Na summitu G7 Joe Biden řekl v pátek svým protějškům, že Spojené státy podpoří společné úsilí o výcvik ukrajinských pilotů pro stíhací letouny čtvrté generace. V rámci tohoto rozhodnutí dle BBC Spojené státy povolí svým západním spojencům dodávat Ukrajině letouny, jako jsou F-16ky.
Na to v sobotu reagoval náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško a varoval, že dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu s sebou nesou „obrovská rizika“ pro západní země, včetně zvýšení již tak rostoucího napětí mezi těmito zeměmi a Ruskem.
Dnes Joe Biden prohlásil, že ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobně ujistil, že Ukrajina nebude používat letouny F-16 dodané Západem na ruském území.
Prezident Biden si na tiskovce po summitu G7 také stěžoval na jednání o dluhovém stropu. Sdělil, že jeho strana již krok udělala a nyní je míč na straně republikánů, kteří by měli dle něj ustoupit ze své „extrémní pozice“.
Republikáni ze Sněmovny reprezentantů odsoudili v týdnu jednání Bidenovy administrativy o globálních pandemických dohodách s WHO. V pátek pak vydal generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus zprávu členským zemím, v níž uvedl, že zatímco se znovu začaly vyskytovat epidemické nemoci, mandát WHO týkající se „mimořádných zdravotních situací“ musí být rozšířen nad rámec pandemií a zahrnovat hlad, chudobu, ekologickou degradaci, změnu klimatu a sociální a ekonomické nerovnosti.
Zákonodárci obou politických stran vyjádřili v pátek znepokojení poté, co odpečetěný soudní příkaz odhalil, že FBI zneužila kontroverzní sledovací nástroj ke shromažďování informací o amerických občanech, včetně osob podezřelých z účasti na vpádu do Kapitolu 6. ledna a protestech George Floyda.
Podnikatel v biotechnologiích a republikánský kandidát na prezidenta Vivek Ramaswamy slíbil, že pokud se stane prezidentem, zveřejní „seznam klientů“ Jefferyho Epsteina.
Zákonodárci v Nebrasce v pátek schválili návrh zákona, který zakazuje potraty po 12. týdnu těhotenství a zároveň zavádí omezení pro zákroky pro změnu pohlaví u nezletilých.
Úřad pro sčítání lidu zveřejnil nová data, dle kterých zaznamenalo nejlidnatější město v USA – New York City – odliv téměř půl milionu obyvatel mezi dubnem 2020 a červencem 2022.
Odliv občanů zaznamenává i stát Kalifornie. Odhady zveřejněné tamním dopravním úřadem ukazují, že do roku 2050 se očekává pokles počtu obyvatel ze současných přibližně 39 milionů na 35,7 milionu. Prvenství by tak mohl Kalifornii „vyfouknout“ Texas.
Voliči v newyorském okrese Nassau se nestačili divit, když obdrželi voličské karty pro primárky, na kterých byli všichni identifikováni jako demokraté, byť jsou registrovaní republikáni či nezávislí.