Průkopník české kryptoscény Roman Týc uvedl v souvislosti s bitcoinovou kauzou ministerstva spravedlnosti, že Tomáš Jiřikovský, který ministerstvu věnoval bitcoiny pochybného původu v hodnotě jedné miliardy korun, je nyní ve velkém nebezpečí. „Po něm půjde úplně každý,“ prohlásil v rozhovoru pro deník Echo. Poukázal tak na skutečnost, že držitelé bitcoinů jsou vítaným terčem kriminálníků po celém světě.
Když slavná streamerka na videoplatformě Twitch Kaitlyn Siragusaová (známá pod přezdívkou Amouranth) spala ve svém domě v Houstonu, vpadli jí do bytu tři muži, kteří ji udeřili pažbou pistole a požadovali, aby jim vydala svou kryptoměnu.
Zloději ovšem netušili, že její manžel Nick Lee byl právě v koupelně. Vyšel ven, vzal si pistoli a na muže vystřelil, načež rychle utekli, uvedla Siragusaová pro Fox News. Incident z 2. března je jen jedním z nedávné série trestných činů, které přiměly úřady varovat investory do kryptoměn a osoby vlastnící velké množství digitálních aktiv před možnými únosy a loupežemi.
Na jiném místě byl pokus o únos zachycen na kameru a zveřejněn mediálním portálem Le Parisien. Záznam z 13. května ukazuje pokus o únos 34leté ženy a její dvouleté dcery, příbuzných jednoho investora do kryptoměn. Jameson Lopp, technický ředitel firmy Casa, která se zabývá správou kryptoměnových aktiv, sestavil databázi fyzických útoků, do které bylo letos zatím nahlášeno 23 incidentů, ve srovnání se 32 za celý rok 2024.
Podle Loppa bylo několik lidí cílem útoků, protože veřejně předvádělo své kryptoměnové bohatství na sociálních sítích. „Amouranth, která byla napadena v Texasu, byla téměř jistě cílem, protože zveřejnila screenshot své peněženky, kde měla Bitcoin v hodnotě 20 milionů dolarů,“ poznamenal.
Když vás někdo hackne nebo vám vyprázdní peněženku, není kam se obrátit. … Nemáte k dispozici technickou podporu, nemáte banku, kam byste mohli zavolat a nahlásit problém.
Michael Litman, ředitel pro inovace, Digital Frontier
Zatímco většina amerických bank požaduje od zákazníků předchozí oznámení před výběrem větších částek z účtů, v oblasti digitálních aktiv se toto opatření nepoužívá.
David McKelvey, bývalý hlavní inspektor detektivů u londýnské Metropolitní policie, který nyní vede vyšetřovací společnost TM Eye, uvedl, že slabinou digitálních aktiv je, že jakmile pachatelé získají přístupové údaje ke kryptopeněžence, mohou si vzít úplně všechno.
Výhodou kryptoměn pro mnoho lidí je, že jsou decentralizované, a majitelé tak nemusí spoléhat na banky, uvedl pro Epoch Times Michael Litman, ředitel pro inovace ve firmě Digital Frontier v Londýně.
Dodal však, že decentralizace má své klady i zápory. „Když vás někdo hackne nebo vám vyprázdní peněženku, není kam se obrátit. … Nemáte k dispozici technickou podporu, nemáte banku, kam byste mohli zavolat a nahlásit problém.“
Většina útoků není zveřejněna
Únosy a další pokusy o vydírání jsou v oboru známé jako wrench attacks (útoky utahovacím klíčem), pojmenované podle kresleného vtipu v komiksu XKCD. Ten ukazuje „krypto nadšence“, který si představuje, že odolá jakémukoli pokusu o krádež díky špičkovému šifrování, ale místo toho je udeřen klíčem za pět dolarů do hlavy a donucen předat heslo.
„Můžete mít neuvěřitelnou úroveň matematického zabezpečení svých dat, soukromých klíčů a podobně. Ale pokud to dokážeme téměř okamžitě obejít, pak je to zásadní slabina vašeho systému,“ konstatoval Lopp.
V posledních letech se objevila řada „útoků klíčem“ včetně případu z 3. května, kdy byl otec investora do kryptoměn zachráněn policií poblíž Paříže. Fabrice Gardon, ředitel soudní policie, uvedl pro rozhlasovou stanici RTL, že jedné z obětí během incidentu odřízli prst. Oběť zatím nebyla jmenována. V souvislosti s případem bylo zatčeno sedm lidí.
V roce 2022 byl Aiden Pleterski, který si říkal „král krypta“, unesen ozbrojenými muži v centru Toronta. Zadrženého investora pachatelé zbili a drželi ho v zajetí tři dny.
Tento případ nastal čtyři měsíce poté, co únosci během jiného únosu a vydírání zmrzačili ruku Davida Ballanda, spoluzakladatele kryptoměnové firmy Ledger. V listopadu 2024 byl Dean Skurka, generální ředitel torontské kryptofirmy WonderFi, unesen a propuštěn poté, co zaplatil výkupné ve výši jednoho milionu dolarů.
V červnu 2024 zveřejnil britský investor do kryptoměn na sociálních sítích, že ho napadli tři muži s mačetami, kteří ho donutili otevřít jeho ledger (hardwarová peněženka) a následně převedli všechny jeho kryptoměny. Příspěvek byl později smazán.
V roce 2022 byl Aiden Pleterski, který si říkal „král krypta“, unesen ozbrojenými muži v centru Toronta. Zadrženého investora pachatelé zbili a drželi ho v zajetí tři dny.
„Tito zločinci jsou mazaní a existují zde velmi, velmi profesionální gangy, včetně Jihoameričanů, kteří tráví dny sledováním, zkoumáním něčího životního stylu, umisťováním sledovacích zařízení na jejich auta a kontrolováním bezpečnostních kamer,“ vysvětlil McKelvey.
Lopp uvedl, že „je docela rozumné předpokládat, že naprostá většina útoků nikdy není zveřejněna“.
„Existuje spousta obětí, které se ani neobrátí na orgány činné v trestním řízení, protože se bojí, že by to vedlo k tomu, že se útok dostane na veřejnost a stane se z nich ještě větší cíl,“ poznamenal.
Po sérii loupeží, únosů a pokusů o únosy spojených s digitálními aktivy se francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau setkal s předními postavami kryptoměnového průmyslu v zemi. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe1 pak 16. května uvedl, že setkání bylo zaměřeno na to, aby investory „seznámil s riziky“ a aby úřady „spolupracovaly na zajištění jejich bezpečnosti“.
Přistiženi při činu
Po získání přístupu do kryptoměnové peněženky, někdy označované jako ledger, mohou zločinci převést veškerý její obsah na své vlastní digitální peněženky, což zanechá jen velmi málo stop o jejich totožnosti.
Tato aura bezpečnosti vede zločince k chybám, uvedl Lopp, a „to je dobré pro orgány činné v trestním řízení, protože to pomáhá snadněji tyto osoby sledovat a doufejme i najít“. Řekl však, že jen málo místních policejních oddělení má potřebné znalosti k tomu, aby dokázalo vystopovat ukradené kryptoměny, a odborné znalosti jsou často k dispozici pouze na celostátní úrovni.
„Pracoval jsem s FBI v několika případech a mohu vám říct, že kvůli nedostatku zdrojů se vyšetřovatelé obvykle nezaměřují na [krádeže] kryptoměn a útoky, pokud se nebavíme o milionech dolarů nebo více,“ řekl Lopp.
Na začátku května byli tři teenageři obviněni z krádeže kryptoměn a nezaměnitelných tokenů v hodnotě čtyř milionů dolarů. Ke krádeži mělo dojít v listopadu 2024, uvedla pro Epoch Times mluvčí metropolitní policie v Las Vegas.
Na začátku tohoto roku kryptoměnová firma Bybit oznámila, že hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což se považuje za největší loupež tohoto druhu.
Nízké riziko, vysoká odměna
Podle McKelveyho se zločinci obvykle zaměřují na „nízkorizikové, vysoce výnosné“ trestné činy, a stejně jako v 80. a 90. letech přešli od ozbrojených loupeží k pašování drog, nyní pravděpodobně přecházejí k trestné činnosti spojené s kryptoměnami.
V posledních letech se čínské organizované skupiny podílejí na rozsáhlých kyberpodvodech z center v Barmě (též Myanmar), Kambodži a Laosu. Matthew Hogan, detektiv státní policie Connecticutu a člen finančního kriminálního týmu Secret Service, uvedl v dubnu, že došlo k výraznému nárůstu dlouhodobých podvodů známých jako pig butchering (doslova porážka prasete), kdy jsou lidé lákáni do falešných investic do kryptoměn.
Michael Englander, generální ředitel polské kryptoburzy Plasbit, radí lidem investovat do bezpečnosti, aby ochránili kritické informace. „Jakmile se někdo rozhodne, že jste hodni útoku, je už pozdě být opatrný,“ napsal 12. května na sociální síti X.
Kryptopeněženky existují v různých podobách. V posledních letech se staly populárnějšími tzv. cold wallets (studené peněženky), protože nejsou připojeny k internetu a jsou méně náchylné k hacknutí, na rozdíl od online peněženek, známých jako hot wallets (horké peněženky).
„Cold wallet … vás především chrání před hackery, protože vaše přístupové klíče už nejsou uloženy na zařízení připojeném k internetu,“ vysvětlil Lopp. Dodal však, že ani to neochrání kryptoinvestory před podvody založenými na zneužití důvěry lidí.
K článku přispěl Ondřej Horecký.
–ete–