„Myslím, že Čína s tím má hodně společného… Vypadá to, že se nás snaží zabít,“ řekla jedna z matek, jejíž syn zemřel v důsledku fentanylu.

Marquita Berryová si vzpomíná, že když loni v říjnu vešla do ložnice svého syna, uslyšela tichou hudbu.

Našla ho sedět se zkříženýma nohama na konci postele, nakloněného dopředu, s jedním sluchátkem na rameni.

„Natáhla jsem k němu ruku, abych se ho dotkla, a poznala jsem, že už není …“ Paní Berryová se odmlčela.

Je to necelý rok, co fentanyl připravil o život jejího nejstaršího syna, třicetiletého Jamese Stafforda, který prožíval těžké chvíle a bojoval se závislostí na prášcích proti bolesti.

Podle ní se její syn, otec tří dětí, vydal hledat úlevu od bolesti do městečka Richburg v Jižní Karolíně, jen aby našel smrt v pilulce s fentanylem.

Smrt si přišla i pro mnoho jeho přátel, řekla paní Berryová. V roce 2022 jich na fentanyl zemřelo dvanáct.

Paní Berryová byla jednou ze stovek lidí, kteří se 13. července sešli na demonstraci proti fentanylu ve Washingtonu. Ona a další lidé, kteří kvůli smrtící droze ztratili své blízké, požadovali změny v politice, které by zachránily životy.

Paní Berryová uvedla, že se podle ní Čína stala obchodníkem se smrtí, a viní komunistickou zemi z předávkování svého syna, protože právě odtud pochází většina fentanylu.

„Myslím, že Čína s tím má hodně společného,“ řekla a dodala, že její smutek se změnil v hněv. „Vypadá to, jako by se nás snažili zabít. Byla bych ráda, kdyby [zákonodárci] zastavili všechny vazby s Čínou.“

Paní Berryová se domnívá, že otevřená hranice pomohla kartelům pašovat smrtící drogu do země přes Mexiko.

Mnozí členové Kongresu s tím souhlasí. V dubnu zákonodárci schválili zákon zvaný FEND OFF Fentanyl Act, který sankcionuje osoby a mezinárodní organizace obchodující s drogami, které jsou spojeny s obchodováním s nelegálním fentanylem a jeho prekurzory. Kritici však tvrdí, že je třeba udělat více, protože se zdá, že Čína a kartely se záměrně zaměřují na Američany.

(Zleva) James Stafford, jeho matka Marquita Berry a bratr Trinity Stafford na fotografii z října 2022. (Se svolením Lillie Allmon, Monumental Photography)

Někteří označují fentanylovou krizi za novodobou opiovou válku, která vypukla v roce 1839 mezi Brity a Číňany. Svůj název získala podle britské operace pašování opia, která proti vůli čínské vlády převážela tuto omamnou látku z indických kolonií do čínských přístavů.

Výběrový výbor pro Komunistickou stranu Číny (KS Číny) v rámci vyšetřování role KS Číny ve fentanylové krizi na dubnovém zasedání podrobně popsal důkazy o tom, že Čína používá fentanyl jako součást nekonvenční války proti Západu.

Výbor poukázal na to, že čínský generál Qiao Liang veřejně diskutoval o „drogové válce, která způsobuje katastrofy v jiných zemích a zároveň přináší obrovské zisky“ jako o válečné taktice.

Šetřením bylo zjištěno, že více než 97 % prekurzorů neboli chemických látek používaných při výrobě fentanylu pochází z Číny.

Podle zjištění výboru jsou vrcholní čínští představitelé a KS Číny zapojeni do schémat praní špinavých peněz z prodeje fentanylových chemikálií, která využívají kryptoměny. Zároveň zjistili, že mexické nadnárodní zločinecké organizace provedly platby v hodnotě desítek milionů dolarů v kryptoměnách čínským výrobcům chemikálií za prekurzory fentanylu.

Na slyšení senátního výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti v roce 2023 senátorka Elizabeth Warrenová uvedla, že kryptoměny podporují fentanylovou krizi kvůli mezeře v regulaci boje proti praní špinavých peněz.

Čína podporuje výrobu fentanylu prostřednictvím vládních dotací v podobě slev pro společnosti, které jej vyrábějí.

Podle výboru Čína chrání společnosti vyrábějící fentanyl uvnitř svých hranic, pokud jsou prekurzory prodávány mimo Čínu.

Výbor zjistil, že uvnitř KS Číny mohou působit společnosti, které vyrábějí chemické látky analogické fentanylu, jako je alfentanil a 3-methylfentanyl, za účelem výroby fentanylu, což je syntetický opioid.

Jejich šetření odhalilo, že KS Číny chrání obchodníky s fentanylem.

Vysocí američtí představitelé orgánů činných v trestním řízení ve výslužbě výboru sdělili, že své čínské protějšky upozorňovali na obchodování s fentanylem v Číně, ačkoli tyto obavy zůstaly bez odezvy. Uvedli, že namísto pomoci KS Číny společnosti varovala, že americké orgány činné v trestním řízení jsou jim na stopě.

Počátkem roku 2024 výbor prověřil sedm internetových stránek elektronického obchodu a zjistil, že více než 31 000 čínských společností prodává nelegální drogy, přičemž některé z nich zaručovaly, že obejdou americkou celní správu.

(Nahoře) Lidé stojí ve frontě na kontrolu celníků ve vstupním přístavu San Ysidro v Kalifornii 2. října 2019. (Vlevo dole) Pracovník oddělení celní a pohraniční ochrany USA, obchodu a nákladu nalezne v zásilce pilulky oxykodonu na letišti Johna F. Kennedyho v poštovním zařízení americké pošty v New Yorku 24. června 2019. (Vpravo dole) Agent americké celní a pohraniční ochrany váží balíček s fentanylem ve vstupním přístavu San Ysidro v Kalifornii 2. října 2019. (Sandy Huffaker / AFP Getty Images, Johannes Eisele / AFP Getty Images).

Fentanyl, který je údajně 50 až 100krát silnější než morfin, může rychle způsobit selhání dýchání a smrt.

Údaje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazují, že v roce 2023 zemřelo ve Spojených státech na syntetické opioidy téměř 75 000 lidí.

Během prezentace Hudsonova institutu o fentanylové krizi, která se konala 12. července, Raymond Donovan, bývalý operační ředitel Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), uvedl, že členové KS Číny jsou často členy výkonné rady čínských chemických společností.

„Uznáváme také, že několik chemických společností, které jsme vyšetřovali, bylo ve skutečnosti ve vlastnictví státu,“ řekl Donovan, který svědčil před Výběrovým výborem pro KS Číny.

Uvedl, že Čína se podílí na dodávkách fentanylu do Mexika, který se pak dostává do Spojených států a trhá sociální strukturu země, zatímco Čína bohatne na jeho prodeji.

„Vnímají to jako americký problém,“ řekl Donovan.

Podle něj se fentanyl ve Spojených státech a Kanadě stále častěji prodává prostřednictvím aplikace WeChat, kterou ovládá Čína.

Lidé, kteří chtěli koupit drogy, tak dříve činili prostřednictvím známých osob nebo míst, kde mohli najít dealery, ale tento model vymírá.

Mexické kartely vybudovaly kompletní Hedvábnou stezku.

Ammon Blair, bývalý agent pohraniční stráže

„Novým prostředkem pro distribuci jsou sociální média v celé Americe,“ řekl Donovan.

Chemické látky obsahující fentanyl se dodávají do Mexika, kde je kartely často lisují do padělaných pilulek, které se pašují do Spojených států a prodávají.

Ammon Blair, bývalý agent pohraniční stráže, který nyní působí jako vedoucí pracovník Texas Public Policy Foundation, uvedl, že Čína a kartely jsou rovnocennými partnery při převádění fentanylu přes jižní hranici USA.

„Mexické kartely vybudovaly kompletní Hedvábnou stezku,“ řekl deníku Epoch Times.

(Nahoře) Voják stojí na stráži v tajné laboratoři na zpracování drog, která byla objevena v Tlajomulco de Zuniga na předměstí mexické Guadalajary 9. února 2012. (Dole) Zdravotničtí pracovníci se připravují na zničení balíčků s falešnými léky zabavenými v Číně, na této fotografii. Čína chrání společnosti vyrábějící fentanyl uvnitř svých hranic, pokud jsou prekurzory prodávány mimo Čínu. (Hector Guerrero / AFP Getty Images, STR / AFP Getty Images)

Čína si uvědomuje, že mexické kartely již mají vybudovanou distribuční síť ve městech a obcích po celé Americe, uvedl Blair. Kartely používají rozptýlenou taktiku pašování drog přes vstupní přístavy, pomocí dronů, tunelů, kartelových mul a dokonce i práškovacích letadel.

Podle Blaira nadnárodní zločinecké skupiny využily politiky otevřených hranic Bidenovy vlády.

Hraniční agenti byli od roku 2021 zaneprázdněni zpracováním přibližně 10 milionů nelegálních přistěhovalců, kteří překročili hranice Spojených států, což znamená, že hlídky podél 2000 mil dlouhé jihozápadní hranice byly rozptýleny, což umožnilo více úniků, řekl.

Blair uvedl, že pašeráci drog používají taktiku návnady, aby se přes vstupní místa dostaly větší skrýše drog. Kartely organizují odhalení kurýrů s malým množstvím drog, což umožňuje dalšímu drogovému kurýrovi s větším nákladem nepozorovaně proklouznout.

Drogy jsou převáženy nad jižní hranicí dronem nebo práškovacím letadlem a shazovány na pole nebo ranče, kde balíčky s drogami vyzvedávají distributoři, kteří jsou někdy nelegálními přistěhovalci, uvedl.

Je dokonce známo, že členové kartelu používají k doručování drog z Mexika do Texasu systém řetězových kladek pod řekou Rio Grande, řekl.

Agent americké pohraniční stráže hovoří s nelegálními přistěhovalci v texaském El Pasu 20. prosince 2022. (John Moore / Getty Images)

Vražedné pilulky

Sandra Bagwellová, která žije v texaském pohraničním městě Mission, přišla o syna kvůli fentanylu poté, co si vzal jednu pilulku vyrobenou tak, aby vypadala jako lék proti bolesti.

V dubnu 2022 prošel její syn Ryan Christopher Bagwell s přítelem vstupním přístavem do mexického města Nuevo Progresso.

Lidé, kteří žijí podél texaské hranice, často chodí do mexických pohraničních měst nakupovat levné zboží. Obyvatelé pohraničí mají také ve zvyku nakupovat léky na předpis v mexických lékárnách a navštěvovat tam lékaře, protože je to mnohem levnější než ve státech.

S nárůstem počtu kartelů, kriminality a pašování drog se však tato možnost stala riskantnější.

Syn paní Bagwellové si během pobytu v Mexiku koupil v lékárně něco, co měl být Percocet, lék proti bolesti.

Vzhledem k tomu, že v Mexiku kupovala léky na předpis, zajímalo paní Bagwellovou, zda si její syn myslí, že je to bezpečné.

„Vzal si jednu pilulku a už se neprobudil,“ řekla deníku Epoch Times.

Paní Bagwellová uvedla, že úřady se domnívají, že mexické kartely nyní kontrolují některé lékárny v Mexiku, kde se prodávají autenticky vypadající pilulky v zapečetěných lahvičkách.

Poté, co se dostala do synova telefonu, našla na Snapchatu fotografie pilulek zakoupených během pobytu v Mexiku. Tři měsíce po jeho smrti našla paní Bagwellová v jeho pokoji lahvičku s Percocetem a předala ji úřadům k testování.

Padělané pilulky z Mexika podle ní obsahovaly 11 miligramů fentanylu, což je pětinásobek smrtelné dávky.

Za smrtelnou dávku fentanylu se považují 2 miligramy, což odpovídá 10 až 15 zrnkům kuchyňské soli.

Balíčky s fentanylem jsou vystaveny v severovýchodní regionální laboratoři Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v New Yorku 8. října 2019. Až sedm z deseti tablet zabavených DEA obsahuje smrtelnou dávku fentanylu. (Don Emmert / AFP Getty Images)
Balíčky s fentanylem jsou vystaveny v severovýchodní regionální laboratoři Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v New Yorku 8. října 2019. Až sedm z deseti tablet zabavených DEA obsahuje smrtelnou dávku fentanylu. (Don Emmert / AFP Getty Images)

Podle texaského ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb se některé padělané pilulky tváří jako opioidy na předpis, jako jsou oxykodon, Percocet, hydrokodon (Vicodin) a alprazolam (Xanax), nebo jako stimulanty, jako jsou amfetaminy (Adderall).

Často se prodávají na sociálních sítích a platformách elektronického obchodu, takže jsou dostupné komukoli s chytrým telefonem, včetně dospívajících a mladých dospělých.

Až sedm z deseti tablet zabavených úřadem DEA obsahuje smrtelnou dávku fentanylu.

Paní Bagwellová viní z fentanylové krize, která připravila jejího syna o život, mexické kartely a Čínu.

Fentanyl je zbraň hromadného ničení. Ničí rodiny po celých Spojených státech.

Sandra Bagwellová, matka jedné z obětí

I když se domnívá, že jedním ze způsobů, jak zachránit životy, by bylo úplné uzavření hranic, připouští, že kartely by si stejně našly způsob, jak pašovat drogy.

V centru fentanylové krize podle ní zůstává Čína. Řekla, že tomu zpočátku nechtěla věřit, ale nyní má pocit, že Čína vyhlásila válku americkým rodinám.

„Je to útok,“ řekla. „Fentanyl je zbraň hromadného ničení. Ničí rodiny po celých Spojených státech.“

Na této zprávě se podílel reportér Joseph Lord.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram