Zastánci židovsko-křesťanského obsahu v učebních osnovách očekávají, že rok 2025 přinese více změn.
Ve veřejných školách v Pensylvánii mohou zaměstnanci nosit náboženské oděvy, ale slova „In God We Trust“ (Věříme v Boha) jsou na stěnách, dveřích a stolech zakázána. Podobně je zakázáno toto typické americké motto (najdete ho i na amerických dolarech) zobrazovat na majetku veřejných škol v Západní Virginii, kde to samé nařízení platí i pro Desatero přikázání. Místní učitelé mohou na otázky o tom, jak vznikl vesmír a život, odpovídat pouze tehdy, jsou-li odpověďmi vědecké teorie, a nikoli náboženská pojetí.
Nebraský zákonodárný sbor neschválil návrh zákona, který by umožnil studentům absolvovat volitelné předměty náboženství ve třídách konaných mimo školní areál. Indiana naproti tomu schválila zákon, který ředitelům škol nařizuje, aby umožnil studentům chodit na hodiny náboženství mimo školní areál.
Ve Washingtonu, D. C., zase projednávají legislativu v osnovách o „kolektivní náboženské komunitě“, která uvádí, že křesťanská, muslimská, židovská, hinduistická, sikhská, buddhistická a další náboženství pomohla utvářet americkou historii.
Jde jen o hrstku právních předpisů týkajících se náboženství ve školách, které některé americké státy v posledních dvou letech zvažují. Očekává se, že záplava legislativy pro a proti náboženství ve školství zesílí za nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který se zasazuje o uplatňování práv prvního dodatku ve vzdělávacích institucích.
Čeho se dosáhlo
Nedávný výsledek voleb „ve skutečnosti dává náboženství obecně mnohem větší postavení ve školách,“ uvedl pro Epoch Times Greg Kmetz, republikánský poslanec v zákonodárném sboru Montany. „Cítím, že dochází ke změně směru,“ myslí si.
Kmetz představil dva návrhy zákonů, které byly uvedeny v platnost před akademickým rokem 2023-24. První chrání náboženské projevy pro studenty a učitele. Druhý umožňuje studentům přinést si do školy bibli nebo jiné náboženské knihy na studium ve volném čase, ale mohou si je vybrat i jako volitelnou literaturu pro čtení. Ani jeden návrh nebyl napaden.
Zákony vypracoval poté, co se dozvěděl, že jeden středoškolský student soukromě vyhledal morální vedení u učitele. Kmetz aplaudoval pedagogovi za pomoc dítěti, ale také se obával, že takoví lidé nebudou mít žádnou právní ochranu, kdyby je nějaká osoba nebo organizace obvinila jako zaměstnance školy z porušování ústavní odluky církve od státu.
Kmetz říká, že si myslel, že legislativa „bude strašně kontroverzní, ale nebyla“. Jeho kolegové v zákonodárném sboru citovali případ Nejvyššího soudu USA z roku 2022, který rozhodl ve prospěch středoškolského fotbalového trenéra ve státě Washington, který byl vyhozen za to, že vedl své hráče k nepovinným modlitbám po zápase na hřišti. Soud nakonec rozhodl, že bylo porušeno jeho právo na svobodu slova.
Texaská rada pro vzdělávání minulý měsíc schválila nepovinný celostátní učební plán, který zahrnuje používání biblických příběhů v jazykovědě a dějepisu. Materiály budou školním okrskům k dispozici v příštím roce.
V Oklahomě skupina studentů, rodičů a aktivistů podala žalobu u nejvyššího státního soudu ve snaze zablokovat plán státu utratit 3 miliony dolarů za bible, které by byly začleněny do výuky pro ročníky 5–12.
K právnímu sporu došlo také v Louisianě, kde byl obvodní soud požádán, aby zrušil nový státní zákon, který by vyžadoval, aby bylo Desatero božích přikázání vystaveno ve všech třídách veřejných škol.
Loni zákonodárci v Louisianě také přijali zákon, který požaduje, aby národní motto „In God We Trust“ (Věříme v Boha) bylo vystaveno ve všech veřejně financovaných základních, středních a univerzitních učebnách ve státě. Oba návrhy zákonů měly podporu obou stran. Jejich předkladatelka, republikánka Dodie Hortonová podotýká, že si není vědoma žádných právních napadení vůči tomuto zákonu.
Pokud jde o House Bill 71, zákon o vystavení Desatera v každé třídě ve veřejné škole, ten byl u soudu napaden, nicméně kromě pěti farností, které žalobu podaly, všechny ostatní školy ve státě Desatero vystaví od 1. ledna 2025.
Hortonová je přesvědčena, že soudy se v soudním sporu a jakémkoli budoucím soudním sporu přikloní na stranu státu Louisiana. „Desetero přikázání bylo jedním z nejvýznamnějších děl, na kterých byla naše země založena. Neprosazuje náboženství, ale říká, že věříme v jednoho Boha,“ uvedla politička pro Epoch Times.
Zákonodárný sbor státu Utah letos schválil zákon, který umožňuje zařadit Desatero přikázání a Magnu Chartu do osnov veřejných škol pro výuku dějepisu a jazykovědy. Předkladatel návrhu zákona, republikán Michael J. Petersen, uvedl, že legislativa původně navrhovala vyvěšovat Desatero ve třídách, ale upravil je v reakci na konkurenční návrh zákona, který požadoval sekulární výuku ve školách.
„Slyšel jsem, že jeden nebo dva rodiče z toho nejsou nadšení, ale spousta lidí mi řekla, jak jsou rádi, že jsme to udělali,“ líčí Petersen pro Epoch Times. Desatero je podle něj důležitým učebním nástrojem, protože právní systémy Spojených států a mnoha dalších zemí jsou založeny na jeho principech.
Zákonodárce státu Utah Michael J. Petersen očekává, že nyní, když se politické klima v zemi změnilo, i jeho kolegové v jiných státech budou obhajovat používání náboženství jako nástroje k výuce.
61letý Petersen říká, že navštěvoval veřejné školy v Utahu, kde většina jeho spolužáků a učitelů byli mormoni. Ve škole se každé ráno od školky až do druhé třídy modlili, vzpomíná. Kromě toho byla jeho jedinou další náboženskou zkušeností ve škole pouze hodina biologie na střední škole, kde učitel prezentoval jak vědeckou teorii evoluce, tak biblické vysvětlení stvoření.
Říká, že veřejné školy v Utahu berou na vědomí odluku církve od státu. Neobhajují žádná náboženská písma ani nezpívají vánoční písně o svátcích, ale povolují vánoční stromky v budovách, „pokud na vrcholu není žádný anděl“.
Petersen očekává, že i jeho kolegové politici v jiných státech budou obhajovat používání náboženství jako nástroje pro výuku, zvláště nyní, když se politické klima v zemi změnilo. On sám plánuje znovu předložit svůj původní návrh zákona, který by přikazoval zobrazení Desatero přikázání. „Školy jsou vyčerpané progresivismem a bičem těchto bojů a chtějí se vrátit ke zdravému rozumu,“ myslí si.
Seznam dalších státních zákonů týkajících se náboženství ve školách, které byly přijaty od roku 2023, zahrnuje i návrh zákona z Kentucky na ochranu práv prvního dodatku. Ten umožňuje zaměstnancům veřejných škol zapojit se do soukromého náboženského projevu. Pak je tu návrh zákona o volitelných předmětech společenské nauky v Missouri, který umožňuje výuku bible a dalších náboženských knih. V Pensylvánii zase bojují za zrušení legislativy, která zakazuje náboženské oděvy nebo insignie na oděvech.
Neúspěšné zákony
V jiných státech podobné návrhy zákonů neuspěly. Guvernérka Arizony Katie Hobbsová v dubnu vetovala zákon, podle kterého musí veřejné školy zveřejňovat Desatero přikázání. Zákon o Desateru přikázáních neprošel ani v Georgii, kde rovněž neuspěl právní předpis povolující zaměstnancům a studentům účastnit se dobrovolně na „krátkém tichém rozjímání během školního dne“. Návrh zákona z Kentucky, který by umožnil veřejným základním školám nabízet kurzy biblické gramotnosti, ztroskotal už ve výborech.
Americký Nejvyšší soud opakovaně uznal, že bibli lze použít ve veřejném školství a studovat ji pro její vliv na umění, kulturu, literaturu a dějiny.
Matt Sharp, hlavní právní zástupce Alliance Defending Freedom
Tři navrhované zákony v Mississippi – zákon umožňující studentům číst bibli na veřejných školách, senátní návrh zákona o zařazení bible a dalších náboženských knih do učebních osnov v občanské nauce a literatuře a samostatný senátní zákon o vystavení zarámovaných kopií Desatera přikázání v každé třídě a umožnění nepovinné modlitby na začátku každého školního dne – se na guvernérův stůl nedostaly.
Zákony umožňující vystavení národního motta „In God We Trust“ a Desatera přikázání na veřejných školách nebyly v roce 2023 texaskými zákonodárci schváleny. Stejně tak neprošla ani trojice zákonů, která by umožnila bibli a modlitbu ve státních školách.
V Iowě před dvěma roky zcela propadla legislativa umožňující žákům zvolit si předměty společenské nauky, které by zahrnovaly náboženská písma. Předkladatel návrhu, republikánský senátor Dennis Guth, říká, že ztratili zájem diskutovat o dalším zákonu o vzdělávání poté, co strávili nespočet hodin nad návrhem zákona o úsporách ve vzdělávání, který podporoval možnost vybrat si školu. Návrh zákona představil poté, co církevní pastor veřejně přečetl knihu nazvanou „Ježíš a můj gender“ v reakci na přednášku transvestity ve veřejné knihovně.
„Myslím, že tentokrát máme dobrou šanci,“ pronesl Guth pro Epoch Times s tím, že příští měsíc znovu představí zákon o volitelných předmětech společenské nauky. „Děti to zaujme něčím, o čem by chtěly mluvit, a podporuje to respekt k autoritě,“ konstatuje politik.
Kromě rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 2022 ve prospěch Kennedyho, lidé, kteří obhajují biblické odkazy nebo modlitby ve školách, také citují zákon o obnově náboženské svobody z roku 1993, který ztížil podávání sporů federálním soudům ohledně náboženského projevu ve vzdělávacích institucích.
Zákon vytvořil „zvýšený revizní standard pro vládní kroky, které podstatně zatěžují osobní uplatňování náboženství“ a usnadnil zpochybnění politik, které zasahují do praktikování náboženství.
Rušný rok před námi
Neziskové organizace působící ve veřejném školství, ať už se zasazují o svobodu slova nebo odluku církve od státu, očekávají, že příští rok bude rušný.
„Nejvyšší soud USA opakovaně uznal, že bible může být používána ve veřejných školách a studována pro její vliv na umění, kulturu, literaturu a historii,“ napsal v emailu pro Epoch Times Matt Sharp, hlavní právní zástupce Alliance Defending Freedom.
„Státy by měly být pochváleny za to, že se snaží poskytnout svým studentům komplexní, rozmanitou akademickou zkušenost. A to zahrnuje vzdělávání studentů o bibli a jejím nepopiratelném dopadu na západní civilizaci a americkou historii,“ popisuje Sharp.
Nick Fish, prezident Amerických ateistů, prohlásil, že vyvěšování Desatera přikázání ve škole nebo povolení náboženství v učebních osnovách je protiústavní. Podporuje proto právní spory v Louisianě a Oklahomě.
„Důrazně odmítáme snahy vnutit jakoukoli konkrétní náboženskou tradici nebo text do nesektářských veřejných škol. Rozhodně očekáváme, že se v zákonodárných sborech a školních radách po celé zemi objeví více těchto nábožensky motivovaných politik a naši členové jsou připraveni se tomu postavit,“ uvedl Fish pro Epoch Times.
– ete –