Inovace republiky

10. 3. 2023

TÉMA: Diskuse a protiepidemických opatřeních

Co ukazují data o očkovaných a neočkovaných? Slizniční imunita versus vakcinace?

„Hovoříme o tom jako slizniční imunologové a kliničtí imunologové, kdy dáváme veřejně data pro veřejnost, odbornou veřejnost i úřady jednotlivých zemí na nejvyšší odborné úrovni, aby na toto byl brán zřetel, aby se toto vyhodnotilo, protože je to podstatné pro celou interpretaci globální situace. Chrání slizniční imunita,“ vysvětluje český profesor MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., který je mezinárodně uznávanou kapacitou imunologie.

„Důležité je si uvědomit právě na vyhodnocení dat z 10,5 milionů lidí celé české populace je, že na jednotkách intenzivní péče bohužel byli lidé očkovaní, kteří neprodělali covid, což znamená, že se nesetkali s virem v rámci slizniční infekce. Bohužel na jednotkách intenzivní péče nebyli pouze neočkovaní lidé, kteří neprodělali covid, ale také lidé očkovaní, kteří prodělali covid, i když jich bylo o něco méně,“ říká profesor Thon.

Co to to říká v praxi?

„Význam celé studie jasně prokazuje, že chrání slizniční imunita, což je to, co jednotlivý odpovědní lidé nebrali celou dobu na zřetel,“ komentuje Thon jednání úředníků a politiků, kteří vydávali takzvaná protiepidemická opatření.

„Když se podíváme v rámci České republiky aktuálně, což je ukázka konce února 2023 na nakažené. Jde o nakažené, kteří nemusí být na jednotce intenzivní péče, i když tam mohou být také, ale jde zejména o čísla nakažených, tak k datu 22. února 2023 máme pro tento den 1420 nových definovaných případů. V médiích informace nejsou, protože funguje slizniční imunita, takže se lidé nedostávají do kritických stavů tak snadno, protože máme vybudovanou ochranu právě slizniční imunitní cestou,“ komentuje profesor Thon skutečnost, že vakcinací do svalu nelze dosáhnout slizniční imunity.

Varianta koronaviru Omikron podle profesora Thona, ale i dalších expertů, „zajistil v podstatě dávku přirozené vakcíny“.

„Já vám ukazuji evidence based medicine (medicínu založenou na faktech). Jde o data, která jsou založena na důkazech, která odpovídají zcela konkrétní realitě. Když se podíváme na lidi, kteří prodělali covid vytváří si slizniční odpověď a nebyli očkovaní, což je ta zelená křivka s tou šipkou zde označená a lidi, kteří prodělali onemocnění a očkovaní byli, tak vidíme, že se nám křivka protíná a liší se minimálně,“ odkazuje profesor Thon na graf prezentovaný na videu výše..