Vídeň, město známé svým bohatým hudebním dědictvím, láká všechny milovníky kultury.
JAK STRÁVIT 24 HODIN V …
Kdysi srdce rozlehlé říše, hlavní město Rakouska obsahuje všechny krásné a fascinující pozůstatky této dlouhé a slavné historie: umění, hudbu, tanec, galerie, zámky, zahrady i kulinářské zázraky.
Město je dost kompaktní na to, abyste ho obešli pěšky v relativně krátké době. V tomto rušném dvoumilionovém městě je určitě spousta věcí, které vás zaměstnávají na 24 hodin. Ať už se rozhodnete udělat cokoliv, jak říká píseň Billyho Joela – „Vídeň na vás čeká“.
Příchod
Vídeňské mezinárodní letiště (VIE) slouží jako velký evropský uzel a je domovem tuzemských Austrian Airlines. Létají sem lety z celého světa, od Tokia či Bangkoku přes Addis Abeby až po americké Chicago nebo New York.
Letiště leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od centra města. Zatímco taxíkem, spolujízdou a dalšími silničními možnostmi se tam dostanete za 30 až 45 minut, v závislosti na provozu, nejlepší je pravděpodobně zvolit vlak. Levnější S-Bahn stojí pouhých 4,10 eura a do centra města vás dopraví asi za 25 minut, zatímco vlak City Airport Train vás vysadí na stanici Wien Mitte asi za 16 minut (stojí asi 14 eur).
Ráno
Pusťte se do toho a začněte svůj den v nejznámější dominantě města, katedrále svatého Štěpána. Historie budovy je dlouhá: stavitelé s ní začali v roce 1137. Její současná románská a gotická podoba se formovala mezi 13. a 15. stoletím.
Náměstí vepředu – Stephansplatz – je geografickým centrem města a jeho dlážděnou křižovatkou. Stojí za to tu pár minut stát, protože kolem vás víří magie a chaos – rytmus rušného hlavního města.
A pak se na chvíli kochejte katedrálou. Jde o nepochybnou chloubu Rakouska. Místní jí láskyplně říkají „Steffl“. Má čtyři věže, z nichž nejvyšší je ta jižní. Díky téměř 137 metrům je katedrála nejvyšším kostelem v zemi.
Kaleidoskop barevných tašek na střeše ukazuje erb Vídně a také královského dvouhlavého orla habsburské dynastie. V severní věži se nachází Pummerin, jeden ze 13 zdejších zvonů a jeden z největších volně se houpajících kostelních zvonů v Evropě. Zamiřte dovnitř, vystoupejte po 343 schodech na vrchol jižní věže a užijte si úžasný výhled na labyrintové uličky Starého Města, známého také jako Innere Stadt.
Innere Stadt odměňuje ty, kteří putují. Všechny čtyři čtvrti (které odpovídají bývalým branám) jsou obklopeny Ringstrasse, silničním okruhem, který sleduje bývalé městské hradby, a jsou součástí světového dědictví UNESCO. Kromě některých z nejznámějších vídeňských historických budov – radnice, budovy parlamentu – je oblast plná zajímavých malých obchodů, zejména podél Karntner Strasse, hlavní nákupní ulice.
Máte za sebou dlouhý let a rušné ráno. Natankujte některý z nejznámějších nápojů ve městě. Vídeňané svou kávu naprosto milují – a UNESCO zde od roku 2011 uznává kulturu kaváren jako nehmotné kulturní dědictví.
Na Starém Městě si vyberete místa. Ale Cafe Central je vždy dobrá volba, a to od té doby, co toto místo otevřelo své brány v roce 1876. Usaďte se a trochu sledujte lidi. Pokud mluvíte německy, můžete u vedlejšího stolu slyšet žhavou debatu – dlouhá kavárenská tradice. Užijte si zvuky klavíru v pozadí.
Závin je vždy krásným doprovodem ke kávě a Central má velmi dobrou cukrárnu. Ale pokud máte trochu větší hlad, je to dobré místo na oběd. Nabídka zahrnuje místní klasiky, jako je Tafelspitz, vařený hovězí filet ve vývaru, podávaný s mletými jablky a křenem (vydatná obživa pro rušné nadcházející odpoledne)
Cafe Central bylo otevřeno v roce 1876 v Palais Ferstel, velké budově v prvním vídeňském obvodu. Je známá svým širokým výběrem vídeňských kávových specialit a tradičního pečiva. (Getty Images, Flickr)
Odpoledne
Bez návštěvy Hofburgu do Vídně opravdu nemůžete přijet. Habsburská říše byla kdysi jednou z nejmocnějších na světě, rozprostírala se po celé Evropě. Od roku 1282 až do svého zániku na konci první světové války vládla tato královská rodina rozmanité řadě vévodství, království a okresů.
Hofburg byl srdcem toho všeho a zůstává jedním z největších palácových komplexů na kontinentu. Upozornění: Toto je místo, kde můžete strávit celý šťastný den (nebo týden). Kromě toho, že Hofburg slouží jako oficiální kanceláře rakouského prezidenta, zahrnuje mnoho muzeí a galerií.
Toulejte se a riskujete, že ztratíte pojem o čase. Moje doporučení: Vyberte si pár zajímavostí, které se vám líbí, a držte se jich. V sálech jsou umístěny všechny následující: zbraně a brnění, císařská pokladnice, historické hudební nástroje, sbírka stříbra a mnoho dalšího.
Řekl bych, že dvěma největšími dominantami jsou Imperial Apartments a Sisi Museum. Pro prvně jmenovaného je prohlídka 24 pokojů, no prostě nádhera. Kapací lustry a keramická kamna, vše rokoko a štuky.
Ale k vidění je tu víc než jen pouhý přepych. Procházka ložnicemi, soukromými salony, obývacími pokoji a dokonce i koupelnami poskytuje pohled na vrcholy – i pády – života Františka Josefa I. a jeho císařovny Alžběty, známé pod přezdívkou Sisi.
Ten prožil dramatický a fascinující život až do druhé poloviny 19. století. Sisi, která je v Rakousku stále velmi milovaná – je zde legendární kulturní osobností – vyrostla bezstarostně v Bavorsku. Její kreativita a nezávislý duch ji následovaly do síní moci.
Imperial Apartments jsou součástí vídeňského Císařského paláce, který si můžete prohlédnout sami. Šaty císařovny Alžběty jsou vystaveny v jejím bytě ve Vídni. Pas měří 19 palců, což odráží její přísné praktiky diety a cvičení. V Císařských apartmánech kdysi žili a pracovali císařovna Alžběta a císař František Josef. (René / Flickr)
Její stejnojmenné muzeum v Hofburgu dokumentuje, jak se bránila tradičnímu dvorskému životu. Cestovala, malovala a psala poezii. Sbírka více než 300 položek zahrnuje akvarely, které malovala, stejně jako rekonstrukce jejích svatebních šatů a salonního železničního vozu. V temnějším tónu jsou zde také ukázky předmětů z jejího zavraždění v roce 1898, včetně její posmrtné masky a kabátu s egret peřím, který na ní byl toho osudného dne přehozen.
Zakončete své odpoledne poblíž procházkou životem dalšího proslulého Vídeňana a současníka Sisi. V 19. století uchvátil toto město svými kompozicemi a dirigováním Johann Strauss II. Kvadrily, polky, operety – ano. Ale tento muž, který napsal „Modrý Dunaj“, se stal známým jako jiný typ královské rodiny – král valčíku.
Příští rok oslaví Vídeň 200. výročí jeho narozenin řadou akcí po celém městě. Jedna z hlavních atrakcí, která byla právě otevřena, se jmenuje „Johann Strauss – nové dimenze“. Je to pohlcující zážitek, který člověka a jeho hudbu naprosto oživí. Sluchátka, která nosíte po celou dobu zkušeností v písních, a jasné projekce vyjadřují jeho životopis v pohyblivých detailech. Naučíte se milovat Strausse – a valčík.
Večer
Čas na brzkou večeři. Pokud je máte po ruce, možná budete chtít obléknout formální oblečení. Restaurant Rote Bar v historickém hotelu Sacher nabízí vídeňskou klasiku z místních surovin. Přemýšlejte: mimořádně komponovaný vídeňský řízek (kojící telecí maso s petrželovými bramborami) pod třpytivými lustry a obrovskými olejomalbami s živou klavírní hudbou pro dokreslení už tak krásné atmosféry.
A nejlepší část? Rote Bar je přímo přes ulici od Státní opery. Podívejte se na rozvrh a sledujte, co se hraje. Součástí zážitku je prostě vychutnat si představení v tomto elegantním renesančním Revival místě s kapacitou 1700 míst.
Ale hudba se vám určitě bude také líbit. Státní opera nabízí jeden z největších repertoárů na světě s více než 50 operními a baletními inscenacemi ročně. Nadcházející program zahrnuje Mozartovu „Kouzelnou flétnu“ a Verdiho „Don Carlos“ a mnoho dalších.
Vídeňská státní opera byla první velkou budovou na vídeňském okruhu s 1 709 místy. (Dennis G. Jarvis , holzer_r / Flickr)
Posaďte se. Relaxovat. Užijte si to. Nechte tóny, ať vás zaplaví, a nechte je znít ve vašich uších, když se poté vynoříte. Máte-li ještě energii, udělejte si ještě jednu procházku pavučinou Innere Stadt, zatímco vás hudba nese po dlažebních kostkách.
–ete–