Britská diskusní fóra v poslední době raději končí, než aby čelila regulačním nákladům, které stanovují nová pravidla pro uživatele internetu.
Od 17. března vstoupil ve Velké Británii v platnost zákon o online bezpečnosti, který reguluje internetový prostor. Tento zákon znamená, že online platformy musí okamžitě začít zavádět opatření na ochranu uživatelů před trestnou činností, což má dalekosáhlé důsledky pro internet.
Pro některá fóra – od cyklistů přes nadšence do různých koníčků a chovatele křečků až po skupiny pro rozvedené otce a další – se regulační tlak ukazuje jako příliš silný a množství náročných pravidel způsobuje, že diskusní fóra, která fungovala celá desetiletí, v některých případech ukončují svou činnost.
Člen Sněmovny lordů Daniel Moylan v emailu pro Epoch Times uvedl, že „zdravý rozum naznačuje, že stránky, které téměř jistě nepřežijí, budou hobby stránky, komunitní stránky a podobné.“
„Malé, leč rizikové služby“
Zákon, který byl oslavován jako první zákon o online bezpečnosti na světě, byl navržen tak, aby zajistil, že technologické společnosti převezmou větší odpovědnost za bezpečnost svých uživatelů.
Například sociální sítě, včetně poskytovatelů služeb umožňujících komunikaci mezi jednotlivými uživateli, mají povinnost proaktivně dohlížet na nelegální obsah jako extrémní pornografie, obchodování s lidmi, obtěžování, nátlakové nebo kontrolující chování, msta či kyberstalking (pronásledování druhého přes internet).
Ti, které britská vláda nazývá „malými, leč rizikovými službami“, což jsou často fóra, musí do 31. března 2025 předložit posouzení rizik nelegálních škod regulačnímu orgánu, společnosti Ofcom.
Ofcom poprvé zveřejnila své kódy praxe pro nelegální škody a pokyny k nim v prosinci 2024 a poskytovatelům dala tři měsíce, aby požadavky naplnili. Úřad zároveň varoval, že kdo tak neučiní, může čelit trestnímu řízení.
„Máme k dispozici silné pravomoci pro zajištění dodržování, včetně možnosti uvalit pokuty až do výše 10 procent obratu nebo 18 milionů liber (cca 535 milionů Kč), podle toho, co je vyšší, nebo v nejzávažnějších případech požádat soud o zablokování webu ve Velké Británii,“ uvedl Ofcom.
Některá z pravidel pro provozovatele těchto stránek, z nichž mnozí jsou jednotlivci, zahrnují uchovávání písemných záznamů o jejich posouzeních rizik, podrobnosti o úrovních rizika a posouzení „povahy a závažnosti potenciální újmy na jednotlivcích.“
Zatímco terorismus a sexuální vykořisťování dětí lze posoudit a bránit se jim snadněji, trestné činy jako nátlakové a manipulativní chování nebo trestné činy z nenávisti se na fórech, která čítají tisíce uživatelů, kontrolují hůře.
„Není způsob, jak se tomu vyhnout“
LFGSS (London Fixed Gear and Single Speed), populární cyklistické fórum, které fungovalo téměř dvě desetiletí, se uzavřelo již vloni v prosinci. „Je to konec… spadáme pevně do záběru a není způsob, jak se tomu vyhnout,“ uvedl web, a dodal, že zákon „činí vlastníka webu odpovědným za vše, co kdokoliv na webu řekne.“
„Zákon je příliš široký, a nezáleží na tom, že zde nikdy nebyl žádný případ některé z věcí, proti kterým tento zákon chrání dospělé, děti a zranitelné osoby… velmi široký jazyk a skutečnost, že sídlíme ve Velké Británii, znamená, že se nás to týká,“ napsali provozovatelé LFGSS.
Dee Kitchen, vývojář softwaru pro fórum Microcosm, které pohánělo 300 online komunit včetně LFGSS, uvedl, že je všechny smazal 16. března, den před tím, než zákon vstoupil v platnost.
Nedávno se uzavřelo i fórum o křečcích. Fórum 16. března napsalo, že zatímco „bylo vždy naprosto bezpečné, nebyli jsme schopni splnit požadavky na dodržování zákona.“
Stejně dopadlo fórum Dads With Kids pro otce samoživitele a pro otce procházející rozvodem nebo odloučením. Tato platforma učila muže, jak si udržovat vztahy se svými dětmi.
Uživatelé ve Velké Británii mají zablokován také přístup na stránky hostované v zahraničí. Provozovatelé fóra lemmy.zip, které je hostováno ve Finsku, uvedli, že aby zajistili soulad s mezinárodními předpisy a předešli právním rizikům spojeným se zákonem, rozhodli se blokovat přístup z britských ostrovů.
„Tato opatření otevírají cestu k britské verzi ‚Velké internetové zdi‘, která dává vládě schopnost blokovat nebo pokutovat webové stránky podle libosti na základě široce definovaných a neustále se měnících pojmů toho, co se považuje za ‚škodlivý‘ obsah,“ uvedli provozovatelé.
„Nechceme trestat“
Mluvčí Ofcomu uvedl v emailu pro Epoch Times: „Nechceme trestat malé, nízkorizikové služby, které se snaží v dobré víře dodržovat předpisy, a budeme jednat pouze tam, kde to bude přiměřené a vhodné.“
„Na začátku se soustředíme na zajištění souladu u stránek a aplikací, které mohou představovat zvláštní riziko škod z nelegálního obsahu kvůli své velikosti nebo povaze. Kupříkladu protože mají velký počet uživatelů ve Velké Británii, nebo protože jejich uživatelé mohou narazit na některé z nejškodlivějších forem online obsahu a chování,“ dodal úřad.
Kritici zákona uvedli, že pokračující změny v tom, jak Britové používají internet, mohou vést k nechtěným negativním důsledkům.
Profesor Andrew Tettenborn, odborník na precedenční právo a kontinentální právní systémy a poradce Svazu za svobodu projevu, řekl Epoch Times, že menší stránky „by mohly pod tlakem zavřít. Nebo se jednoduše přesunou na hostování do zahraničí.“
Podle něj se budou lidé stále častěji obracet k nástrojům pro ochranu soukromí, jako jsou virtuální privátní sítě (VPN). „Ofcom s něčím v zahraničí moc nenadělá, zvlášť pokud někdo ví, jak používat VPN,“ řekl a dodal: „Chránit to má mladé. Ofcom si musí dávat pozor, aby tím neodehnal mladé lidi na rozhodně podezřelé stránky v zahraničí.“
Lord Moylan v minulosti varoval, že Velká Británie by mohla „skončit na malém, izolovaném ostrově,“ podobně jako Čína za svou pečlivě udržovanou internetovou zdí. Epoch Times v emailu napsal, že si zákonodárci mohli udělat před schválením legislativy průzkum, aby zvážili možné dopady. „Ale nikoho to nezajímalo,“ uvedl.
Uvedl, že vláda byla odhodlána k regulační struktuře, ve které „by vše bylo delegováno na Ofcom.“
„Myslím, že se mohou vrátit k umisťování oznámení do kostelních předsíní a posílání zpravodajů poštou,“ dodal ironicky.
Zákon o digitálních službách
Britský zákon jde ještě dál než evropský Zákon o digitálních službách (DSA), nařízení platné v celé EU, které požaduje, aby sociální média odstraňovala obsah, který Evropská komise považuje za „dezinformace.“
DSA cílí pouze na regulaci obřích online platforem nebo vyhledávačů, které mají v EU více než 45 milionů uživatelů měsíčně. Norman Lewis, hostující výzkumný pracovník ve think tanku MCC Brussels, který dříve působil jako ředitel PwC a ředitel pro technologický výzkum u mobilního operátora Orange UK, řekl Epoch Times, že pravidla jako britský zákon by teoreticky mohla být přijata i do evropské legislativy.
Podle něj s tolika předpisy „platformy, které nevydělávají miliony, stovky milionů dolarů nebo liber na reklamě, nebudou schopny fungovat.“
–ete–