Jan Jekielek

3. 4. 2023

Celý rozhovor naleznete zde.

Pořad je vysílán v anglickém jazyce.

„Prezident Biden kupodivu varuje Izrael, že umožnění účasti politiků na jmenování soudců možná ovlivní naše společné demokratické hodnoty. No, v Americe samozřejmě politici dělají přesně tohle,“ říká Eugene Kontorovich, odborník na mezinárodní právo, expert na izraelsko-arabský konflikt a profesor na Scalia Law School na Univerzitě George Washingtona.

V době, kdy mnozí ztratili důvěru v mezinárodní organizace, jsem si sedli k rozhovoru, abychom probrali, jakou roli by vlastně měly tyto organizace hrát.

„U všech mezinárodních institucí je kompromisem – poučením – jak se na ně spolehnout v malých věcech, drobných rutinních věcech, a nevkládat do nich důvěru v důležitých věcech,“ říká Kontorovič.

Hovoříme také o současných protestech v Izraeli a o roli amerického ministerstva zahraničí při financování některých z nich.

„Spojené státy poskytují politickou podporu snahám o potlačení demokracie v Izraeli. A tím rozdrcením demokracie v Izraeli mám na mysli izolaci Nejvyššího soudu jako trvalého, aristokratického, demokratickým procesem nezměnitelného orgánu,“ řekl Kontorovič.

Tvrdí, že navzdory tomu, co slýcháme v mainstreamových médiích, soudní reformy navrhované Netanjahuovou koalicí nejsou hrozbou pro izraelskou demokracii. Ve skutečnosti je revize soudnictví nutná, aby se obnovila dělba moci v židovském státě a aby se pravomoci vrátily do rukou volených zástupců, říká Kontorovič.

„V Izraeli si soud sám vybírá své nástupce … takže v podstatě máte nejvyšší moc ve státě v rukou skupiny lidí, kteří se sami vybírají a jsou zcela izolováni od jakéhokoli demokratického procesu,“ vysvětluje Kontorovič.

Související témata