Terri Wu

2. 6. 2024

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.

Čtyřhodinová cesta domů v listopadu 2020 byla pro Schottovy strastiplná.

Právě se dozvěděli, že jejich osmnáctiletá dcera Annalee si na rodinné farmě v Coloradu vzala život.

Všechno se zdálo být v pořádku, když jí ráno přes FaceTime chat oznámili, že se vrátí z návštěvy rodiny v Texasu kolem 23:00. Chtěli tam být hned, ale měli před sebou ještě čtyři hodiny cesty.

„Byla to nejdelší a nejpekelnější cesta, jakou jsme kdy absolvovali,“ řekla Lori Schottová pro Epoch Times. „Bylo to jako strašlivý sen.“

„Hodiny jsem seděla v autě a snažila se to zpracovat. Vzpomínám si, že jsem to řekla synovi: ,To není pravda. Je ve stodole. Je se zvířaty. To nemůže být pravda. To nemohla udělat’.“

Lori Schottová dlouhé měsíce přemýšlela, proč se její dcera rozhodla ukončit svůj život a co mohla jako matka udělat, aby vše dopadlo jinak.

Po roce a půl konečně našla sílu prolistovat deníky slečny Annalee Schottové. Na stránce nazvané „TikTok“ její dcera napsala: „Technicky vzato, kdybych se zabila, problém by zmizel.“ Lori Schottová se domnívala, že stránka obsahuje citáty z aplikace.

O několik měsíců později si Lori Schottová najala firmu, aby se vloupala do telefonu její dcery.

Matka pak našla odpověď: „Mohla jsem otevřít její stránku na TikToku a měla jsem stále stejný pocit.“ Dokonce i dva roky po smrti slečny Annalee Schottové byl její kanál na TikToku stále nasycen obsahem souvisejícím s depresemi a sugestivním obsahem o sebevraždě.

TikTok má specifické zásady proti obsahu, který může vést k sebepoškozování nebo sebevraždě.

Když se však jedna z Annalliných kamarádek vrátila domů z vysoké školy a navštívila paní Schottovou v roce 2022, prozradila jí, že ona i Annalee sledovaly na TikToku živě vysílanou sebevraždu. Poté se rozhodly aplikaci smazat, ale asi o týden později si ji znovu stáhly.

Annalee Schottová se svým koněm Roxy na rodinné farmě v Merinu v Kolumbii 13. září 2020. (S laskavým svolením Lori Schottové)

„TikTok prostě převzal její mozek, to, čím si myslela, že je,“ podělila se o své pozorování Lori Schottová. „Podle mě zjistil, kdo je a jaké jsou její slabiny, a to pak přiživoval.“

„Tato neustálá podněcování na TikToku tam přetrvávají dodnes – úzkost, deprese, ‚nemáš žádnou budoucnost‘.“

„A to je špatně.“

Annalee Schottová měla účty i na dalších sociálních sítích: Facebook, Instagram a Snapchat. Ale co se týče obsahu, „TikTok byl úplně nejhorší,“ pověděla její matka.

Obavy z této nesmírně populární videoaplikace vlastněné čínskou společností panují již několik let. Kromě jejího vlivu na duševní zdraví mladých lidí bijí zákonodárci, bezpečnostní činitelé a odborníci na poplach, že k datům aplikace má přístup Peking a že by komunistický režim mohl aplikaci využívat k vedení vlivových kampaní a šíření dezinformací.

V polovině března americká Sněmovna reprezentantů drtivou většinou schválila návrh zákona, který by donutil čínskou mateřskou společnost aplikace k jejímu odprodeji, jinak by jí hrozil zákaz ve Spojených státech. Revidovaná verze tohoto opatření byla zahrnuta do balíčku zahraniční pomoci ve výši 95 miliard dolarů, který sněmovna schválila 20. dubna.

Senát obdržel toto opatření ke schválení již minulý měsíc. Prezident Joe Biden jej podepsal.

Škodlivý obsah

Pekingská technologická firma ByteDance představila svou platformu pro krátká videa Douyin v roce 2016 a její mezinárodní verzi TikTok o rok později.

Její uživatelé exponenciálně rostou. Aplikaci nyní používá více než 150 milionů Američanů, tedy téměř polovina obyvatel země. Přibližně polovina těchto uživatelů je mladší 30 let. TikTok, který sídlí v Los Angeles a Singapuru, je dceřinou společností plně vlastněnou společností ByteDance.

Muž prochází kolem restaurace s logem TikToku ve výloze v Pekingu 14. září 2020. (Greg Baker / AFP prostřednictvím Getty Images)

Geoffrey Cain, novinář a technolog, uvedl, že duševní zdraví generace Z ve Spojených státech trpí, což z velké části pramení ze závislosti na TikToku.

Porovnáním vystavení obsahu falešného třináctiletého dítěte s nastavením rodičovské kontroly na různých platformách sociálních médií jeho výzkum zjistil, že tito uživatelé mají nejsnadnější přístup ke škodlivému obsahu na TikToku.

Vzhledem k tomu, že v podstatě kontrolují ByteDance, proč dovolují TikToku, aby to v Americe ukazoval, zatímco v Číně je stejný materiál zakazovaný?

Geoffrey Cain, novinář a technolog

Testy jeho týmu však ukázaly, že ke stejnému škodlivému obsahu, který mají k dispozici třináctiletí američtí uživatelé TikToku, nemají přístup třináctiletí, kteří používají čínskou verzi Douyin. Místo toho se čínským uživatelům při pokusu o zobrazení stejných videí zobrazí varování ministerstva veřejné bezpečnosti o nevhodnosti.

„Je tedy jasné, že čínská vláda ví, že jde o extrémně škodlivý obsah,“ sdělil Cain pro Epoch Times. „Vzhledem k tomu, že v podstatě kontrolují ByteDance, proč dovolují TikToku, aby to v Americe ukazoval, zatímco v Číně je stejný materiál zakázaný?

„Vědí, že to má na děti strašný vliv, a přesto jim nevadí, že se to tady ukazuje.“

Algoritmus „jako kouzelník“

Lori Schottová se domnívala, že TikTok je jen o roztomilých zvířátkách a tanečních videích. Netušila, co slečna Annalee Schottová v aplikaci vlastně vidí.

„Je to jako poslat ji do strašného obchodu, který nemá žádné varování, a vy si myslíte, že je to jako cukrárna,“ řekla. „Vejdete dovnitř a je tam tma a beznaděj. Myslím, že ty děti jsou tak na dně, že se začnou připojovat, nebo se tím ty algoritmy začnou přiživovat.“

Tristan Harris, technologický etik, který spoluzaložil Centrum pro humánní technologie (Center for Humane Technology), neziskovou organizaci, která se snaží odhalovat škodlivé technologie, to nazývá „amplifagandou“, kde použil mix slov „amplifikovat“ (zesílit – pozn. překl.) a „propaganda“.

Je to „schopnost selektivně zesilovat a ovlivňovat postoje lidí tím, že zaměříte jejich pozornost na věci, na které chcete, aby se zaměřili, jako kouzelník,“ uvedl Harris.

Při slyšení v Senátu na začátku tohoto roku ředitel FBI Christopher Wray potvrdil, že společnost ByteDance vlastní algoritmus TikToku a že jediný způsob, jak by tento algoritmus mohl fungovat, je, že společnost ByteDance má také přístup k údajům shromážděným TikTokem.

Ředitel FBI Christopher Wray (uprostřed) míří na uzavřený brífink v americkém Kapitolu 11. března 2024. (Chip Somodevilla / Getty Images)

TikTok opakovaně tvrdí, že je na své čínské mateřské společnosti nezávislý. Podle TikToku jsou data jeho amerických zákazníků uložena ve Virginii a zálohována v Singapuru a nikdy nesdílel a nebude sdílet data z USA s čínským režimem.

Podle zprávy BuzzFeed však uniklé zvukové záznamy z interních schůzek společnosti TikTok konaných v září 2021 zmiňují inženýra se sídlem v Pekingu jako „hlavního administrátora“ s přístupem ke všem datům. Nedávný článek v časopise Fortune uvedl, že vedoucí datový vědec ve společnosti TikTok v roce 2022 podával zprávy vedoucímu pracovníkovi společnosti ByteDance v Pekingu.

Data jsou tím, co pohání algoritmus TikToku, který je pak používán k manipulaci našeho myšlení.

Aza Raskin, podnikatel a spoluzakladatelem centra pro humánní technologie

Na slyšení v Senátu se republikánský senátor Marco Rubio, místopředseda výboru, zeptal ředitele FBI, zda se ByteDance musí podřídit, pokud po něm Komunistická strana Číny (KS Číny) chce, aby „zveřejňoval videa, která nutí Američany, aby se mezi sebou hádali, nebo šířili konspirační teorie a šli si navzájem po krku“.

Wray potvrdil, že by tomu tak mohlo být, a dodal, že „tento druh vlivových operací nebo různé druhy vlivových operací, které popisujete, je mimořádně obtížné odhalit, což je součástí toho, proč jsou obavy o národní bezpečnost, které TikTok představuje, tak významné“.

Harris v podcastové diskusi s Aza Raskinem, podnikatelem a dalším spoluzakladatelem centra pro humánní technologie, řekl, že TikTok je „kulturní infrastruktura“, která může ovlivňovat americkou kulturu.

Kromě toho, že aplikace využívá algoritmus, který je pod kontrolou KS Číny, je kvůli kontrole režimu nad čínskými společnostmi velkým problémem také bezpečnost dat. Podle čínského zákona o kontrašpionáži musí ByteDance legálně předat údaje o amerických uživatelích, pokud o ně úřady požádají.

„Data jsou tím, co pohání algoritmus TikToku, který je pak používán k manipulaci našeho myšlení,“ prohlásil Raskin.

Epoch Times kontaktoval společnost TikTok s žádostí o komentář.

(vlevo) Recepční v kanceláři ByteDance v Šanghaji 27. června 2023. (Vpravo) Žena drží telefon s aplikací TikTok. (Pedro Pardo / AFP prostřednictvím Getty Images, Oleksii Pydsosonnii / Epoch Times)

Algoritmus „státního tajemství“

Čína má námitky proti prodeji TikToku od roku 2020, kdy prezident Donald Trump nařídil společnosti ByteDance, aby se aplikace zbavila kvůli rizikům pro národní bezpečnost. Potenciální akvizice od texaské společnosti Oracle se rozpadla. Prezident Trump také vydal exekutivní příkaz k zákazu aplikace, ale TikTok ho zažaloval a získal soudní příkaz, který ho zablokoval na základě prvního dodatku.

Po nástupu prezidenta do funkce v roce 2021 nahradil zákaz vyšetřováním amerického ministerstva obchodu, které zatím nepřineslo žádnou zprávu. Mezitím republikánští zákonodárci pořádali slyšení a stále prosazovali, aby se řešily obavy o národní bezpečnost, které aplikace představuje.

V březnu 2023 se mluvčí ministerstva obchodu čínského režimu důrazně ohradil proti jakémukoli prodeji s odkazem na problém vývozu technologií. Podle deníku The Wall Street Journal čínské úřady nedávno také naznačily společnosti ByteDance, že Peking dá přednost zákazu ve Spojených státech před nuceným prodejem. Agentura Reuters uvedla, že podobný postoj zaujala čínská komunistická strana i v roce 2020.

To vše podle Petera Schweizera, prezidenta think tanku Government Accountability Institute, naznačuje, že Komunistická strana Číny s algoritmem zachází jako se „státním tajemstvím“.

„Podle mě to svědčí o tom, jaké jsou jejich skutečné zájmy. Není to poskytnutí platformy pro komerční aktivity; je to vytvoření platformy jako vlivové operace,“ řekl nedávno Epoch Times.

„Kognitivní válka“

Schweizer uvedl, že se domnívá, že TikTok je součástí „kognitivní války“ Pekingu, jejímž cílem je „ohlupovat Západ“.

„Naše děti dostávají cukrovou vatu od ByteDance, děti v Číně dostávají špenát,“ řekl s odkazem na dvě různé verze aplikace.

Kognitivní válka je typem psychologické války, která je jednou z doktrín „tří válečných oblastí“, na nichž je založena rozsáhlá kampaň KS Číny s cílem infiltrovat a podkopat Západ.

Vojáci Čínské lidové osvobozenecké armády se shromažďují během vojenského výcviku v severozápadním čínském regionu Sin-ťiang, 4. ledna 2021. (STR/AFP prostřednictvím Getty Images)

Přední vojenský teoretik na elitní obranné univerzitě v Číně definoval „kognitivní prostor“ jako „nehmotnou dimenzi, v níž existují pocity, vůle, přesvědčení a hodnoty“.

V článku z roku 2017, který byl zveřejněn v oficiálních novinách pro armádu KS Číny, napsal: „Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost.“

Autor obhajoval používání „informací a populárních duchovních a kulturních produktů jako zbraní“ k „přímému zasahování nebo ovládání mozků nepřátel“, způsobování duševní újmy, a dokonce k tomu, aby je přiměli k činům proti jejich vlastním zájmům, jako je kapitulace nebo sebevražda.

Kromě toho čínští vědci v rámci státem financovaného výzkumného projektu zjistili, že emocionální obsah na internetu lze velmi účinně využít k propagandistickým účelům.

Autoři uvedli, že emotivní obsah může „vést publikum k iluzi ‚nezávislého myšlení‘ a přisuzovat iracionální emoce ‚spravedlivému rozhořčení‘ nebo ‚empatii‘, což prohlubuje hodnotové klamy“.

Podle pana Schweizera je TikTok jako emotivní platforma pro mladé lidi ideálním médiem pro propagandu čínského režimu.

„Propaganda říká: ‚Jakmile překročí tuto hranici a budou si myslet, že jim tento pocit patří, pak je máme, protože teď je můžeme nasměrovat směrem, kterým chtějí sami jít‘,“ konstatoval.

„A to už taky dělají.“

Nátlaková kampaň TikToku

Nátlaková kampaň TikToku proti návrhu zákona, který si vynucuje odprodej čínských akcií, odhaluje mobilizační sílu této aplikace.

Začátkem března TikTok vyzval své uživatele, aby lobbovali proti tomuto zákonu. Mnozí uživatelé byli po otevření aplikace upozorněni vyskakovacím oknem: „Podnikněte akci: Ozvěte se proti vypnutí aplikace TikTok.“ Uživatelé pak mohli zadat své poštovní směrovací číslo a zjistit telefonní čísla svých zástupců v Kongresu.

Klíčoví sponzoři zákona o TikToku obdrželi „tisíce“ telefonátů. Podle republikánského poslance Chipa Roye volaly děti a vyhrožovaly sebevraždou, pokud zákon projde.

Poté, co v polovině března Sněmovna reprezentantů drtivou většinou 352–65 hlasů zákon schválila, začali senátoři dostávat stejné telefonáty.

Jeden alarmující vzkaz byl zanechán republikánskému senátorovi Thomu Tillisovi, který zveřejnil na sociálních sítích.

Senátor Thom Tillis odchází z oběda s republikány v americkém Kapitolu 1. června 2023. (Anna Moneymaker / Getty Images)

„Dobře, poslouchej, jestli zakážeš TikTok, najdu si tě a zastřelím tě,“ říká jedna volající žena, zatímco ostatní se v pozadí chichotají. „To je práce pro lidi a je to moje jediná zábava. A lidi tady taky vydělávají peníze, víš? Snažím se takhle zbohatnout. Každopádně tě zastřelím, najdu si tě a rozřežu tě na kousky. Ahoj!“

Zákonodárci uvedli, že návrh zákona není zákazem TikToku, ale opatřením na ochranu Američanů před aplikacemi s algoritmy a sběrem dat ovládanými zahraničními protivníky. Podotýkají, že TikTok může nadále fungovat, pokud přeruší vazby se svou mateřskou společností se sídlem v Číně.

TikTok tvrdí něco jiného. „Tento návrh zákona je přímým zákazem TikToku, bez ohledu na to, jak moc se to autoři snaží maskovat,“ uvedl minulý měsíc v e-mailu pro Epoch Times mluvčí TikToku.

„Tento zákon pošlape práva 170 milionů Američanů podle prvního dodatku a připraví 5 milionů malých podniků o platformu, na kterou spoléhají při svém růstu a vytváření pracovních míst.“

Společnost TikTok mezitím ve Washingtonu provedla také rozsáhlou kampaň pro styk s veřejností.

TikTok snažil připojit ke slyšením v Kongresu, aby jeho generální ředitel mohl sedět vedle vedoucích pracovníků sociálních médií Meta a X, dle vysoce postaveného legislativního poradce.

Společnost vyvěsila na nádraží Union Station a Reaganově letišti velkoplošnou reklamu, v níž uvádí: „Jen v roce 2023 přispěl TikTok americké ekonomice částkou 24 miliard dolarů.“ Drobným písmem je uveden zdroj ze studie Oxford Economics. Neuvádí se v něm však, že studii zadala sama společnost TikTok.

Podle vysoce postaveného legislativního poradce se TikTok snažil připojit ke slyšením v Kongresu, aby jeho generální ředitel mohl sedět vedle vedoucích pracovníků sociálních médií Meta a X. Američané by tak mohli TikTok vnímat jako další kalifornskou společnost z oblasti sociálních médií.

Reklama TikTok na vlakové zastávce Union Station ve Washingtonu 31. března 2023. (Madalina Vasiliu / Epoch Times)

Jen další platforma sociálních médií?

Další incident ukazuje, že TikTok je více než jen zábavní a komerční internetová platforma pro Čínu.

Server Politico 17. dubna informoval, že se představitelé čínského velvyslanectví setkali se zaměstnanci Kongresu, aby lobbovali proti návrhu zákona o TikToku.

Vedoucí představitelé senátního výboru pro zpravodajské služby sdělili Epoch Times, že snahy čínského velvyslanectví ukazují, že čínská komunistická strana považuje TikTok za „strategické aktivum“ pro vlivové operace ve Spojených státech.

Podle amerického think tanku Pew Research Center získávají na této platformě pravidelně zprávy přibližně čtyři z deseti uživatelů TikToku ve Spojených státech a naprostá většina z nich je ve věku 18 až 29 let.

Podle Caina TikTok pronikl do komunikační infrastruktury Spojených států, která je v demokratických zemích obvykle přísně střežena, aby se omezilo vlastnictví zahraničních firem.

„TikTok v podstatě slouží stejnému účelu jako CNN nebo Fox News,“ zmínil. „Představte si ten chaos, který by nastal, kdyby čínská vláda ovládala CNN.“

Podle něj návrh zákona o TikToku pouze aktualizuje stávající zákony a rozšiřuje regulaci komunikační infrastruktury na sociální média. Tím, že TikTok vypadá jako další americká platforma sociálních médií, však může využít xenofobních, protiasijských argumentů nebo argumentů proti svobodě projevu.

Nicméně vůdci zahraničních protivníků by neměli mít ve Spojených státech neomezená práva podle prvního dodatku, míní Cain.

Lori Schottová (vlevo) drží fotografii své dcery Annalee na shromáždění ve Washingtonu, D.C., 31. ledna 2024. (Jemal Countess / Getty Images)

Podle něj je jen otázkou času, kdy bude TikTok prodán nebo zakázán.

Skutečně se zdá, že tomu tak je, neboť Senátem prošel návrh zákona schválený Sněmovnou reprezentantů, který dává společnosti ByteDance jeden rok na to, aby se zbavila svého vlastnictví TikToku, nebo bude zakázána.

„Je nešťastné, že Sněmovna reprezentantů využívá zástěrku důležité zahraniční a humanitární pomoci k tomu, aby opět protlačila návrh zákona o zákazu, který by pošlapal právo na svobodu projevu 170 milionů Američanů,“ uvedla 21. dubna společnost TikTok. Svým zaměstnancům také sdělila, že je bude žalovat na základě prvního dodatku.

Mezitím je Lori Schottová odhodlána vyprávět příběh své zesnulé dcery Annalee Schottové, aby pomohla dalším mladým lidem a jejich rodičům.

„Kdykoli si myslím, že už nemohu k tomuto tématu přiložit další podnět nebo ten příběh vyprávět ještě jednou, stačí si otevřít její účet na TikToku a vidím, že tento [přísun obsahu] pokračuje dodnes,“ řekla.

Na této zprávě se podílel Andrew Thornebrooke.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times a byl aktualizován českou redakcí.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram

Související témata