Anne Johnson

16. 6. 2024

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Krása Barcelony, která je výstižně nazývána „klenotem Středomoří“, se vyrovná pouze fascinující složitosti města. Je to starobylé přístavní město, kde se setkává katalánská kultura, politika a rozmarná architektura s trendy a tradicemi, které sem přinášejí pasáty. To z něj dělá výzvu i radost, kterou lze prozkoumat během jediného dne.

Příjezd

Letiště Barcelona-El Prat (BCN) se nachází na samém jihozápadě města. Veřejná doprava do města sice vyžaduje několik přestupů, ale jezdí sem efektivní autobusová linka Aerobus. Služby sdílené jízdy jsou hojné, relativně levné a spolupracují s místními taxislužbami. Ty mohou být s tak omezeným množstvím času vaší nejlepší volbou. V závislosti na provozu trvá cesta do centra města přibližně 45 minut.

Návštěvníci okamžitě pochopí, proč je Barcelona jediným městem, které kdy získalo královskou zlatou medaili za architekturu. (Aleksandar Pasaric / Pexels)

Ráno

Slaný vítr je dokonalým lékem na jet lag – únavu z letu, takže je dobré vyrazit rovnou k moři. Začněte podél hotelu Arts a jeho obří blikající ryby navržené Frankem Gehrym a vydejte se po dvouúrovňové promenádě zvané Paseo Maritimo. Je to jeden z mnoha projektů, které byly ve městě vybudovány v rámci příprav na letní olympijské hry v roce 1992 a které se táhnou podél široké pláže Barceloneta.

Když se vmísíte mezi cyklisty a běžce a projdete kolem oddaných opalovačů, kteří se připravují na den, uvidíte, že je to skvělé místo, kde si můžete dát malou snídani. Možná budete mít štěstí a narazíte na podnik, kde se podávají tradiční katalánská ranní jídla – esmorzars de forquilla neboli „snídaně na vidličku“ – jako například vepřové ucho na česneku nebo telecí a vepřové karbanátky. Větší šanci máte, že si pochutnáte na jednoduchém burritu, například v pohodovém a neformálním podniku Surf House Barcelona.

Písečné pláže v Barceloně byly pro olympijské hry v roce 1992 uměle vytvořeny z tisíců tun dovezeného písku. (boule13 / iStock / Getty Images)
V barcelonské kuchyni se snoubí katalánská tradice s kosmopolitními vlivy a používají se čerstvé suroviny z okolních oblastí. (Alexander Spatari / Getty Images)

Odpoledne

Možná pozdě ráno až k poledni, než začne horko a začnou se tvořit zástupy lidí, vydejte se k absolutní ikoně tohoto města: katedrále Sagrada Família. Tento známý nedostavěný kostel, který byl v roce 2010 papežem vysvěcen na menší baziliku, se stavěl od roku 1882 a v roce 1984 se stal součástí světového dědictví UNESCO. Kostel, v němž se mísí gotika a secese, je považován za mistrovské dílo slavného katalánského architekta Antoniho Gaudího, ačkoli po jeho předčasné smrti v roce 1926 stavitelé dokončili jen zlomek celkového projektu. Při nedávné návštěvě se proslýchalo, že práce na kostele jsou téměř dokončeny, ačkoli tomu zřejmě věří jen málo místních obyvatel.

Vstupenku si můžete koupit online a vydat se dovnitř, kde si prohlédnete kryptu, loď a dvě věže. Nezapomeňte na budovu pohlédnout i zvenčí. Dále můžete strávit trochu více času v okolní čtvrti, jejíž osmiúhelníkové bloky hostí kavárny na chodníku a zelené parky.

Po dokončení centrální věže katedrály Sagrada Família se stane nejvyšší církevní stavbou na světě. (vunavgallery / Envato)
Detailní pohled na detaily exteriéru chrámu Sagrada Família. Portál naděje.(kmuller00 / Flickr)

Je součástí čtvrti Eixample, která byla v 19. století postavena s ohledem na několik aspektů, jako je plynulost dopravy, větrání, viditelnost a sluneční světlo. Kousek odtud se nachází restaurace Can Josep, která je skvělou volbou pro oběd. Tato malá a nenáročná restaurace nabízí čerstvé domácí katalánské speciality, jako jsou krvavé klobásy a smažené ančovičky.

Ačkoli je ulice La Rambla rušná a plná turistů, rozhodně se po ní musíte projít. Využijte čisté, bezpečné a pohodlné barcelonské metro a procházku začněte nahoře, na velkolepém náměstí Plaça de Catalunya. (Sbíhá se zde hned pět linek metra.) Je to hlavní náměstí města, které spojuje staré město s Eixample. Je plné zahrad a soch a vždy se hemží pěšími návštěvníky a je obklopeno jedněmi z nejlepších obchodů ve městě. El Corte Inglés je obrovský obchodní dům, který zabírá celou východní stranu náměstí a má celých devět pater pro vaše potěšení z prohlížení.

Vůně grilovaného choriza, škvařících se patatas bravas a čerstvě upečeného pečiva vybízí kolemjdoucí k zastavení se na jídlo. (Jovana Jelovac/ Unsplash)
V barcelonských ulicích se mísí místní obyvatelé a návštěvníci, umělci předvádějí svůj talent a ožívá bohatá historie a kultura města. (Jon Hicks / Getty Images)

Budete-li mít čas, věnujte ho trochu prozkoumávání nedalekých labyrintů gotické čtvrti. Na druhé straně bulváru La Rambla si určitě nenechte ujít návštěvu čtvrti La Boqueria. Ve městě plném trhů je tento jeden z největších a určitě nejznámějších. V roce 1217 sem začali chodit obchodníci prodávat vše od ryb přes prasata až po kozí maso. Stavba současné budovy byla zahájena v roce 1840 a od té doby byl krytý trh několikrát rozšířen. 

Stovky stánků přitahují místní obyvatele i turisty, kteří si zde mohou koupit vše od pestrých a čerstvých produktů až po marmeládu a místní sýry. Gurmáni se mohou občerstvit v některé z restaurací v areálu.

Po celém městě jsou k vidění krásné architektonické detaily. (Yasonya / Shuttestock)
Na krytých trzích najdete spoustu čerstvého ovoce a zeleniny z místních zdrojů. (Jacopo Maia / Unsplash)

Potom se vydejte na procházku po bulváru La Rambla. Na široké pěší promenádě táhnoucí se tři čtvrtě míle od náměstí až k moři najdete nejlepší místo k pozorování lidí ve městě. Pouliční umělci hrají, pantomimují a žonglují. Lidé pospíchají na schůzky. Návštěvníci většinou zírají na skvělou podívanou, která se kolem nich odehrává. Stojí za to nechat si trochu času navíc, vzít si zmrzlinový pohár a strávit nějaký čas pozorováním z lavičky. (Nebo ještě lépe – malý džbánek sangrie v kavárně pod širým nebem.) Že jste na konci poznáte, až uvidíte hned vedle Středozemního moře pomník Kryštofa Kolumba s rukou nataženou směrem k Novému světu.

Na konci bulváru La Rambla se tyčí 197 metrů vysoký památník Kryštofa Kolumba. (Irina Papoyan / Shutterstock)

Večer 

Je známo, že španělští a katalánští strávníci preferují pozdní jídlo – v mnoha případech se restaurace otevírají až po 21:00. El Nacional však zůstává otevřený celý den, což je jedině dobře, protože máte plány na pozdější dobu. Přijďte brzy, abyste mohli strávit nějaký čas na Passeig de Gracia.

Když se Barcelona koncem 19. století rozrůstala, vybudovalo město tento široký bulvár, aby předvedlo své bohatství. Na každém detailu záleželo a špičkoví designéři vytvářeli nejen budovy, které lemují hlavní třídu, ale také pouliční lampy a dlažbu na chodnících. Na bulváru se promenádovaly elegantní páry a po celé jeho délce, až do staré vesnice Gracia, se proplétaly kočáry tažené koňmi. Dnes je to stále muzeum pod širým nebem, kde se nacházejí některé z nejluxusnějších obchodů ve městě, a vynikající místo pro večerní procházku před večeří.

Zákazníci si mohou vychutnat nápoje v jednom z mnoha barů v Barceloně. (El Nacional Barcelona)
Casa Batlló vyzdobená růžemi během festivalu Sant Jordi. (Anna Murzilon / Unsplash)
Čerstvé úlovky sardinek, kalamárů a chobotnic se používají na jídelních lístcích po celém městě. (MegiasD / Envato)

Sídlí zde také deník El Nacional. Za návštěvu stojí už samotný styl jeho interiéru, který je celý ze skla, oceli a chromu a připomíná dvacátá a třicátá léta minulého století. Vynikající je však také jídlo, které vám umožní ochutnat pokrmy z celého Pyrenejského poloostrova – nejen ze Španělska, ale také z Portugalska a jižní Francie. Čtyři restaurace uvnitř nabízejí originální pokrmy, od andaluských chobotnic až po dušené humry z Menorky.

La Llotja nabízí čerstvé ryby – vyberte si z vitríny a zvolte jejich přípravu. Kuchaři vám ji usmaží, ugrilují, připraví v páře nebo na dřevěném uhlí. La Braseria má také gril na dřevěné uhlí, ale specializuje se na maso. Pokud si raději jen přitáhnete židli a necháte večeři přijít k vám, ani to není problém. Číšníci přinášejí tapas a stačí zvednout ruku, aby před vás položili krásný pokrm. V prostorách se nacházejí také čtyři bary, takže budete mít na výběr i z nápojů.

Oblečte si nejluxusnější oblečení, které máte v kufru, a vydejte se do El Liceu, oblíbeného barcelonského operního domu. Kdysi to byl největší operní dům v Evropě, který se oficiálně jmenoval Gran Teatre del Liceu (neboli Velké divadlo Liceum). Program je bohatý a nabízí vše od baletních představení, jako je Labutí jezero, přes jazzové a klasické koncerty až po opery, jako je Madame Butterfly. Ať už se hraje cokoli, na zdejší večer jen tak nezapomenete. Je to ideální tečka za vaší dobře zorganizovanou návštěvou Barcelony.

V El Liceu se představili nejslavnější světoví operní pěvci, například Maria Callas, Luciano Pavarotti a Montserrat Caballé. (Josep Renalias / CC BY-SA 3.0 DEED)

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram