Dr. Yuhong Dong

17. 9. 2024

Žhavá diskuze o původu covid-19 trvá již čtyři roky. Jak lze skloubit protichůdné názory?

Pandemie covidu-19 skončila. Počet akutních případů se výrazně snížil, lidé se vracejí do zaměstnání a její výskyt v sociálních médiích téměř vyprchal, přičemž na obzoru čeká nová potenciální pandemie. Než se však posuneme dál, je důležité se zamyslet a položit si otázku: co způsobilo tuto největší pandemii 21. století?

Otázka, jak se covid-19 dostal k lidem, zatím ani po čtyřech letech nedospěla k definitivnímu závěru.

V současné době převládají dvě teorie: Jedna zahrnuje přirozený a druhá laboratorní původ. Mnozí přehlížejí alternativní možnosti, které leží mimo přírodní a laboratorní vysvětlení.

Virus jednorožce

Stejně jako bájný jednorožec, který představuje něco vzácného a výjimečného, představuje covid-19 jedinečný soubor výzev a nebezpečí, s jakými se nesetkáváme u žádného jiného viru, což z něj činí hrozivou a bezprecedentní hrozbu pro celosvětové zdraví.

Bezprecedentní vlastnosti covidu-19 – jeho patogenita a přenosnost – se vymykají tomu, s čím se dosud setkal jakýkoli virolog nebo lékař.

Původní covid-19 z Wuhanu se mohl široce rozptýlit po celém těle, začínal v plicích a postihoval různé životně důležité orgány, včetně mozku, srdce, cév, jater, ledvin a střev.

Jiné viry, jako například virus SARS, mohou rovněž postihnout více orgánů, i když ne v takovém rozsahu a závažnosti jako covid-19. Většina komplikací SARS je samovolná nebo reverzibilní, i když někdy může dojít k závažnému onemocnění. Naproti tomu u pacientů s covidem-19 byly častěji hlášeny smrtelné komplikace, jako je srdeční selhání, akutní srdeční poškození a plicní embolie. Virus chřipky infikuje mnohem méně orgánů a jeho průběh je mnohem méně závažný než u původního covidu-19  z Wuhanu.

Covid-19 může napadnout téměř všechny části těla díky několika klíčovým faktorům:

  • Vazba na receptor ACE2: virus se pomocí svého klíče – spike proteinu – navázal na receptor angiotenzin konvertujícího enzymu 2 (ACE2), který je strážcem našich buněk a umožňuje viru vstup.
  • Zánět a cytokinová bouře: po vstupu do organismu vyvolá spike protein zánět, který může způsobit extrémní imunitní reakci (cytokinovou bouři), jež může vést k selhání mnoha orgánů.
  • Poškození krevních cév: spike protein může poškodit krevní cévy a způsobit krevní sraženiny v životně důležitých orgánech, které mohou vést k závažným komplikacím, jako je srdeční infarkt, mrtvice a náhlá smrt.

1. Teorie přirozeného původu

Jedna z hlavních navrhovaných příčin vzniku covidu-19 má kořeny v přirozeném původu.

Virus nemůže přežít mimo živý organismus – koronaviry, které způsobují závažná onemocnění u lidí, mají obvykle přirozený rezervoár, kterým jsou obvykle netopýři. Tyto rezervoáry umožňují viru přetrvávat v přírodě a občas přeskočit na člověka nebo jiná zvířata, což vede k propuknutí epidemie.

Než však mohou způsobit onemocnění u člověka, je zapotřebí také mezihostitel. Přechodnými hostiteli SARS a MERS jsou například civetty a velbloudi.

V případě covidu-19 však existují dva podstatné důvody, proč mnozí zpochybňují možnost přirozeného původu.

Žádný potvrzený přírodní hostitel

Navzdory rozsáhlému vyšetřovacímu úsilí nebylo potvrzeno, že by přirozeným hostitelem covidu-19 bylo nějaké zvíře.

Covid-19 nemůže přímo infikovat buňky netopýrů, což naznačuje, že netopýři pravděpodobně nejsou jeho přirozeným hostitelem.

Peter Daszak ve své publikaci uvedl, že covid-19 nebyl nalezen u luskounů (šupinatých savců) ve volné přírodě ani na obchodních trzích, takže je nepravděpodobné, že by byli mezihostiteli covidu-19. Kromě toho žijí luskouni daleko od lidí, a proto je nepravděpodobné, že by mohli sloužit jako mezihostitelé.

Neobvyklá zvířata obchodovaná na trhu s mořskými plody v Huanan, kde se koncentrovala většina prvních případů u lidí, byla zpočátku považována za potenciální hostitele. Některé vzorky stěrů z prostředí trhu byly pozitivní. U žádného vzorku odebraného z těchto zvířat však nebyl covid-19 zjištěn.

Na rozdíl od SARS a MERS nebylo navzdory rozsáhlému vyšetřování potvrzeno, že by přirozeným hostitelem covidu-19 bylo zvíře. Ilustrace: The Epoch Times, Shutterstock

Takzvaný „pacient nula“ a třetina až polovina z první várky nahlášených pacientů navíc nebyli vystaveni kontaktu s trhem s mořskými plody Huanan. Tato skutečnost naznačuje, že virus mohl kolovat v komunitě ještě předtím, než byl zjištěn na trhu.

Jesse D. Bloom z Fred Hutchinson Cancer Research Center identifikoval smazaný soubor dat obsahující sekvence covidu-19 od ještě dřívějších pacientů s epidemií ve Wuhanu, který objevil z archivní databáze Národního ústavu zdraví. Bloom provedl genomickou analýzu, která znovu potvrdila, že trh s mořskými plody v Huananu nebyl původním zdrojem epidemie viru.

Přestože spike protein tohoto viru může infikovat fretky a kočky, neexistuje žádný přesvědčivý epidemiologický ani genomický důkaz, že by tato zvířata přispěla k počátečním fázím pandemie covidu-19.

Jedinečné funkce vzdorují šancím

Všechny koronaviry mají špičatou korunu složenou ze spike proteinů. Spike protein se dělí na dvě části: S1 a S2.

  • S1 je vazebná složka analogická klíči od dveří, který se zakusuje do zámku. Umožňuje viru připojit se k hostitelským buňkám.
  • S2 funguje jako základna klíče nebo jeho příď, která podpírá S1 a usnadňuje proces odemykání.

„Klíče“ covidu-19 – konkrétně jeho spike protein – lze do zámku vložit prostřednictvím receptorů ACE2 v našem těle snadněji a rychleji než u jiných blízkých příbuzných. To přispívá k jeho vysoké přenosnosti a rozsáhlému dopadu.

Poté, co se covid-19 nejprve připojí k receptoru ACE2, „nůžkový“ enzym zvaný FURIN v lidském těle přestřihne mezi S1 a S2 u spike proteinu. Toto rozštěpení umožňuje viru plynulejší navázání na ACE2. Podjednotka S2 se pak spojí s membránou lidské buňky a stabilizuje vazbu podjednotky S1 s ACE2.

Nůžky fungují jako klíče s pilovitými vzory, které dokonale zapadají do zámků. Je pozoruhodné, že covid-19 má v místě mezi podjednotkami S1 a S2 svého spike proteinu přesně požadovaný lidský bod střihu – 12 dalších nukleotidů. Tato vložka je dokonale umístěna tak, aby lidské enzymy mohly účinně štěpit spike protein, což viru pomáhá pronikat do lidských buněk.

Z rodiny betakoronavirů má jedinečnou štěpnou sekvenci FURIN pouze covid-19. Ilustrace: Epoch Times, Shutterstock

„SARS-CoV-2 je jediným z více než 800 známých koronavirů příbuzných SARS, který má FCS [štěpné místo FURIN],“ prohlásil Richard H. Ebright, profesor chemie a chemické biologie na Rutgersově univerzitě (Board of Governors), během slyšení v Kongresu 18. června.

„Z matematického hlediska toto zjištění samo o sobě znamená, že pravděpodobnost setkání s přirozeným koronavirem souvisejícím se SARS, který má FCS, je menší než jedna ku 800,“ dodal.

Další unikátní genetické kódy covidu-19 dále snížily pravděpodobnost přirozeného vývoje.

„Na základě těchto vlastností“ je pravděpodobnost, že se přirozeně vyvinul z přirozeného předka viru, ‚menší než jedna ku 1,2 miliardě‘, jak uvedl Dr. Steven Quay, bývalý člen fakulty na Stanford University School of Medicine, který svědčil na slyšení a své svědectví podepřel analytickou zprávou.

Toto číslo je přibližně vypočteno na základě teorie fylogenetického stromu. Dokonce i geny jeho nejbližšího příbuzného viru RaTG13, který virologové z Wuhanu prohlásili za předka covidu-19, jsou s virem covidu-19 shodné z 96 %, přičemž rozdíly mezi nimi činí více než 1 000 nukleotidů.

Podle teorie molekulárních hodin by trvalo dlouhou dobu – potenciálně několik set tisíc let – než by se virus RaTG13 přirozeně vyvinul v covid-19, a pro tak dlouhou dobu evoluce neexistují žádné důkazy. Vědci proto nepovažují virus RaTG13 přesvědčivě za předka covidu-19.

Zjednodušeně řečeno, virologové nemohou na základě současných vědeckých teorií určit vhodného předka covidu-19. Přesto se o těchto výpočtech vedou diskuse a ne všichni odborníci vylučují přirozenou evoluci.

Mezitím se ve stejném městě, kde pandemie covidu-19 vznikla, nacházel Wuhanský virologický institut (WIV). WIV se dlouhodobě zabývá výzkumem koronavirů souvisejících s netopýry a virů podobných SARS. Tento ústav také provedl značný objem výzkumu v oblasti GOF (gain-of-function), který zahrnuje posílení funkcí viru.

WIV přirozeně přitáhl pozornost celého světa a stal se ústředním bodem debaty o původu pandemie covidu-19.

2. Teorie laboratorního původu

Než se začneme zabývat původem v laboratoři, měli bychom si ujasnit jednu věc: ať už covid-19 pochází z laboratoře ve Wuhanu, nebo ne, historie riskantního a neetického výzkumu v této laboratoři – která funguje pod vedením Komunistické strany Číny (KS Číny) – je základním problémem, který je třeba řešit.

Pandemie covidu-19 vypukla ve městě, kde se provádí nejpokročilejší laboratorní výzkum virů podobných SARS na světě. To je hlavní důvod, proč byl zvažován scénář laboratorního původu.

Rizikový výzkum

V laboratoři ve Wuhanu používají virologové netopýří koronaviry k manipulaci s viry podobnými SARS již nejméně deset let.

V roce 2010 virologové z Wuhanu poprvé zjistili, že koronaviry používají spike protein jako klíč k vazbě na receptory ACE2, které jsou široce rozmístěny na povrchu buněk životně důležitých orgánů v těle.

V roce 2013 izolovali specifický netopýří koronavirus (WIV1), který nesl typ spike proteinu, jenž se může vázat na lidský ACE2.

V roce 2015 upravili geny přírodních virů a vytvořili nový virus podobný SARS, který může infikovat lidské buňky a přeskakovat ze zvířat na člověka.

V uniklé zprávě NIH se uvádí, že společnost WIV vytvořila nové viry podobné SARS, které se mohou množit až 10 000krát více kopiemi původního viru u geneticky upravených myší exprimujících lidské receptory ACE2, což napodobuje lidskou infekci.

Kromě přirozeně se vyskytujícího netopýřího viru (WIV1) jsou dalšími koronaviry, u nichž bylo zjištěno, že se vážou na lidské receptory ACE2, virus SARS, covid-19 a údajné čtyři viry vytvořené WIV prostřednictvím studií GOF – tři viry uvedené ve výše uvedené uniklé zprávě NIH a virus SHC014-MA15 uvedený ve studii Nature Medicine z roku 2015.

V roce 2021 zveřejnil The Intercept  uniklý návrh výzkumu s názvem DEFUSE, která byla předložena v roce 2018. Tento návrh obsahoval výzkumný plán na získání funkční schopnosti, který měl do genů viru vložit specifické štěpné místo – FURIN.

Ačkoli se neprokázalo, že by viry vytvořené společností WIV byly stejné jako viry způsobující covid-19, společnost WIV hodlá změnit a posílit funkce netopýřích koronavirů.

Podle některých názorů byl výzkum prováděný WIV prováděn za účelem lepšího pochopení přírodních koronavirů a jejich přenosu bez skrytých motivů.

Událostmi nabité období: Říjen až listopad 2019

KS Číny oznámila, že první případ onemocnění covidem-19 se vyskytl 1. prosince 2019, přičemž místem nákazy byl trh s mořskými plody Wuhan Huanan.

Několik vyšetřovacích zpráv odhalilo, že závažná, záhadná infekce se ve Wuhanu v tichosti objevila již nejméně dva měsíce předtím.

1. Skupina amerických vědců, především z Kalifornské univerzity v San Diegu, zkoumala genomické údaje z prvních případů výskytu covidu-19 a pomocí vědeckého modelu určila, kdy se lidé mohli nakazit. Z jejich studie vyplývá, že infekce začala mezi polovinou října a polovinou listopadu 2019 v čínské provincii Hubei.

Je třeba poznamenat, že tato i další genomické studie byly retrospektivní a nemohou definitivně potvrdit přenos, i když tato zjištění na takovou možnost poukazují.

2. Podle údajů z čínského sledování chřipce podobných onemocnění (ILI) ve Wuhanu předložených Světové zdravotnické organizaci (WHO) se v posledním listopadovém týdnu 2019 (24.-30. 11.) objevil prudký nárůst (obr. 1), který rychle překročil trend v celém období 2016-2018.

Pokud by případy ILI v tomto týdnu byly způsobeny infekcí covidu-19, s ohledem na inkubační dobu 2-14 dní by období výskytu infekce spadalo do týdne od 16. listopadu nebo dříve – tedy do stejného časového rámce, jaký uvádí výše zmíněná zpráva o genomické studii v USA.

Zpráva WHO navíc upozornila také na nevysvětlitelný nárůst (obr. 2C) laboratorně negativních případů ILI ve Wuhanu v polovině listopadu 2019. Mezitím publikovaná studie z roku 2022 naznačuje, že tyto chřipka-negativní případy ILI mohly sloužit jako potenciální přenos covidu-19.

3. Diplomaté působící na generálním konzulátu USA ve Wuhanu potvrdili cenné přímé zkušenosti s neobvyklou záhadnou epidemií ve Wuhanu v říjnu 2019. Později se američtí diplomaté z Číny odstěhovali.

Zástupce vedoucího konzulárního oddělení amerického konzulátu v Číně Russell J. Westergard později napsal v časopise State Magazine:

„V polovině října 2019 věděl specializovaný tým na generálním konzulátu USA ve Wuhanu, že město zasáhlo něco, co bylo považováno za neobvykle krutou chřipkovou sezónu. V listopadu se nemoc zhoršila. Když v polovině prosince začaly městské úřady uzavírat veřejné školy, aby kontrolovaly šíření nemoci, tým předal informaci velvyslanectví v Pekingu a pokračoval v monitorování.“

4. Ve zprávě o dohledu nad odpadními vodami italského ministerstva životního prostředí, zdraví a výživy a veterinárního veřejného zdraví se uvádí, že ve vzorcích odpadních vod z Itálie byly nalezeny stopy covidu-19 již 18. prosince 2019.

Existuje potenciální odpověď na otázku, jak se mohly případy covidu-19 dostat do Evropy tak brzy:

Světové vojenské hry 2019 – jakási olympiáda pro vojáky – se konaly ve Wuhanu od 18. října a trvaly devět dní. Zúčastnilo se jich téměř 10 000 vojenských sportovců z více než 100 zemí, včetně těch z velkých evropských zemí.

Uvádí se, že sportovci z Německa, Itálie, Francie a Švédska po návštěvě Wuhanu onemocněli. Pozoruhodné je, že na počátku pandemie byly nejvíce zasaženy právě tyto země.

Chybějící střípky z teorie o laboratorním původu

Zjednodušeně řečeno, čínská laboratoř prováděla riskantní studie. Kromě toho se zdá, že KS Číny zatajuje fakta o tom, kdy covid-19 poprvé vypukl – podobně jako v případě jiných epidemií, například epidemie SARS v roce 2003.

Mnoho vědců se proto přiklání k hypotéze o úniku z wuhanské laboratoře.

Jedna otázka je však přehlížena: Byli virologové z WIV vůbec schopni vytvořit covid-19, který nakazil stovky milionů lidí po celém světě, ochromil světovou ekonomiku a způsobil největší pandemii od španělské chřipky v roce 1918?

Neexistuje žádný důkaz, že WIV vytvořil stejný virus jako ten způsobující covid-19. Viry vzniklé na základě výzkumu GOF, které byly nalezeny ve WIV, se stále velmi liší od toho, který by mohl šířit covid-19, i když mají podobné vlastnosti.

Pravděpodobnost výroby unikátního složení genu viru způsobujícího onemocnění covid-19 je přibližně 1 ku 1 miliardě. Mohli virologové WIV tuto šanci překonat? Mají virologové takové schopnosti, aby zcela ovládli výsledek svého výzkumu GOF?

Mít cíl a experimentovat v laboratoři nemusí nutně vést k požadovanému výsledku. WIV si možná přála zvýšit funkci koronaviru odvozeného od netopýra, ale nemusela být schopna navrhnout virus, který by způsobil globální pandemii, ani kontrolovat výsledek svého výzkumného procesu GOF.

Gigi Kwik Gronvallová, profesorka v oboru environmentálního zdraví a inženýrství a vedoucí vědecká pracovnice Centra zdravotní bezpečnosti Johnse Hopkinse, v článku pro Hopkinsovu agenturu Bloomberg Public Health uvedla: „Kdybych byla schopna ‚rozumně předvídat‘, co se v laboratoři stane, získala bych doktorát za šest měsíců místo za čtyři roky.“

Na jedné straně by manipulace s viry mohla vést k vytvoření něčeho extrémně škodlivého, na druhé straně by také mohla vést k vytvoření viru, který by byl mnohem méně účinný než ten způsobující onemocnění covidem-19.

Ačkoli se mnozí vědci přikláněli k hypotéze o úniku z wuhanské laboratoře, laboratorně vytvořené koronaviry se od covidu-19 velmi lišily. Ilustrace: Epoch Times, Shutterstock

3. Mimo teorii přírodního nebo laboratorního původu

Věda nedokáže vše vysvětlit.

Pokud ani přírodní, ani laboratorní původ definitivně nevysvětlují vznik viru způsobujícího covid-19, vyvolává to domněnku, že naše současné vědecké teorie jsou možná příliš omezené na to, aby plně vysvětlily jeho vznik. Jinými slovy, je možné, že existují i jiné možnosti – o kterých zatím nevíme.

Věda významně posunula naše dosavadní chápání světa a na základě pozorování, experimentů a empirických důkazů poskytla vysvětlení nesčetných jevů.

Přesto má svá omezení – řada základních vědeckých otázek zůstává nezodpovězena.

V roce 2021 zveřejnil časopis Science 125 otázek, které nelze vysvětlit současnými vědeckými teoriemi. Tyto otázky pokrývaly celou škálu výzkumů, včetně oborů astronomie, fyziky, matematiky, chemie, medicíny, věd o živé přírodě, neurověd, ekologie, energetiky a umělé inteligence.

Navzdory významným pokrokům vědců zůstává mnoho základních vědeckých otázek nezodpovězeno. Snímek obrazovky prostřednictvím Epoch Times

Například původ člověka a lidského vědomí stále není z velké části objasněn a vědci si s těmito tématy stále lámou hlavu, ačkoli v jejich zkoumání bylo dosaženo pokroku.

Charles Darwin sice před 165 lety navrhl evoluční teorii, nedokázal však vysvětlit vznik mnoha biologických druhů. Existuje řada záhad týkajících se vývoje druhů, které Darwin nedokázal vysvětlit, což ho mnohdy frustrovalo.

Jeden z pozoruhodných příkladů spočívá v náhlém objevení se kvetoucích rostlin v křídových vrstvách asi před 110 miliony let. V dopise svému blízkému příteli, botanikovi Dr. Josephu Hookerovi, z roku 1879 Darwin označil rychlou diverzifikaci vyšších rostlin za „nepochopitelnou záhadu“.

Takových záhad je mnoho a podtrhují omezení současné vědy. Při dalším zkoumání je nezbytné si uvědomit, že některé vyšší pojmy mohou ležet mimo dosah vědeckého zkoumání, což nás vybízí k přijetí širší perspektivy.

Narazí-li věda na strop, můžeme lépe pochopit původ života jen tehdy, když jej překročíme. Musíme se zbavit zastaralých pojmů, abychom zjednodušili naše chápání vzniku života, včetně vzniku viru způsobujícího covid-19.

Komunistická strana Číny by měla být hnána k zodpovědnosti

Zatímco původ viru zůstává záhadou, nemůžeme přehlížet riskantní výzkum WIV gain-of-function. Když lidé manipulují s přírodou, aniž by dodržovali etická pravidla, výrazně tím vzrůstá možnost nepředvídaných katastrof.

WIV překročila stanovené hranice bezpečnosti a etiky. Bez ohledu na to, zda budou upravené viry z laboratoří vypuštěny, nebo ne, jejich bezohledné experimenty vystavují světovou populaci značnému riziku.

Musíme podrobně prošetřit dokumentaci laboratoře o virulentních virech a zvířatech, která zkoumala, protože tato laboratoř stále znemožňuje přístup odborníkům a provedení vyšetřování.

Od vypuknutí pandemie covidu-19 navíc KS Číny opakovaně odkládala hlášení a snažila se situaci zakrýt, čímž bránila koordinované celosvětové preventivní reakci.

Čína byla kdysi proslulá svou ryzostí a morálkou.

Bez ohledu na konečný původ viru vedl totalitní režim KS Číny, nedostatek odpovědnosti a neprůhledná politika k poškození milionů životů. Za své činy se musí zodpovídat.

Zatímco KS Číny musí nést odpovědnost za katastrofální globální dopad pandemie covidu-19, konečný původ viru může ležet mimo laboratoře a současné vědecké poznatky, protože stále existuje mnoho neznámých. Je nezbytné, abychom zůstali otevření, vážili si toho, co máme, a dodržovali tradice a lidské hodnoty, abychom se lépe chránili před budoucími pandemiemi.

ete

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times. Epoch Health vítá odbornou diskusi a přátelskou debatu. Chcete-li zaslat názorový článek, postupujte podle těchto pokynů a odešlete jej namety@epochtimes.cz.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram