China In Focus

28. 7. 2022

Čínská armáda zesílila varování před plánovanou návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Spojené státy od návštěvy neustoupily. USA přesunuje do tchajwanského regionu vojenské síly a aktiva. Pro-pekingský komentátor, který v minulosti psal pro čínský státní list Global Times, v článku vyhrožoval útokem na americkou letadlovou loď.

Co se děje v dalších oblastech

Obě politické strany amerického Senátu navrhly zákon, který má napomoci stáhnout výrobu polovodičů amerických společností z Číny do USA.

Šéf americké vesmírné mise varuje před zvýšenou agresivitou Pekingu ve vesmíru. Podle něj představuje hrozbu pro Spojené státy.

Situace mezi Čínou a dalšími zeměmi v oblasti Jihočínského moře přituhuje. Mezinárodní vody, které stále větší měrou zabírá Peking svojí vojenskou přítomností, se stávají místem společných vojenských manévrů Japonska, Austrálie, USA a dalších zemí, které chtějí zabezpečit volné fungování obchodních cest.

Čínské vojenské jednotky z Vnitřního Mongolska jsou na cestě do východního Ruska, kde se mají konat společné vojenské hry nazvané Válečná olympiáda. Akce se má údajně účastnit až na 40 zemí světa včetně Ruska, Íránu, Indie, Venezuely a Číny.

Z federálních daní jsou financovány univerzity, které hostí instituce podporované Čínou, jako jsou Konfuciovy instituty. Ty prý podporují cenzuru ve stylu Pekingu. Skupina 50 amerických zákonodárců kvůli tomu tlačí na Pentagon. Řada Konfuciových institutů se přejmenovala a nadále působí na univerzitách ve stejném režimu a pod stejným vedením. Zákonodárci chtějí zastavit financování všech univerzit, které hostí Konfuciovy instituty, i ty, které se přejmenovaly.

Šanghajský výrobce mikročipů byl obviněn, že kopíruje technologie tchajwanské výrobu čipů.

Senát USA schválil návrh zákona v hodnotě přes 200 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit výrobu polovodičů na území USA. Podle senátora Marca Rubia však v návrhu zákona chybí záruky na ochranu amerického výzkumu.

Automobilový konvoj v Chicagu propaguje hnutí za vystoupení z Komunistické strany Číny a ukončení její činnosti. Jeho účastníky jsou mimo jiné obyvatelé Číny, kteří emigrovali do zahraničí kvůli represím čínského režimu. Konvoj má v plánu projet pěti americkými státy.