Beige Luciano-Adams

17. 11. 2024

Statistiky jsou všem již známé: Fentanyl zabíjí Američany nebývalým tempem – přibližně 73 000 ročně.

U věkové skupiny 18 až 45 let je nejčastější příčinou úmrtí.

A je všude – v padělaných tabletách, otravuje děti i dospělé, závislé i začínající uživatele a přemáhá jakoukoli potenciální reakci. Vzhledem k tomu, že přes jižní hranici proudí záplava pilulek a prášku, zabavují úřady pravidelně tolik fentanylu, že by několikrát zabil všechny obyvatele planety.

Do tohoto krveprolití přichází nečekaná událost.

Očekává se, že v příštích dvou desetiletích bude z právních vyrovnání s výrobci a distributory opioidů vyplaceno více než 50 miliard dolarů – Kalifornie by měla získat přibližně 4 miliardy dolarů, které budou rozděleny mezi stát a místní samosprávy.

Tyto peníze nyní z velké části připadnou na potlačení nelegálního obchodu s fentanylem – třetí vlny opiátové krize, která začala v 90. letech minulého století s léky proti bolesti na předpis.

V prvních dvou letech kalifornské státní programy použily svůj příspěvek především na úsilí o „snižování škod“ – včetně léků proti předávkování opioidy, výměny jehel a osvětových kampaní zaměřených na destigmatizaci užívání drog.

Na celostátní úrovni odborníci a pokrokoví obhájci pečlivě sledují výdaje na vyrovnání ve snaze vyhnout se chybám z vyrovnání s velkými tabákovými podniky a zajistit, aby finanční prostředky šly na skutečné snižování spotřeby, a nikoli do obecních rozpočtů.

Někteří si však kladou otázku, zda v přístupu státu ke krizi s fentanylem nechybí další zřejmé poučení z boje proti velkému tabákovému průmyslu, kdy stigmatizace, grafická varování před nebezpečím cigaret a vymáhání práva vedly k radikálnímu poklesu kouření.

Kalifornské ministerstvo zdravotnictví nedávno poskytlo reklamní agentuře se sídlem v San Francisku 40 milionů dolarů z prostředků na vypořádání opioidů na přípravu osvětové kampaně pro mládež, jejímž cílem je „vyjít lidem vstříc tam, kde jsou”, a to snížením stigmatizace užívání fentanylu a dalších drog a podporou používání naloxonu.

Podle státních záznamů zaplatilo ministerstvo stejné reklamní společnosti téměř 900 milionů dolarů za kampaně, které výslovně stigmatizují užívání tabáku a nabádají k abstinenci.

„Obecně existuje podivný rozpor mezi tím, že se [kalifornské] veřejné zdravotnictví usilovně snaží stigmatizovat kouření tabáku a zároveň destigmatizovat užívání fentanylu,“ řekl pro Epoch Times Keith Humphreys, profesor psychiatrie a behaviorálních věd na Stanfordově univerzitě.

Humphreys řekl, že poučení z Velké tabákové firmy je již zřejmé.

„Nesouhlas s kouřením zachránil život,“ řekl. „A neměli bychom se bát říct lidem, že užívání fentanylu je neuvěřitelně nebezpečné a neměli byste to dělat.“

Plakát proti kouření vydaný kalifornským ministerstvem zdravotnictví zdobí zadní část autobusu losangeleské metropole. (Hector Mata / AFP via Getty Images)

Hnutí za omezení škod

Harm reduction je hnutí za sociální spravedlnost, které usiluje o snížení škodlivosti drog, aniž by je soudilo, trestalo nebo dokonce zasahovalo do jejich užívání. Jedná se o jednoznačný odklon od války proti drogám z minulých desetiletí, kterou vedoucí představitelé států nadále kritizují jako „neúspěšný“ přístup.

Řada lidí, kteří kritizují hnutí za snižování škod v Kalifornii, kde je ortodoxně zakotveno v zákonech, podporuje opatření na snižování škod, jako je distribuce naloxonu, medikamentózní léčba a výměna jehel.

Lidé se spíše neshodnou na tom, zda by tvrdé drogy měly být dekriminalizovány a destigmatizovány; zda by ti, kdo je užívají a prodávají, měli být postihováni, když poruší zákon; a zda lze léčbu vynucovat, nebo, jak mnozí zastánci harm reduction trvají, k ní může dojít až tehdy a tehdy, když se osoba, která drogy užívá, rozhodne, že je připravena.

Studie ukázaly, že u osob úspěšně léčených naloxonem je úmrtnost 13krát vyšší než u běžné populace.

Humphreys podporuje opatření ke snižování škod jako součást komplexního, mnohostranného přístupu ke krizi závislosti a je zastáncem naloxonu. Jako předseda Stanford-Lancetovy komise se podílel na vypracování národního modelu reakce na opioidy, který doporučuje záchranné léky proti předávkování jako „v podstatě nejzáchrannější opatření, které mohou politici přijmout“.

Uznává však omezení a kritizuje trend, výrazný v modrých městech, směřující k destigmatizaci tvrdých drog.

„Nikdo nepřestane užívat drogy kvůli přípravku Narcan,“ uvedl Humphreys a citoval nedávný výzkum, který prokazuje, že u osob úspěšně léčených naloxonem (lék na zvrácení předávkování prodávaný pod značkou Narcan) se úmrtnost ve srovnání s běžnou populací zvyšuje 13krát.

„Dvanáct procent lidí pravděpodobně zemře na následky své závislosti do 12 měsíců od podání Narcanu,“ řekl.

Keith Humphreys, profesor psychiatrie a behaviorálních věd na Stanfordské univerzitě. Public Domain

Rovnici dále komplikuje skutečnost, že téměř 30 % všech záchytů fentanylového prášku tvoří neopioidy, například „zombie droga“ xylazin, která nereaguje na naloxon. Navíc neexistuje žádný dlouhodobý výzkum, který by naznačoval, jak účinný je naloxon po opakovaném použití nebo jak na lidi působí stále vyšší dávky potřebné ke zvrácení předávkování syntetickými opioidy.

Současně má naloxon kratší poločas rozpadu než mnoho silných syntetických opioidů – včetně nitazenů, které představují „novou hrozbu“v nabídce drog v USA – což znamená, že se lidé mohou po odeznění předávkovat znovu.

Současné osvětové kampaně o fentanylu v Kalifornii opomíjejí ošklivou realitu užívání fentanylu – nebo pervitinu, který v loňském roce zabil v okrese Los Angeles téměř stejný počet lidí – ve prospěch poselství, které pracuje „ve spojenectví s lidmi, kteří užívají drogy, pro bezpečnější a řízené užívání drog“.

Nejsou zde žádné fotografie dětí, které zemřely na jednu dávku, žádné uznání lidí, kteří trpí na ulicích něčím, co se rovná smrti zaživa, žádné svědectví lidí, kteří se ze své závislosti vyléčili.

„Nevidím tu jediný reklamní plakát, který by říkal něco o léčbě,“ poznamenala Gina McDonaldová, spoluzakladatelka organizace Mothers against Drug Addiction and Deaths (MADAAD), neziskové organizace se sídlem v San Francisku, která kritizuje tolerantní přístup Kalifornie k fentanylu.

„Riziko předávkování jsem odstranila tím, že jsem přestala brát drogy – to je jediný spolehlivý způsob, jak předejít předávkování,“ řekla McDonaldová, bývalá narkomanka. „Člověk by si myslel, že to bude alespoň v jedné reklamě.“

Podle statistik z roku 2024, které zveřejnila národní nezisková organizace Mental Health America, se téměř 83 % Kaliforňanů s problémem s užíváním návykových látek, tedy asi 5 milionů lidí, nedostalo k potřebné léčbě.

Narcan nosní sprej ležící v automatu zdravotního oddělení okresu DuPage v komunitním centru Kurzawa ve Wheatonu ve státě Ill. 1. září 2022. (Scott Olson / Getty Images)

V celostátním měřítku je vyšší míra neléčených poruch způsobených užíváním návykových látek než v Kalifornii už jen v Illinois.

McDonaldová spoluzaložila organizaci MADAAD s dalšími matkami, které ztratily děti na ulici – matkami s dětmi, které jsou momentálně závislé na fentanylu na místech, jako je sanfranciská čtvrť Tenderloin a losangeleská čtvrť Skid Row.

Jejich děti jsou zamýšleným cílem státních reklamních kampaní – a předpokládanými příjemci finančních prostředků z opioidové krize na předpis, která podnítila následnou epidemii heroinu a fentanylu.

Narcan neřeší žádnou základní příčinu toho, proč lidé užívají drogy.

Gina McDonaldová, spoluzakladatelka organizace Matky proti drogové závislosti a úmrtí na drogy.

McDonaldová si stejně jako většina ostatních přeje, aby byl Narcan všude – v každé škole, na každém pracovišti a v každém obchodě – a ví, jakou hanbu závislost způsobuje.

„Neříkám, že musíme uživatele drog stigmatizovat,“ řekla. „Ale kolikrát se lidé nechají omámit narkotiky a vrátí se, aby zemřeli další den? To se obvykle stává.

Neznám moc lidí, kteří by dostali Narcan na ulici a po návratu z mrtvých se šli léčit. … Narcan neřeší žádnou základní příčinu toho, proč lidé drogy užívají.“

Zástupci vlivných politických organizací, které prosazují snižování škod a dekriminalizaci opiátů – včetně National Harm Reduction Coalition a OpioidSettlementTracker.com – na dotazy nereagovali.

Gina McDonaldová drží plakát se svou dcerou na protestu před Tenderloin Linkage Center v San Franciscu 5. února 2022. (Cynthia Cai / Epoch Times)

Empatický rozhovor

Robert Marbut, bývalý výkonný ředitel americké Meziagentury pro boj s bezdomovectvím a producent připravovaného dokumentárního filmu „Fentanyl: Death Incorporated”, uvedl, že vláda podceňuje reakci na existenciální a neustále se vyvíjející hrozbu.

„Rozhodně se musíme pustit do protidrogové osvěty a prevence na takové úrovni, jako jsme to udělali s cigaretami,“ řekl pro Epoch Times a poukázal na téměř 75% snížení počtu kuřáků od roku 1965. Tehdy kouřila téměř polovina Američanů, nyní jich kouří asi 12 %.

„[Tyto kampaně] zdůrazňovaly, že kouření cigaret není cool – je to špinavé, ošklivé, hrozné,“ uvedl Marbut. „Když se na ty reklamy podíváte, nepřecházely do jakéhosi laskavějšího a jemnějšího stylu. Bylo to tvrdé. Bylo to přímé. Bylo to: ‚Tohle je hnusný. Je to strašné.‘ A vlády to podpořily reálnými pokutami.“

Zastánci snižování škod obecně tvrdí, že je zapotřebí jemnější, empatický přístup, aby se zabránilo stigmatizaci a represivnímu tónu války proti drogám. Tvrdí, že zahanbování nebo strašení lidí, kteří užívají drogy, jim brání vyhledat pomoc.

Zástupci reklamní agentury Duncan Channon, která stojí za kalifornskou kampaní „Fakta bojují proti fentanylu“, uvedli, že se snaží vyhnout „strachu a tragédii“ tradičních reklamních spotů ve prospěch „přístupného a posilujícího“ způsobu, jak hovořit o fentanylové krizi a přimět lidi, aby se s naloxonem sžili.

„Poslední věc, kterou se chystáme udělat, je vztyčit prst nebo následovat neúspěšnou taktiku ‚Prostě řekni ne‘, která nikdy nefungovala,“ vysvětlil agentuře AdAge v loňském roce generální ředitel společnosti Duncan Channon Andy Berkenfield.

„Stát je pevně přesvědčen – a my s ním do značné míry souzníme – že naším úkolem je vést empatickou konverzaci a v konečném důsledku snižovat škody,“ uvedl pro tuto oborovou publikaci.

Kampaně na destigmatizaci fentanylu jsou časté po celých Spojených státech a kalifornská kampaň „Unshame CA“ financovaná z prostředků na vypořádání se s opioidy hlásí „měřitelné změny“ v posunu ve vnímání poruchy způsobené užíváním návykových látek veřejností jako zdravotního stavu a naloxonu jako každodenního prostředku.

Výkonný producent Robert G. Marbut Jr. se účastní premiéry filmu „Američané bez adresy“ na červeném koberci v Harmony Gold v Los Angeles 3. října 2024. (Araya Doheny / Getty Images pro Robert Craig Films)

Smíšená sdělení

Kdy se však destigmatizace stává fakticky normou pro užívání extrémně návykových drog?

Humphreys uvedl, že si vzpomíná na sérii nápisů a billboardů „Know Overdose„ (Poznejte předávkování), které před několika lety po San Franciscu vyvěsila Národní koalice pro snižování škod a na některých z nich byli uživatelé fentanylu zobrazeni jako „atraktivní, úspěšní, zábavní lidé – snažili se říct: ‚Nemějte špatný pocit z užívání fentanylu, je to úžasné, prostě to dělejte s kamarády a bude to bezpečnější‘.“

Nová státní osvětová kampaň o fentanylu sice vynechává pobídky na billboardech, abyste „to změnili“ a „zkusili kouřit a šňupat“ místo injekčního užívání nebo „dělali to s přáteli“, ale s těmito reklamami sdílí tón a estetickou linii.

„Fakta bojují proti fentanylu“ a ‚Informovaní lidé‘ využívají atraktivní herce v abstraktních skečích k šíření poselství, že fentanyl se může objevit ve falešných pilulkách a naloxon může zachránit životy – to vše s étosem nespokojené rezignace.

V jednom spotu je fentanyl ztvárněn jako přítel, který nebyl pozván na večírek. „Nebude trvat dlouho a objeví se jejich přítel, Overdose,“ říká hlas v reklamě.

To je v ostrém kontrastu s předvídavým tónem a objímáním abstinence v probíhající kalifornské kampani proti tabáku.

Ve druhém spotu, který si bere inspiraci ze současných hororů, vám hlas v pozadí říká: „V zemi fantazie velkého tabáku je nejsmrtonosnější průmysl vaším přítelem.“ Vaping nepovede ke kouření, říká se v něm, „když budete ignorovat výzkumy, které říkají opak“.

Další reklamy proti tabáku jsou přímočařejší a obsahují slogany jako „Probuďte se“ nebo „Nikotin = jed pro mozek“.

Kalifornie přiznává, že má problém s tím, aby menšiny plně přijaly její nadšení pro přístup ke snižování škod v souvislosti s tvrdými drogami, což mají reklamy zaměřené na informovanost o fentanylu napravit.

„Jakýkoli kreativní a komunikační přístup musí vycházet vstříc lidem tam, kde se nacházejí, a musí odrážet diferencované chápání jejich životů a kulturních reálií,“ uvedla v loňském roce Robin Christensenová, vedoucí oddělení prevence návykových látek a závislostí kalifornského ministerstva zdravotnictví, v prohlášení jménem kampaně na zvýšení povědomí o fentanylu, která byla určena pro ‚latinskoamerické, černošské/africké a asijsko-pacifické‘ publikum.

Screeny reklamních videí, která zvyšují povědomí o lécích na prevenci předávkování. Snímek obrazovky Kalifornského ministerstva zdravotnictví/ YouTube prostřednictvím The Epoch Times.

Navrhla, že „kulturně relevantní“ sdělení mají zvýšit vnímavost těchto skupin obyvatelstva ke strategiím snižování škod.

Duncan Channon se odmítl vyjádřit ke kampaním proti fentanylu a tabáku, které byly navrženy pro ministerstvo zdravotnictví. Podle záznamů, které prověřil deník Epoch Times, zaplatila Kalifornie od roku 2014 této reklamní butikové agentuře 876 milionů dolarů za kampaně proti tabáku, 76 milionů dolarů za oznámení pro veřejnost o vakcíně proti covidu-19 a 40 milionů dolarů za osvětové kampaně o opioidech.

Záznamy o státních zakázkách jsou běžně k dispozici k veřejnému nahlédnutí na portálu veřejných zakázek.

V e-mailu ministerstvo uvedlo, že za mediální a produkční služby související s činností proti tabáku mu agentura, její subdodavatelé a přidružení dodavatelé v tomto období vyfakturovali 446,5 milionu dolarů. Uvedlo, že 83 % bylo vynaloženo na mediální umístění a 17 % na „produkci, zúčtovatelné hodiny a další služby“ a 95 % z nich bylo financováno z tabákových daní.

Ministerstvo uvedlo, že mediální kampaně kalifornského programu prevence tabáku přispěly k výraznému poklesu výskytu tabáku ve státě, přičemž užívání tabáku mezi mládeží kleslo o 46 % a mezi dospělými o 37 % za posledních deset let.

Dvojí metr?

Stejné zásady harm reduction, které dominují protidrogové politice v Kalifornii, jsou v souvislosti s užíváním tabáku hanobeny.

Státní kampaň proti tabáku například tvrdí, že nyní bojuje proti tomu, aby se společnost Big Tobacco nově zaměřila na výrobky bez kouře. Stanfordská lékařská fakulta ve svém nedávném příspěvku na blogu upozornila na práci jednoho ze svých profesorů, odborníka na tabákovou reklamu.

„Udělali něco, co je opravdu pobuřující,“ řekl na blogu Dr. Robert Jackler, emeritní profesor otolaryngologie, o pronikání Big Tobacco do kurzů dalšího vzdělávání lékařů. V jednom z nich, nazvaném „Snižování škod způsobených tabákem“, se přednášelo o tom, že zdravotním cílem všech kuřáků by mělo být „nekouřit, nikoliv abstinovat od tabáku/nikotinu“.

„Pouze dodavatelé tabákových výrobků by tvrdili, že udržování závislosti na nikotinu by mělo být hlavním cílem optimalizace zdraví – závislost není zdraví,“ uvedl Jackler.

Nápis s reklamou na cigarety před obchodem v Los Angeles 28. dubna 2022. (Mario Tama / Getty Images)

Tento nesoulad se dále projevuje ve městech na západním pobřeží, kde vám vláda dá pokutu za kouření cigarety v okruhu několika metrů od kancelářské budovy, a zároveň podle Marbuta dotuje užívání fentanylu prostřednictvím rozdávání pomůcek.

„Nazvěme to, jak to je – je to podpora užívání fentanylu, když poskytujete veškerý podpůrný materiál, který je mnohem dražší než účinná látka,“ řekl s odkazem na vládou financované programy snižování škod, které závislým na ulici rozdávají injekční stříkačky, fólie a dýmky.

„Proč bychom proboha měli použít peníze z opioidního vyrovnání, které mají napravit chyby minulosti, k financování chyb budoucnosti?“ uvedl. „Máme tyto peníze použít na udržení spotřeby? Tohle nelze žádným způsobem ospravedlnit.“

Ministerstvo zdravotnictví neodpovědělo na konkrétní otázky týkající se jeho rozdílných přístupů k informování o tabáku a opioidech. Ve svém e-mailovém prohlášení ministerstvo uvedlo, že jeho osvětové kampaně jsou navrhovány s využitím ‚výzkumem podložených, víceúrovňových přístupů‘ k řešení ‚jedinečných a složitých‘ problémů, jako je užívání tabáku a předávkování opioidy.

‚Ačkoli se naše cíle mohou u jednotlivých iniciativ lišit, univerzálně spolupracujeme s komunitními organizacemi, poskytovateli zdravotní péče a dalšími partnery, abychom poskytli vzdělání, zdroje a informace o prevenci, které pomáhají Kaliforňanům činit informovaná rozhodnutí,‘ uvedlo ministerstvo.“

„To následně pomáhá zvyšovat povědomí, snižovat stigma a předcházet škodám, zraněním a úmrtím – a zároveň poskytuje vstupní bránu k podrobnějším informacím a zdrojům, které nabízejí stát a jeho partneři.“

Muži v bezvědomí po užití drog v Los Angeles 10. dubna 2024. (John Fredricks / The Epoch Times)

Vzhledem k absenci zjevného padoucha, jako je Big Tobacco, se zdá, že stejná logika – „závislost není zdraví“ – neplatí pro užívání tvrdých drog.

‚Poslední míle‘

Sam Chapman strávil roky výzkumem, jak zabránit tomu, aby fentanyl zabíjel americké děti. Jeho syn Sammy zemřel na otravu poté, co mu dealer, který ho našel na Snapchat, doručil drogu domů „jako pizzu“, zatímco jeho rodiče spali.

Chapman se zaměřil na legislativní reformy, včetně Sammyho zákona, který by po schválení vyžadoval, aby platformy jako Snapchat a TikTok umožnily rodičům používat software třetích stran, který by je upozorňoval na nebezpečný obsah sdílený na účtech jejich dětí na sociálních sítích. 

Spustil také vlastní osvětové kampaně, včetně billboardů s obrázky jeho syna. K přístupu státu uvedl: „Odlehčený přístup rozhodně není řešením.“

„Tohle je tak návykové – nejde o vzdělávání, ale o zastavení mechanismů doručování.“

Sam Chapman, otec oběti

„I přes skvělou osvětu a komunikaci má vzdělávání své limity.

‚Tohle je tak návykové – nejde o vzdělávání, ale o zastavení mechanismů doručování,‘ uvedl. ‚Jde o to, odstranit ze hry sociální sítě. Poslední krok.‘

Sociální média pomáhají dealerům a pašerákům oslovit mladé zákazníky a nová vlna zákonů se snaží tento problém omezit.

Chapman svědčil na podporu kalifornského Senátního návrhu zákona 918, který bude vyžadovat, aby platformy vyhověly soudnímu příkazu do 72 hodin. Americká unie občanských svobod (ACLU) zákon kritizovala s odkazem na ‚nepotřebný tlak na základní ochranu práv‘, nicméně návrh nakonec prošel a guvernér Gavin Newsom jej nedávno podepsal.

Chapman také uvedl, že si myslí, že peníze z opioidního vyrovnání – kterých je dostatek a nyní nesou úroky – by měly být využity k zastavení přílivu fentanylu.“

„Chcete varovat rodiče před nebezpečím sociálních sítí a přimět je, aby omezili jejich používání,“ uvedl. „Použijte tyto peníze na přerušení řetězce. Texas postupuje správně, pokud využívá peníze z opioidního vyrovnání na uzavření hranic. Kalifornie by měla udělat totéž.

‚Musíme zastavit přísun chemikálií z Číny,‘ dodal na adresu toku prekurzorů, dotovaných čínskou komunistickou stranou, které pohánějí nelegální drogy vyráběné kartely.

Bill Bodner, bývalý vedoucí speciální agent losangeleské pobočky Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), poznamenal, že pouliční drogy představují vyvíjející se hrozbu, která se přizpůsobuje rozmarům a strategiím kartelů, jež je vyrábějí.“

Agent celní a pohraniční ochrany USA kontroluje doklady ve vstupním přístavu San Ysidro v kalifornském San Ysidru 2. října 2019. (Sandy Huffaker / AFP via Getty Images)

„Lidé na mě často reagují s obrovským hněvem, když to řeknu – ale snižování nabídky je ve skutečnosti nejvíce statisticky podloženou formou snižování škod,“ uvedl a poukázal na data CDC, která ukazují, že škody způsobené léky na předpis rostou nebo klesají v závislosti na jejich dostupnosti.

„Snižování nabídky je snižování škod, když mluvíme o tom obrovském množství syntetických drog.“

Uvedl, že i když úřady dokážou drogy zabavit, je k přerušení cyklu nezbytné stíhání. Kalifornská Propozice 47 však snížila nebo zcela zrušila tresty za mnohé trestné činy spojené s drogami.

Bodner zmínil příklad případu, kdy dealer prodal drogy, které během jednoho víkendu způsobily sedm předávkování a tři úmrtí. Co se stane, když je dealer propuštěn? „Další úmrtí,“ řekl. „Musíme se jako společnost rozhodnout, zda jsme s tím smířeni.“

Představte si, že by léky na předpis byly kontaminovány jedem, řekl. „Proč nemáme takovou reakci na straně orgánů činných v trestním řízení?“ 

Dokonalá bouře

V Kalifornii a ve Spojených státech údaje ukazují, že míra nárůstu počtu úmrtí na předávkování drogami konečně začíná klesat. 

Ti, kteří pracují s uživateli drog na ulicích San Franciska, uvádějí, že kombinace zásahů a oslabení dodávek fentanylu má pozoruhodný efekt.

„Pozorujeme zde výrazný pokles účinnosti a cena gramu na ulici je nyní 80 dolarů ve srovnání s 5 až 10 dolary ve stejnou dobu loňského roku,“ uvedla McDonaldová. Podle ní tento drahý a oslabený účinek motivuje více lidí k vyhledání léčby.

Tento jev může být také důsledkem zvýšeného tlaku na čínský trh s prekurzory, zásahů proti pašování kartelů nebo řady dalších faktorů ovlivňujících dostupnost a kvalitu dodávek. McDonaldová uvedla, že ji méně zajímá, proč se to děje, a více to, co lze udělat, než se situace opět změní.

Vím jen, že v Kalifornii jsme zcela nepřipraveni využít ideální příležitost, která se naskytla, k přesunu lidí do léčby,“ uvedla. „Nejsou žádná volná lůžka. Neustále dostáváme telefonáty s prosbou: ‚Můžete pomoci mému dítěti?‘“

Podobně jako státní programy, i okresy a města v Kalifornii zpočátku upřednostňovaly projekty zaměřené na snižování škod při prvním příchodu peněz z opioidních vyrovnání. Některé, včetně Los Angeles, vyčlenily prostředky na rozvoj léčebné infrastruktury.

Lidé užívající drogy ve čtvrti Tenderloin v San Franciscu 16. května 2024. (John Fredricks / The Epoch Times)

Všechny obce byly povinny do konce září předložit aktualizované zprávy o výdajích za toto fiskální období, které Ministerstvo zdravotní péče plánuje zveřejnit.

Podle nejnovějších průzkumů hodlá 71 % pravděpodobných voličů v Kalifornii v listopadu podpořit návrh zákona č. 36, který by zrušil některé kontroverzní změny zavedené návrhem č. 47, včetně nechvalně známého prahu 950 dolarů pro krádeže v maloobchodu. Návrh č. 36 by zvýšil tresty za držení fentanylu a poskytl by zadrženým možnost volby mezi léčbou a vězením.

„To by byl začátek,“ uvedl Chapman. „Proč nesměrovat prostředky z opioidních vyrovnání na tato lůžka? To je opravdová nápravná spravedlnost.“

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram