Janice Hisle

4. 7. 2024

Bývalý prezident nedávno jmenoval několik uchazečů o post viceprezidenta a vzhledem k blížícímu se vynesení rozsudku se zvyšuje tlak na brzký výběr.

Pole potenciálních kandidátů na viceprezidenta (VP) pro bývalého prezidenta Donalda Trumpa se zužuje, zatímco jeho právní problémy zvyšují naléhavost a význam jeho volby.

„Bude to nejdůležitější výběr viceprezidenta, jaký jsme v nedávné historii měli,“ řekla floridská politoložka Susan MacManusová deníku Epoch Times.

Obvykle má prezidentův spolukandidát (angl. running mate) jen malý vliv na volbu voličů, dodala. Letošní nebývalé okolnosti však vyvolávají u bývalého prezidenta, jeho potenciálního spolukandidáta i amerických voličů nejvyšší obavy.

Bývalý prezident nedávno uvedl, že svého kandidáta na prezidenta pravděpodobně určí na republikánském národním sjezdu. Předtím však čelí možnému uvěznění, což by ho podle MacManusové mohlo přimět k tomu, aby toto oznámení učinil dříve.

Vynesení rozsudku v jeho 34 bodech obžaloby bylo původně stanoveno na 11. července v New Yorku, tedy jen čtyři dny předtím, než republikáni zahájí svůj třídenní sjezd v Milwaukee, který vyvrcholí oficiálním prohlášením jeho kandidáta na prezidenta v roce 2024. Vynesení rozsudku ale bylo odloženo až na 18. září.

Jed Rubenfeld, profesor práva na Yaleově univerzitě, uvedl, že mnoho lidí se domnívá, že soudce newyorského Nejvyššího soudu Juan Merchan bývalému prezidentovi pravděpodobně udělí podmínku. Profesor však uvedl, že uvěznění zůstává reálnou možností.

„Mohl by Trump skutečně skončit ve vězení? To si pište, že může,“ řekl Rubenfeld ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Bývalému prezidentovi, který byl kritický vůči soudci, hrozí za každé obvinění čtyři roky vězení – celkem 136 let. Podle Rubenfelda není možné, aby soudce uložil maximální možnou výši trestu. Soudce by také mohl zvážit uvalení domácího vězení nebo podmínečného trestu pro bývalého prezidenta.

Viceprezident je klíčový pro obě strany

Kromě právních potíží bývalého prezidenta vidí mnoho voličů další obvyklý faktor, který stupňuje důležitost volby viceprezidenta. Oba současní předpokládaní kandidáti patří mezi nejstarší uchazeče o nejvyšší úřad v zemi.

Někteří voliči se obávají, že věk těchto mužů by mohl zvýšit pravděpodobnost, že viceprezident bude muset nastoupit a plnit prezidentskou roli.

Prezident Joe Biden je ve svých 81 letech starší než kterýkoli předchozí úřadující prezident USA. Jeho spolukandidátce, viceprezidentce Kamale Harrisové, je 59 let. Většina lidí očekává, že si demokraté jako svou volební kandidátku zvolí dvojici Biden-Harrisová, ale někteří spekulují, že by na sjezdu strany v Chicagu 19.–22. srpna nebo i později mohla být na poslední chvíli jmenována náhrada.

Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová přicházejí na předvolební akci ve Filadelfii 29. května 2024. (Mandel NGAN / AFP Getty Images)

Bývalý prezident Trump se 14. června dožil 78 let. Mezi jeho potenciálními spolukandidáty jsou třicátníci i šedesátníci, přičemž několika z nich je kolem padesátky.

Přednímu nezávislému kandidátovi Robertu F. Kennedymu mladšímu je 70 let; v březnu oznámil jako svou spolukandidátku 38letou právničku ze Silicon Valley Nicole Shanahanovou.

Všichni tři prezidentští kandidáti a jejich příznivci se ohradili proti tvrzení, že mladší kandidáti by mohli být vhodnější pro zvládnutí náročných prezidentských povinností.

Neznámá volba?

Jen několik dní po odsouzení Trump veřejně jmenoval několik uchazečů o post viceprezidenta a odklonil tak veřejný diskurz od trestního procesu, který po celé týdny dominoval zpravodajství.

Vzhledem k tomu, že další jména stále kolují, političtí insideři poznamenali, že předpokládaný republikánský kandidát by mohl v soukromí zvažovat některé nezveřejněné osobní favority.

Podle jednoho ze zasvěcených politiků může bývalý prezident vybrat někoho, o kom nikdo nikdy nepřemýšlel.

Podle dvou zasvěcených politiků, kteří požádali deník Epoch Times o utajení svých jmen, jsou jeho veřejná prohlášení a případné účelové úniky do médií nejspíše „průzkumné balóny“, které mají otestovat reakce veřejnosti a zpravodajství médií o potenciálních kandidátech na viceprezidenta.

Podle jednoho ze zasvěcených může bývalý prezident vybrat „někoho, o kom nikdo nikdy nepřemýšlel“.

„To by se dalo od Trumpa očekávat,“ řekl zasvěcenec.

Muž, kterého si vybral za viceprezidenta v roce 2016, tehdejší guvernér Indiany Mike Pence, byl poněkud nečekanou volbou; kandidát Trump ho jmenoval tři dny před republikánským sjezdem. Pence, evangelikální křesťan, má zásluhu na tom, že se mu podařilo přilákat tento voličský blok na kandidátku Trump-Pence.

Pence se stal politickým protivníkem v republikánských primárkách, ale v říjnu 2023 přerušil svou snahu stát se prezidentským kandidátem.

Nyní, když bývalý prezident pokračuje ve své třetí prezidentské kandidatuře, jeho kampaň upozornila, že o výběru viceprezidenta rozhoduje výhradně on.

Prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence přijíždějí na předvolební shromáždění na mezinárodním letišti Newport News / Williamsburg v Newport News ve státě Virginie. 25. září 2020. (Drew Angerer / Getty Images)

V souvislosti s nedávným nárůstem zájmu veřejnosti o potenciální viceprezidenty vydal Brian Hughes, hlavní poradce Trumpovy kampaně, prohlášení pro Epoch Times.

„Každý, kdo tvrdí, že ví, koho si prezident Trump vybere za svého viceprezidenta nebo kdy tak učiní, lže, pokud to není Donald J. Trump sám,“ uvedl Hughes.

6 uchazečů a zbytek

V minulých měsících se objevily desítky jmen. 4. června však bývalý prezident v rozhovoru pro Newsmax uvedl šest možných kandidátů na viceprezidenta.

Na tomto seznamu jsou mimo jiné senioři. Tim Scott, Marco Rubio a J. D. Vance; guvernéři Doug Burgum ze Severní Dakoty a Ron DeSantis z Floridy; a Dr. Ben Carson, lékař, který během Trumpovy vlády působil jako ministr pro bydlení a rozvoj měst.

Pět z této šestice již dříve kandidovalo na prezidenta; J. D. Vance je jediný, kdo nekandidoval. Všech šest se hlasitě zastávalo bývalého prezidenta, když čelil trestnímu stíhání v New Yorku i jinde. Většina z nich se také zúčastnila newyorského soudního procesu s bývalým prezidentem Trumpem, aby mu vyjádřila podporu, když se případ blížil ke konci.

Scott je jediným jménem, které prezident Trump uznal v obou veřejně odhalených užších seznamech.

Nový seznam kandidátů se liší od seznamu, který byl zveřejněn před několika měsíci, kdy bývalý prezident poskytl rozhovor televizi Fox News.

Na prvním seznamu byli podnikatel v biotechnologiích z Ohia Vivek Ramaswamy, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová a bývalá havajská kongresmanka a kandidátka na prezidentku Tulsi Gabbardová, ale zdá se, že byli z úvahy vyřazeni.

Scott je jediným jménem, které prezident Trump uznal v obou veřejně odhalených užších seznamech.

Senátor z Jižní Karolíny byl „neuvěřitelný“ ve své hlasité podpoře, řekl bývalý prezident Trump v pořadu Newsmax.

(Nahoře vlevo) senátor Tim Scott. (Nahoře uprostřed) senátor J. D. Vance. (Nahoře vpravo) senátor Marco Rubio. (Dole vlevo) Floridský guvernér Ron DeSantis. (Dole uprostřed) Guvernér Severní Dakoty Doug Burgum. (Dole vpravo) Dr. Ben Carson. (Madalina Vasiliu, Samira Bouaou, Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Podle něj Scottovo vystupování v roli Trumpova náhradníka předčilo jeho sebepropagační úsilí během prezidentského klání v roce 2024. Scott pozastavil svou kampaň v listopadu 2023.

Ještě v době, kdy Scott kandidoval, se s bývalým prezidentem zdrželi vzájemných útoků. Tento zjevný vzájemný respekt je jednou z vlastností, která Scottovi pomáhá vyniknout mezi možnými uchazeči o post viceprezidenta, říkají zasvěcenci.

Naproti tomu DeSantis a další republikánská soupeřka, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová, se oba pustili do ostrých tahanic s bývalým prezidentem Trumpem, než začátkem tohoto roku z prezidentského klání odstoupili.

V květnovém příspěvku na sociálních sítích bývalý prezident Trump vyloučil Haleyovou, která během jeho administrativy působila jako velvyslankyně OSN. Během rozhovoru pro Newsmax se ohradil, zda by na ni mohl změnit názor.

Z květnového průzkumu veřejného mínění provedeného Harvard-CAPS-Harris vyplývá, že ze sedmi vysoce postavených možných viceprezidentů by voliče nejvíce ovlivnil Scott nebo Ramaswamy.

Podle tohoto průzkumu by 23 % demokratických voličů s větší pravděpodobností volilo bývalého prezidenta Trumpa, pokud by se jeho protikandidátem stal Scott. Ten také vedl v poli sedmi potenciálních viceprezidentů, pokud jde o přilákání voličů jiné než bílé pleti.

Žádný z nich by Trumpovi nepomohl zajistit zranitelný stát (jako je Michigan, Pensylvánie, Arizona, Nevada nebo Wisconsin).

Mark Caleb Smith, ředitel Centra pro politická studia na Cedarville University

Z těchto uchazečů by Ramaswamy nejvíce pomohl republikánským voličům. 32 % z nich uvedlo, že by s větší pravděpodobností volili bývalého prezidenta, kdyby se jeho jméno objevilo vedle jména Ramaswamyho.

Více než polovina dotázaných voličů však uvedla, že volba viceprezidenta by neměla na jejich rozhodování o volbě žádný vliv.

Kratší seznam může mít nedostatky

Mark Caleb Smith, ředitel Centra pro politická studia na Cedarville University, uvedl, že v posledním seznamu kandidátů bývalého prezidenta jsou zřejmě prázdná místa.

„Žádný z nich by Trumpovi nepomohl zajistit zranitelný stát (jako je Michigan, Pensylvánie, Arizona, Nevada nebo Wisconsin),“ napsal Smith v e-mailu pro The Epoch Times.

Tyto státy jsou považovány za nerozhodné a kde by mohl zvítězit buď prezident Biden, nebo bývalý prezident Trump.

Desítky lidí se účastní volební kampaně NAACP Hillsborough County Branch Souls to the Polls v Tampě na Floridě 1. listopadu 2020. (Octavio Jones / Getty Images)

A jen málo z potenciálních Trumpových viceprezidentů by mu pomohlo rozšířit jeho voličskou základnu, která podle Smithe potřebuje posílit. Nicméně Rubio je Hispánec a Scott a Dr. Carson, kteří jsou černoši, by mohli pomoci „přebrat demokratům jejich historickou výhodu v rámci afroamerické komunity“, pravil Smith.

Profesor poznamenal, že se na seznamu neobjevuje žádná žena, ačkoli se o Noemové, Haleyové a poslankyni Elise Stefanikové hojně diskutuje.

Stefaniková, hlasitá obhájkyně bývalého prezidenta v Kongresu, je jedinou ženou jmenovanou ve skupině sedmi potenciálních viceprezidentů, kteří údajně procházejí prověrkou, kterou nedávno zahájila Trumpova kampaň. Dalšími šesti uchazeči, kterým byly možná zaslány „prověřovací dokumenty“, jsou Dr. Carson, republikán Byron Donalds, Doug Burgum, Marco Rubio, J. D. Vance a Tim Scott.

Zdá se, že bývalému prezidentovi výběr spolukandidáta pomohl při jeho první prezidentské kandidatuře v roce 2016.

„Trump byl taková divoká karta,“ řekl Smith o realitním magnátovi, který se před kandidaturou na prezidenta nikdy neucházel o veřejnou funkci.

„Jeho zranitelnost se týkala jeho nejdůležitějšího voličského bloku – evangelikálních křesťanů,“ uvedl Smith a zdůraznil, že Pence se podílel na přilákání většího počtu těchto voličů na kandidátku Trump-Pence. Ta se v roce 2016 ukázala jako vítězná kombinace, ale ve volbách v roce 2020 neuspěla.

Nyní, když Američané zvažují své prezidentské hlasování před volbami 5. listopadu, je Trump podle Smithe již známou veličinou.

Pokud chce skutečně přetvořit Republikánskou stranu, může záležet na výběru mladého, agresivního politika, který bude nositelem jeho odkazu.

Mark Caleb Smith, ředitel Centra pro politická studia na Cedarville University

„Nejsem si jistý, zda výběr viceprezidenta udělá mnoho pro něj nebo proti němu,“ řekl.

Když bývalý prezident uvažuje o výběru svého viceprezidenta, může přemýšlet o svém odkazu, řekl Smith.

„Pokud chce skutečně přetvořit Republikánskou stranu, může záležet na výběru mladého, agresivního politika, který bude nositelem jeho odkazu,“ řekl.

Strategická rozhodnutí

MacManusová uvedla, že bývalý prezident musí při výběru z řady možných viceprezidentů vyvažovat složité a vzájemně provázané faktory.

Bývalý prezident Donald Trump přichází na projev do kongresového centra Palm Beach ve West Palm Beach na Floridě 14. června 2024. (Joe Raedle / Getty Images)

„Bude potřebovat někoho, kdo si dokáže udržet základnu,“ řekla, „ale také nezávislé voliče a ty, kteří jsou nejistí.“

Existuje také více bodů politické strategie, které musí zvážit. Podle zasvěcenců vynikají dva.

Zaprvé musí zvážit, jak by jeho volba mohla prospět jeho počtu hlasů ve Sboru volitelů, který je pro vítězství v prezidentských volbách zásadní.

Florida, kde bývalý prezident žije od roku 2019, má 30 z 270 hlasů volitelů potřebných k získání prezidentského úřadu. Pokud si však vybere kandidáta na viceprezidenta z tohoto státu – DeSantise, Donalda nebo Rubia – vzniknou komplikace.

Dvanáctý dodatek americké ústavy říká, že volitelé z jednoho státu nemohou hlasovat pro prezidenta i viceprezidenta, kteří pocházejí z téhož státu. Aby si tedy republikánský kandidát na prezidenta udržel floridské hlasy volitelů, musel by se jeden z hráčů přestěhovat.

Druhým bodem politické strategie je, že pokud si bývalý prezident vybere stávajícího úředníka, například jednoho z těchto tří Floriďanů, mohl by přesun této osoby z pozice poškodit postavení Republikánské strany.

Podle MacManusové by bývalý prezident měl především zvážit, který potenciální kandidát na viceprezidenta se voličům jeví jako nejspolehlivější.

Kandidát na viceprezidenta by měl vzbuzovat důvěru, že „dokáže zcela nastoupit a řídit národ, který potřebuje usměrnit“.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram