Zvolený prezident potvrzuje jednotlivé členy kabinetu od týdne po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024.
Necelý týden po svém vítězství nad viceprezidentkou Kamalou Harrisovou začíná zvolený prezident Donald Trump dokončovat seznam členů svého kabinetu.
Prezidentův kabinet obvykle zahrnuje viceprezidenta a vedoucí 15 výkonných oddělení, včetně šéfa prezidentova personálu, ministra zahraničí a správce Agentury pro ochranu životního prostředí (obdoba ministra životního prostředí).
Zde je seznam osob, které Trump do svého kabinetu zatím vybral, přičemž většinu z nich čeká příští rok schvalování Senátem:
Brooke Rollinsová, ministryně zemědělství
Brooke Rollinsová povede v Trumpově administrativě americké ministerstvo zemědělství (USDA), pokud ji Senát schválí.
„Závazek Brooke podporovat americké farmáře, bránit americkou potravinovou soběstačnost a obnovit malá americká města závislá na zemědělství nemá konkurenci,“ uvedl Trump v prohlášení, v němž 23. listopadu oznámil její nominaci.
Rollinsová již dříve pracovala v Trumpově ekonomickém poradním sboru v roce 2016. Poté působila v jeho první administrativě jako ředitelka Rady pro domácí politiku, ředitelka Trumpova úřadu pro americké inovace a jako jeho asistentka pro strategické iniciativy.
Po skončení Trumpova prvního funkčního období se Rollinsová stala prezidentkou a výkonnou ředitelkou America First Policy Institute.
V nové funkci bude dohlížet na různé programy týkající se zemědělství, potravin a přírodních zdrojů.
Russ Vought, ředitel Úřadu pro řízení a rozpočet
Trump jmenoval Russe Vouta ředitelem Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB).
Pokud bude Vought potvrzen, bude opět zastávat funkci, kterou již zastával během Trumpova prvního funkčního období. Vought byl druhým Trumpovým ředitelem OMB během jeho prvního funkčního období, v roce 2019 vystřídal Micka Mulvaneyho.
OMB je složkou prezidentské exekutivy, jejímž hlavním úkolem je sestavovat prezidentovy rozpočtové návrhy k naplnění jeho politických cílů.
Vought naznačil nadšení vrátit se do funkce ředitele OMB v příspěvku na X po oznámení Trumpovy nominace.
„Ve jménu amerického lidu je tu nedokončená práce a je to životní pocta, že mi znovu zavolali,“ řekl Vought.
Vought se podílel na sepsání částí Projektu 2025, návrhu stanoveného nadací Heritage Foundation o tom, jak by mohla postupovat konzervativní prezidentská administrativa. Trump se od návrhu v rámci kampaně distancoval a uvedl, že s některými myšlenkami uvedenými ve více než 900stránkovém dokumentu nesouhlasí.
Scott Bessent, ministr financí
Scott Bessent, finančník z Wall Street, je Trumpovým kandidátem na post ministra financí.
„Scott je široce respektován jako jeden z předních světových mezinárodních investorů a geopolitických a ekonomických stratégů,“ uvedl Trump v prohlášení z 22. listopadu. „Scottův příběh je příběhem amerického snu.“
Bessent předstihl další špičková jména, která se ucházela o tento vysoký post, včetně bývalého člena Rady guvernérů Federálního rezervního systému Kevina Warshe a generálního ředitele společnosti Apollo Wealth Management Marca Rowana.
Bessent dříve intenzivně spolupracoval s levicovým miliardářem Georgem Sorosem, před deseti lety působil jako investiční ředitel jeho Soros Fund Management. Z firmy vedené Sorosem odešel, aby založil Key Square Group, která od Sorose získala investici ve výši 2 miliard dolarů.
Bessent se do značné míry držel stranou politického dění. Během voleb v roce 2024 uspořádal pro Trumpa několik fundraisingových akcí, což bylo jeho první zapojení do politiky od roku 2000, kdy podpořil kandidaturu viceprezidenta Ala Gora do Bílého domu.
Vyjádřil širokou podporu Trumpovým celním plánům a cla označil za „úžasný nástroj“, ale uvedl, že tato cla – včetně univerzálního cla na veškeré zboží ve výši 10 až 20 % a 60 až 100 % cla na čínské zboží – by měla být „vrstvena postupně“.
Scott Turner, ministr pro bydlení a rozvoj měst
Bývalý hráč NFL Scott Turner je Trumpovým kandidátem na post ministra pro bydlení a rozvoj měst (HUD).
Po ukončení kariéry v NFL byl Turner zvolen do Sněmovny reprezentantů státu Texas.
Turner je také zakladatelem a generálním ředitelem nadace Community Engagement & Opportunity Council, která se snaží oživit komunity pomocí mentorských a ekonomických programů.
Turner působil v první Trumpově prezidentské administrativě jako výkonný ředitel Rady pro příležitosti a revitalizaci Bílého domu. V této funkci dohlížel na úsilí administrativy o podporu problémových komunit po celé zemi, včetně zřizování zón příležitostí.
Při oznámení nominace Trump Turnerovi poděkoval za jeho dosavadní práci.
„Pod Scottovým vedením získaly zóny příležitostí více než 50 miliard dolarů soukromých investic.“
Lori Chavez-DeRemerová, ministryně práce
Trump vybral do čela amerického ministerstva práce kongresmanku Lori Chavez-DeRemerovou.
Chavezová-DeRemerová zastupovala pátý kongresový obvod Oregonu od roku 2022, ale začátkem tohoto měsíce prohrála svou kandidaturu na znovuzvolení v obvodu s demokratickým smýšlením.
Získala si pověst centristky. Jako zákonodárkyně podporovala proodborové zákony, například zákon o svobodě vyjednávání ve veřejných službách a zákon Richarda L. Trumky o ochraně práva organizovat se.
„Lori neúnavně spolupracovala s podniky i odbory na budování americké pracovní síly a podpoře tvrdě pracujících mužů a žen v Americe,“ napsal Trump ve svém prohlášení, v němž oznámil nominaci.
Pam Bondiová, ministryně spravedlnosti
Bývalá floridská ministryně spravedlnosti Pam Bondiová se 21. listopadu stala Trumpovou novou kandidátkou na post federální ministryně spravedlnosti USA, a to za předpokladu, že ji schválí Senát, poté, co odstoupil bývalý kongresman Matt Gaetz.
Bondiová působila jako státní zástupkyně více než 20 let a v letech 2011 až 2019 byla první floridskou ministryní spravedlnosti, během nichž tvrdě zasahovala proti drogovým a násilným trestným činům.
V Trumpově táboře byla známým jménem, během prvního funkčního období působila v Úřadu poradců Bílého domu jako zvláštní poradkyně zvoleného prezidenta a v jeho komisi pro opioidy a zneužívání drog.
„Pam přeorientuje ministerstvo spravedlnosti na jeho zamýšlený účel, kterým je boj proti zločinu a zajištění opětovného bezpečí Ameriky,“ uvedl Trump ve svém prohlášení.
„Pam znám již mnoho let – je chytrá a tvrdá a je to bojovnice za Ameriku na prvním místě, která odvede skvělou práci jako ministryně spravedlnosti!“
Linda McMahonová, ministryně školství
Linda McMahonová je Trumpovou nominantkou na post vedoucí této agentury se 4400 zaměstnanci, kterou se zavázal zrušit – ačkoli k tomu bude zapotřebí schválení zákona v Kongresu.
„Pošleme školství zpátky do rukou jednotlivých států a Linda bude stát v čele tohoto úsilí,“ uvedl Trump v prohlášení z 19. listopadu zveřejněném na sociální síti Truth Social.
McMahonová, která spoluzaložila společnost World Wrestling Entertainment, působila v Trumpově administrativě jako ředitelka Úřadu pro malé podniky.
Po odchodu z administrativy se McMahonová stala předsedkyní America First Policy Institute (AFPI), který prosazuje Trumpovu agendu. Je rovněž předsedkyní Center for the American Worker při AFPI.
Byla také předsedkyní America First Action SuperPAC a America First Policy, LLC.
V polovině srpna Trump jmenoval McMahonovou spolupředsedkyní svého přípravného týmu spolu s Howardem Lutnickem, kterého rovněž dne 19. listopadu jmenoval ministrem obchodu.
„Linda využije své desítky let trvající zkušenosti s vedením a hluboké znalosti v oblasti vzdělávání i obchodu, aby posílila další generaci amerických studentů a pracovníků a učinila Ameriku světovou jedničkou ve vzdělávání,“ uvedl Trump v prohlášení z 19. listopadu.
McMahonová v letech 2010 a 2012 neúspěšně kandidovala v Connecticutu do Senátu USA.
Howard Lutnick, ministr obchodu
Zvolený prezident Donald Trump 16. listopadu jmenoval miliardáře Howarda Lutnicka ministrem obchodu ve své budoucí administrativě.
Třiašedesátiletý miliardář je spolupředsedou Trumpova přípravného týmu a byl považován za jednoho z kandidátů na místo Janet Yellenové na ministerstvu financí. Je také generálním ředitelem a předsedou představenstva investičního gigantu Cantor Fitzgerald.
Ministerstvo obchodu bude hrát klíčovou roli v Trumpově celním plánu, který podle jeho slov z volební kampaně pravděpodobně představuje plošná cla ve výši 10 až 20 % na veškerý dovoz a cla nve výši 60 až 100 % na zboží z Číny.
Podle Trumpových slov Lutnick „povede naši celní a obchodní agendu a bude mít navíc přímou odpovědnost za Úřad obchodního zmocněnce Spojených států“.
Lutnick je také znám jako zastánce kryptoměn, což mu vyneslo pochvalu a podporu od Roberta F. Kennedyho mladšího, Trumpova kandidáta na ministra zdravotnictví a sociálních služeb.
Sean Duffy, ministr dopravy
Trump vybral bývalého kongresmana Seana Duffyho na post příštího ministra dopravy, kterého ještě musí potvrdit Senát.
Posláním ministerstva dopravy je „poskytovat přední světový dopravní systém“ pro zboží i lidi.
Trump ve svém prohlášení uvedl, že Duffy „zajistí, aby naše přístavy a přehrady sloužily naší ekonomice, aniž by byla ohrožena naše národní bezpečnost, a zajistí, aby naše nebe bylo opět bezpečné tím, že zruší DEI pro piloty a řídící letového provozu“. Trump měl na mysli opatření v oblasti diverzity, rovnosti a inkluze, která v posledních letech přijala řada leteckých společností.
Duffy, třiapadesátiletý moderátor Fox Business, působil v Kongresu v letech 2011 až 2019 a byl členem výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.
Duffy je ženatý s Rachel Campos Duffyovou. Oba jsou bývalými hvězdami MTV a mají spolu devět dětí.
Chris Wright, ministr energetiky
Nově zvolený prezident Donald Trump jmenoval do čela ministerstva energetiky Chrise Wrighta, kterého ještě musí potvrdit Senát.
„Jsem nadšen, že mohu oznámit, že se Chris Wright připojí k mé administrativě jako ministr energetiky Spojených států a zároveň jako člen nově vytvořené Rady pro národní energetiku,“ uvedl Trump v prohlášení ze 16. listopadu, které zveřejnil na své sociální platformě Truth.
Trump Wrighta popsal jako technologa a podnikatele, který má zkušenosti s těžbou fosilních paliv, včetně frakování. Wright má také zkušenosti se solární a jadernou energií.
„Chris podporuje všechny zdroje energie, pokud jsou dostatečné, cenově dostupné a spolehlivé,“ uvedl Trump.
Úloha ministra energetiky zahrnuje řízení amerických energetických zdrojů, včetně jaderné energie.
Jennifer Granholmová je současnou ministryní energetiky v administrativě prezidenta Joea Bidena. Během Trumpova prvního funkčního období tuto funkci zastávali Rick Perry a Dan Brouillette.
Ministerstvo energetiky se spolu s Ministerstvem vnitra a Agenturou pro ochranu životního prostředí ukáže jako klíčová součást Trumpova slibu snížit náklady na energie. Trump v předvolební kampani slíbil, že se bude „vrtat, bejby, vrtat“, proto lze očekávat rozvoj těžby zemního plynu i ropy.
Doug Burgum, ministr vnitra
Vedoucí představitelé obou dakotských států by se mohli přesunout do Washingtonu, pokud to schválí Senát. Zvolený prezident Donald Trump vybral do čela ministerstva vnitra guvernéra Severní Dakoty Douga Burguma.
„Budeme dělat věci s energií a s půdou, vnitrem, to bude neuvěřitelné,“ řekl Trump Burgumovi 14. listopadu.
Ministerstvo vnitra má jinou působnost jako to české, spravuje státní půdu i moře. Zastřešuje několik klíčových agentur, včetně Služby národních parků, Úřadu pro indiánské záležitosti, Úřadu pro správu půdy, Americké geologické společnosti a Služby pro ryby a divokou přírodu. Všechny tyto agentury jsou pro Trumpovy plány v oblasti energetiky klíčové.
Od okamžiku, kdy pozastavil vlastní kandidaturu na prezidenta, se spekulovalo o tom, že se Burgum stane součástí buď ministerstva vnitra, nebo ministerstva energetiky.
Burgum pochází ze Severní Dakoty a před získáním titulu MBA na Stanfordově univerzitě navštěvoval Severodakotskou státní univerzitu.
Před nástupem do politiky pracoval v technologickém průmyslu ve společnosti Great Plains Software, která byla nakonec prodána společnosti Microsoft. Je hrdým občanem Severní Dakoty, který v předvolební kampani vyzdvihoval rozvoj energetiky a zkušenosti s agenturami spadajícími pod vnitra.
„Energetická, zemědělská a technologická ekonomika Severní Dakoty je připravena prosperovat v nadcházející éře, kdy jsou za klíč k řešení našich největších výzev a využití našeho plného potenciálu považovány inovace v soukromém sektoru, nikoliv přílišná vládní regulace,“ prohlásil Burgum 7. listopadu v reakci na Trumpovo volební vítězství.
Bergumovo jmenování přichází poté, co byla na post ministryně vnitřní bezpečnosti vybrána guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová.
Doug Collins, ministr pro záležitosti veteránů
Zvolený prezident Donald Trump si vybral do čela ministerstva pro záležitosti veteránů bývalého kongresmana Douga Collinse, který působil také jako jeden z jeho právníků.
Collins je také dlouholetým loajálním člověkem, který stál při zvoleném prezidentovi během jeho vzestupů i pádů – což je shodná charakteristika mnoha mužů a žen, kteří jsou vybíráni na nejvyšší pozice v nové administrativě.
„Musíme se postarat o naše statečné muže a ženy v uniformách a Doug bude skvělým zastáncem našich vojáků v aktivní službě, veteránů a vojenských rodin, aby jim zajistil potřebnou podporu. Děkuji ti, Dougu, za tvou ochotu sloužit naší zemi v této velmi důležité roli!“ napsal Trump ve svém prohlášení.
Collins byl v letech 2013-2021 členem Sněmovny reprezentantů, kde sloužil v devátém obvodu státu Georgia. Zasedal v justičním výboru Sněmovny reprezentantů a zastával funkci místopředsedy republikánského výboru Sněmovny reprezentantů.
V Georgii prohrál Collins s demokratem Raphaelem Warnockem i republikánkou Kelly Loefflerovou v boji o křeslo v Senátu USA, které v roce 2019 uvolnil Johnny Isakson.
Collins byl nasazen v Iráku během války v Iráku. Rodák z Gainesville ve státě Georgia, který je kaplanem amerického letectva v záloze, působil také ve Sněmovně reprezentantů státu Georgia. Má manželku Lisu a tři děti: syny Copelana a Camerona a dceru Jordan.
Collins je také předsedou pobočky America First Policy Institute v Georgii, která se podílela na Trumpově prezidentské kandidatuře.
Robert F. Kennedy, Jr., ministr zdravotnictví a sociálních služeb
Zvolený prezident Donald Trump oficiálně vybral Roberta F. Kennedyho Jr. do čela ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS), přičemž čeká na schválení Senátem.
„Už příliš dlouho jsou Američané drceni průmyslovým potravinářským komplexem a farmaceutickými společnostmi, které se dopouštějí podvodů, dezinformací a klamání, pokud jde o veřejné zdraví,“ napsal Trump na platformě X spolu se svým oznámením.
Trump dodal, že HHS bude pracovat na ochraně Američanů před škodlivými chemikáliemi, potravinářskými přísadami, pesticidy, znečišťujícími látkami a farmaceutickými výrobky, které přispívají k „ohromující krizi zdraví“.
Kennedy se zaměřoval na oblast zdravotnictví a HHS zastřešuje 13 různých agentur včetně Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Národního ústavu zdraví.
„Válka FDA proti veřejnému zdraví brzy skončí,“ napsal Kennedy již dříve na X. „To zahrnuje její agresivní potlačování psychedelik, peptidů, kmenových buněk, syrového mléka, hyperbarických terapií, chelátových sloučenin, ivermektinu, hydroxychlorochinu, vitamínů, čistých potravin, slunečního svitu, cvičení, nutriční léčby a všeho ostatního, co přispívá k lidskému zdraví a nemůže být patentováno Farmacií“.
„Pokud pracujete pro FDA a jste součástí tohoto zkorumpovaného systému, mám pro vás dvě zprávy: 1. Uchovejte si své záznamy a 2. Sbalte si kufry.“
Kennedy, právník zabývající se ochranou životního prostředí, který napadl korporace jako DuPont a Monsanto, je synem bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovcem zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho. Původně se ucházel o prezidentský úřad jako demokrat, ale nakonec kandidoval jako nezávislý a v srpnu svou kampaň pozastavil a podpořil Trumpa.
Kennedy je také zakladatelem neziskové organizace Children’s Health Defense, která se podle svých internetových stránek snaží ukončit „epidemie dětského zdraví eliminací vystavení toxickým látkám“.
Matt Gaetz, ministr spravedlnosti
listopadu Matt Gaetz odstoupil ze své kandidatury na post amerického ministra spravedlnosti.
Trump vybral jako svého kandidáta na generálního prokurátora USA (ministra spravedlnosti) kongresmana Matta Gaetze, který bude čekat na potvrzení Senátem.
„Matt je hluboce nadaný a houževnatý právník, vystudovaný na právnické fakultě William & Mary College of Law, který se v Kongresu vyznamenal svým zaměřením na dosažení zoufale potřebné reformy ministerstva spravedlnosti,“ napsal Trump v prohlášení na stránkách Truth Social.
„Matt ukončí ozbrojenou vládu, ochrání naše hranice, rozbije zločinecké organizace a obnoví silně pošramocenou důvěru Američanů v ministerstvo spravedlnosti.“
Dvaačtyřicetiletý Gaetz byl poprvé zvolen do floridské Sněmovny reprezentantů v roce 2010. Jeho otec Don byl v letech 2012-2014 předsedou floridského Senátu. Gaetz poté v roce 2016 kandidoval za 1. floridský kongresový obvod a zvítězil se ziskem 69 % hlasů.
Tento kongresman je otevřeným podporovatelem Trumpa. Byl ostrým kritikem falešných obvinění ze spolčení s Ruskem vznesených proti Trumpovi. Gaetz byl prověřován americkými úřady kvůli obviněním včetně sexuálního zneužití, ale nikdy nebylo vzneseno žádné obvinění a Gaetzovi právníci uvedli, že je ministerstvo spravedlnosti informovalo o ukončení vyšetřování.
Tulsi Gabbardová, ředitelka Národní zpravodajské služby
Trump vybral bývalou kongresmanku Tulsi Gabbardovou do funkce ředitelky Národní zpravodajské služby (National Intelligence), přičemž čeká na potvrzení Senátem.
„S potěšením oznamuji, že bývalá kongresmanka, podplukovnice Tulsi Gabbardová, bude zastávat funkci ředitelky Národní zpravodajské služby (DNI). Tulsi již více než dvě desetiletí bojuje za naši zemi a svobody všech Američanů,“ uvedl Trump v prohlášení, které 13. listopadu sdílel jeho volební tým.
Třiačtyřicetiletá Gabbardová zastupovala 2. havajský kongresový obvod jako demokratka v letech 2013 až 2021.
Gabbardová neúspěšně kandidovala v demokratických prezidentských primárkách v roce 2020 a v roce 2022 stranu opustila a stala se nezávislou. V průběžných volbách v roce 2022 vedla kampaň pro několik republikánských kandidátů, než v srpnu podpořila Trumpa. Dne 22. října na Trumpově mítinku oficiálně oznámila svůj přestup k Republikánské straně. Je také čestnou spolupředsedkyní Trumpova přípravného prezidentského týmu.
Marco Rubio, ministr zahraničí
Senátor Marco Rubio je Trumpovým kandidátem na post ministra zahraničí, kterého ještě musí schválit Senát, a stal by se tak prvním Latinoameričanem na postu nejvyššího diplomata země.
„Marco je vysoce respektovaný vůdce a velmi silný hlas svobody,“ napsal Trump v prohlášení z 13. listopadu.
„Bude silným obhájcem našeho národa, věrným přítelem našich spojenců a neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim protivníkům.“
Třiapadesátiletý Rubio má za sebou téměř třiceticetiletou politickou kariéru ve Slunečním státě (Floridě). Poprvé byl zvolen jako městský komisař za Západní Miami v roce 1998. V roce 2000 se Rubio stal členem floridské Sněmovny reprezentantů, kde vedl 111. volební obvod, do něhož patří i Miami. V letech 2006 až 2008 byl také předsedou floridské Sněmovny reprezentantů.
Během této doby Rubio cestoval po celém státě a hovořil s občany, aby shromáždil nápady pro knihu nazvanou „100 inovativních nápadů pro budoucnost Floridy“. Mnohé z těchto nápadů se staly státním zákonem. Krátce také vyučoval na Floridské mezinárodní univerzitě.
Rubio byl poprvé zvolen do Senátu USA v roce 2010, kdy se tehdejší guvernér Charlie Crist, v té době republikán, rozhodl kandidovat jako nezávislý kandidát poté, co v průzkumech v republikánských primárkách za Rubiem zaostal. Rubio zvítězil se ziskem 49 procent hlasů.
V Senátu otevřeně kritizuje komunistickou Čínu a jeho výběr Trumpem signalizuje tvrdý přístup nastupující administrativy k mezinárodní diplomacii.
Kristi Noemová, ministryně vnitřní bezpečnosti
Trump vybral do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou, kterou ještě musí potvrdit Senát.
„Kristi se velmi silně angažovala v oblasti bezpečnosti hranic,“ uvedl Trump ve svém oznámení. „Byla první guvernérkou, která vyslala vojáky Národní gardy na pomoc Texasu v boji proti Bidenově pohraniční krizi, a to celkem osmkrát.
„Bude úzce spolupracovat s ‚pohraničním carem‘ Tomem Homanem na zabezpečení hranic a zaručí, že bude naše americká vlast zabezpečena před našimi protivníky.“
Noemová se v roce 2018 stala vůbec první ženou v historii Jižní Dakoty na postu guvernérky a v roce 2022 byla znovu zvolena v historickém počtu hlasů pro tento stát. Předtím, než byl vybrán senátor JD Vance, se o ní hovořilo jako o možné volbě na Trumpova viceprezidenta.
Dvaapadesátiletá matka a babička se i nadále ostře staví proti nelegální imigraci. Dříve popisovala texaskou hranici s Mexikem jako „válečnou zónu“ a je zajedno s Homanem v přesvědčení, že každý, kdo nelegálně překročí hranice USA, musí být deportován.
Kromě ochrany hranic zahrnuje ministerstvo vnitřní bezpečnosti několik dalších agentur, včetně tajné služby, pobřežní stráže USA, Federální agentury pro řízení mimořádných událostí a Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury.
Pete Hegseth, ministr obrany
Trump oznámil, že Pete Hegseth je jeho kandidátem na post ministra obrany, kterého ještě musí potvrdit Senát.
Hegseth je posledním veteránem, který byl jmenován do kabinetu zvoleného prezidenta. Jako kapitán armádní národní gardy sloužil v Iráku a Afghánistánu. Byl vyznamenán dvěma bronzovými hvězdami a odznakem bojového pěšáka.
Trump ve svém oznámení vyzdvihl Hegsethovu vojenskou minulost.
„Pete strávil celý svůj život jako bojovník za vojáky a za svou zemi,“ řekl Trump. „Pete je houževnatý, chytrý a skutečně věří v Ameriku na prvním místě. S Petem v čele dáváme nepřátelům Ameriky na vědomí – naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí.“
Hegseth rovněž vystudoval Princeton a Harvard, napsal bestseller „The War on Warriors“, který kritizuje levicovou politiku v oblasti armády, a osm let působil jako moderátor Fox News.
John Ratcliffe, ředitel CIA
Trump oznámil Johna Ratcliffa jako svého kandidáta na ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Ratcliffe působil během Trumpova prvního funkčního období jako ředitel národního zpravodajství a také jako Trumpův hlavní zpravodajský poradce. Trump mu v roce 2020 udělil Medaili národní bezpečnosti.
„Od odhalení falešného ruského spolčení, které bylo operací Clintonovy kampaně, až po dopadení FBI při zneužívání občanských svobod u soudu FISA, byl John Ratcliffe vždy bojovníkem za pravdu a poctivost vůči americké veřejnosti,“ uvedl Trump ve svém prohlášení. „Když 51 zpravodajských úředníků lhalo o notebooku Huntera Bidena, byl tu jeden, John Ratcliffe, který říkal americkému lidu pravdu.“
Trump uvedl, že Ratcliffe bude „neohroženým bojovníkem za ústavní práva všech Američanů a zároveň zajistí nejvyšší úroveň národní bezpečnosti“.
Absolvent právnické fakulty Notre Dame a SMU dříve působil jako kongresman, kde byl členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby a výboru Sněmovny reprezentantů pro justici. Během svého působení v Kongresu byl také dotazován na základy kontrarozvědného vyšetřování FBI proti Trumpově kampani v roce 2016 a koncem roku 2020 vystoupil s tvrzením, že tehdejší volby byly poznamenány zahraniční rozvědkou.
Ratcliffe rovněž vystupoval proti zpravodajským službám komunistické Číny, když prohlásil, že se Komunistická strana Číny pokusila vměšovat do voleb v roce 2020, a později vypověděl, že únik z laboratoře v Číně je „jediným vysvětlením, které věrohodně podporují naše zpravodajské služby, věda i zdravý rozum“ pro začátek pandemie covid-19.
Mike Waltz, poradce pro národní bezpečnost
Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost bude kongresman Mike Waltz, plukovník Národní gardy, který byl vyznamenaným zeleným baretem. Je prvním zeleným baretem zvoleným do Kongresu a třetím veteránem, který se stane členem Trumpova kabinetu.
Ačkoli se tradičně nejedná o pozici ve vládě, Trump oznámil, že Waltzova role bude povýšena na vládní pozici.
Waltz 5. listopadu vyhrál opětovné volby v šestém kongresovém obvodu ve východní části centrální Floridy. Byl členem pracovní skupiny Sněmovny reprezentantů pro Čínu, Kongresového výboru pro Taiwan a Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů a zastával funkci předsedy podvýboru Sněmovny reprezentantů pro ozbrojené služby a připravenost. Byl také členem zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a Stálého výboru pro zpravodajské služby.
Působil jako vojenský poradce ve vládě George W. Bushe a pracoval jako ředitel pro obrannou politiku pod ministry obrany Donaldem Rumsfeldem a Robertem Gatesem.
Waltz je i nadále hlasitým kritikem Komunistické strany Číny (KS Číny), upozorňuje na porušování lidských práv a přetrvávající hrozbu špionáže a zasazuje se o větší podporu sebeobrany Taiwanu.
„Mike byl silným zastáncem mého programu zahraniční politiky Amerika na prvním místě a bude obrovským zastáncem našeho úsilí o mír prostřednictvím síly,“ uvedl Trump v prohlášení.
Lee Zeldin, ministr životního prostředí
Bývalý newyorský kongresman Lee Zeldin se ujme funkce ministra životního prostředí a očekává se, že se rychle zaměří na deregulaci.
Zeldin „zajistí spravedlivá a rychlá deregulační rozhodnutí, která budou přijímána tak, aby uvolnila sílu amerických podniků a zároveň zachovala nejvyšší environmentální standardy, včetně nejčistšího vzduchu a vody na planetě,“ uvedl Trump v prohlášení zveřejněném na sociální síti Truth Social.
Zeldinova politická služba začala v roce 2010, kdy byl zvolen do newyorského Senátu. Na státní úrovni působil do roku 2014, než byl zvolen do Kongresu, kde zastupoval první newyorský kongresový obvod. V této funkci působil v letech 2015 až 2023.
V roce 2022 kandidoval na guvernéra státu New York, ale v těsnějším, než očekávaném souboji prohrál se současnou guvernérkou Kathy Hochulovou.
Během svého působení ve Washingtonu byl Zeldin členem zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Jako jeden ze dvou židovských republikánů v Kongresu spolupředsedal sněmovnímu republikánskému izraelskému uskupení.
Zeldin je armádní veterán, který sloužil čtyři roky v aktivní službě – včetně nasazení v Iráku během operace Irácká svoboda. Stále slouží jako podplukovník v armádních zálohách.
Elise Stefaniková, velvyslankyně USA při OSN
Kongresmanku Elise Stefanikovou označil Trump za „neuvěřitelně silnou, tvrdou a chytrou bojovnici za Ameriku na prvním místě“.
Absolventka Harvardu se po pěti funkčních obdobích ve Sněmovně reprezentantů ujme velvyslaneckého postu, pokud ji schválí Senát. Když byla v roce 2014 zvolena do Kongresu, byla ve svých 30 letech nejmladší ženou zvolenou do Kongresu v historii USA.
Stefaniková v roce 2021 s Trumpovou podporou nahradila bývalou poslankyni Liz Cheneyovou ve funkci předsedkyně republikánské konference Sněmovny reprezentantů a od té doby tuto funkci zastává. Je také členkou sněmovního výboru pro ozbrojené služby, stálého výboru pro zpravodajské služby, vybraného podvýboru pro vyzbrojování federální vlády a výboru pro vzdělávání a pracovní sílu.
Od Trumpova zvolení v roce 2016 se staví do pozice jeho spojence a jako první členka Kongresu ho podpořila pro jeho znovuzvolení v roce 2024.
Pokud ji Senát schválí, nahradí Lindu Thomasovou-Greenfieldovou, jmenovanou Bidenovou administrativou, a stane se po Nikki Haleyové a Kelly Craftové třetí Trumpovou jmenovanou velvyslankyní při OSN.
Susie Wilesová, vedoucí personálu
Sedmašedesátiletá Susie Wilesová se stane první ženou ve funkci personální ředitelky Bílého domu. Je spolupředsedkyní Trumpovy úspěšné kampaně a má zásluhu na několika klíčových vítězstvích ve svém domovském státě Florida.
Celostátní pozornost si získala vedením guvernérské kampaně Ricka Scotta v roce 2010 a někteří jí připisují zásluhu na záchraně guvernérské kampaně současného floridského guvernéra Rona DeSantise v roce 2018. Obě volební klání byla v tomto státě, který byl tehdy považován za bitevní pole, mimořádně těsná. Wilesová od září 2018 do ledna 2019 působila také jako DeSantisova hlavní poradkyně.
Wilesová se s Trumpem seznámila v roce 2015 a byla najata jako spolupředsedkyně jeho floridských operací v letech 2016 a 2020. V roce 2021 byla jmenována generální ředitelkou jeho kampaně Save America Leadership PAC a poté byla požádána, aby spolupředsedala kampani v roce 2024.
Wilesová je popisována jako postava v pozadí Trumpova světa, která je zodpovědná za nastolení disciplíny a navrhování klíčových korekcí jeho postojů, včetně jeho postoje ke korespondenčnímu hlasování.
Má za sebou také úspěšnou kariéru v oblasti vládních záležitostí a komunikačního poradenství a je spolupředsedkyní Mercury Public Affairs, globální firmy zabývající se veřejnou strategií.
JD Vance, viceprezident
Zvolený viceprezident JD Vance bude prvním viceprezidentem z řad mileniálů a ve svých 40 letech nejmladším viceprezidentem v historii země.
Před nástupem do Senátu v roce 2023 sloužil Vance u námořní pěchoty jako bojový zpravodaj ve válce v Iráku. Vystudoval Ohio State University a Yale Law School, pracoval v oblasti rizikového kapitálu s Peterem Thielem a byl komentátorem CNN. Jeho memoáry „Americká elegie“, které se staly bestsellerem, popisují jeho život, kdy vyrůstal v chudobě v rezavém pásu v Ohiu, kde ho vychovávala babička, zatímco jeho matka bojovala se závislostí na návykových látkách.
V Senátu působil Vance ve Výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti, ve Výboru pro obchod, vědu a dopravu a ve Zvláštním výboru pro stárnutí. Má za sebou konzervativní hlasování, vyjádřil podporu Izraeli a kritizoval válku na Ukrajině a za prioritu považuje zaměření na Čínu.
Je ženatý s právničkou v oblasti podnikových sporů Ushou Chilukuri Vanceovou, která se stane první hinduistickou druhou dámou a zároveň první manželkou viceprezidenta tmavé barvy pleti. Mají tři děti – sedmiletého Ewana, čtyřletého Viveka a dvouletou Mirabel.
Na této zprávě se podíleli Jacob Burg, Joseph Lord, Jackson Richman, Nathan Worcester a Frank Fang.
–ete–