, že k 28. listopadu „Trump poprvé v historii vede v průměru RCP v Michiganu“. Stejně je tomu i v Pensylvánii.

[Trump ]ve Wisconsinu těsně zaostává za Bidenem, ale už vede skoro v tolika průzkumech, v kolika vedl v letech 2016 a 2020 pro tento stát dohromady

Sean Trende, analytik, RealClearPolitics

„Ve Wisconsinu těsně zaostává za Bidenem, ale už vede skoro v tolika průzkumech, v kolika vedl v letech 2016 a 2020 pro tento stát dohromady,“ napsal Trende.

V srpnu 2020 zaostával Trump o 3,5 bodu. To byl nejlepší předchozí výsledek prezidenta Trumpa v průzkumech proti prezidentu Bidenovi v tomto státě, sdělil Trende. Dodal, že v roce 2024 vidí jako favorita na vítězství prezidenta Trumpa.

V roce 2016 se Wisconsin dostal do kolonky vítězství tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa. V roce 2020 však byl za vítěze prohlášen tehdejší kandidát Joe Biden. V letech 2016 i 2020 byl rozdíl vítězství ve Wisconsinu menší než jeden procentní bod.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa se účastní předvolebního shromáždění na mezinárodním letišti Green Bay–Austin Straubel v Green Bay ve státě Wisconsin. 30. října 2020. (Scott Olson / Getty Images)

Poučení z voleb 2016 i z dřívějších let

Průzkum veřejného mínění je ošemetná záležitost. I ten nejlépe navržený průzkum se může zvrtnout kvůli rozmarům voličů. Ti, kteří prohlásili, že „určitě“ půjdou volit, to nemusí dodržet; ti, kteří slíbili věrnost kandidátovi před několika dny, týdny nebo měsíci, mohou změnit názor, než vstoupí do volební místnosti.

Když demokratka Hillary Clintonová v roce 2016 prohrála s tehdejším kandidátem Donaldem Trumpem, byla favoritkou; průměr průzkumů RCP jí ukazoval náskok 3,2 procentního bodu.

Možná proto, že se zdálo, že Clintonová je jasnou favoritkou, zůstalo mnoho demokratů a nezávislých voličů doma, místo aby šli volit, uvedli analytici.

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump  a demokratická kandidátka na prezidenta, bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová během poslední prezidentské debaty v Las Vegas 19. října 2016. (Drew Angerer / Getty Images, Win McNamee / Getty Images)

Pokud si Trump udrží své vedení v průzkumech, riskuje i on. Někteří z jeho příznivců se nemusí obtěžovat volit, pokud budou mít pocit, že je na cestě k vítězství. Taková reakce může předpokládané vítězství proměnit v porážku.

Bývalý prezident se touto obavou zabýval na nedávných shromážděních. Opakovaně vyzýval, aby lidé nebrali jeho vítězství jako samozřejmost a šli volit.

Trump také riskuje, že druhý blok voličů zůstane doma: ti, kteří souhlasí s jeho tvrzením, že volby v roce 2020 byly zmanipulované nebo ukradené. Někteří z těchto příznivců veřejně lamentují, že výsledky voleb jsou již předurčené, takže jejich hlasy se stejně nebudou počítat.

Pokud tento postoj zaujme značný počet potenciálních voličů Trumpa, jeho šance na vítězství by mohly prudce klesnout. Zaručit volby odolné proti podvodům však není možné a Baris má radu pro všechny voliče: „Nikdy nezabráníte tomu, aby lidé ve volbách podváděli, ale můžete podvádění porazit s drtivou účastí.“

Pracovníci volebních místností kontrolují krabice s hlasovacími lístky v tělocvičně střední školy Sun Prairie High School v Sun Prairie ve státě Wisconsin. 3. listopadu 2020. (Andy Manis / Getty Images)

„Každý odevzdaný legitimní hlas odstraňuje potenciální nelegitimní hlas, který mohou podvodníci zfalšovat“, řekl ve svém podcastu. V každé jurisdikci existuje konečný počet voličů, proto počet odevzdaných hlasovacích lístků nemůže překročit počet registrovaných voličů. 

„Existuje taková lehce mylná představa, že budou prostě přidávat hlasovací lístky, kolik jich budou potřebovat. To není pravda,“ řekl. „Přidávají hlasovací lístky, které jste nechali ležet na stole.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram