Joshua Philipp

3. 5. 2022

Rozhovor je veden v anglickém jazyce.

Celý rozhovor můžete sledovat na Epoch TV.

Progresivní hnutí v USA nabývají na síle jak v řadách nevládních organizací tak politických elit, ale silně ovlivňují i akademické prostředí. V rámci jejich působnosti se objevuje silné potlačování tradičních hodnot a víry v Boha, naproti tomu sílí protlačování levicové a LGBT agendy do škol a zákonného systému.

Následující případ projednávaný u Nejvyššího soudu USA může rozhodnout, zda se Američané mohou svobodně modlit na veřejnosti, nebo zda za jakýkoli druh veřejného projevu náboženství mohou být propuštěni ze zaměstnání.

Univerzitní trenér Joe Kennedy přišel o práci právě kvůli tomu, že se začal modlit na fotbalovém hřišti ve školním obvodu Bremerton ve státě Washington a byl pokárán za veřejné projevy víry.

„Školní obvod řekl, že si v podstatě musíš vybrat mezi svou vírou a prací. Tehdy jsem pochopil, že to pro mě začíná být skutečné,“ vzpomíná Joe Kennedy.

Tento případ by mohl vyřešit ústřední otázku, zda státní zaměstnanci ztrácejí své náboženské svobody, když jsou v zaměstnání, nebo zda je svoboda víry bezpodmínečná.

Jak poznamenává právník Jeremy Dys z organizace First Liberty, „tento případ odpoví na otázku, zda se učitelé budou muset zbavit svých práv vyplývajících z ústavy – práv, za která trenér Kennedy dvacet let bojoval u námořní pěchoty -, pokud se po nich bude vyžadovat, aby je nechali na prahu školního obvodu, když projdou branami školy.“

Moderátor pořadu Crossroads Joshua Philipp hovoří s trenérem Joem Kennedym a právníkem Jeremym Dysem, aby zjistil, proč je tento případ důležitý pro budoucnost náboženské svobody v Americe.